Nmap Taramalarını Hızlandıralım !

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Merhaba Değerli THT Üyeleri,

Bu konumuzda RustScan aracı yardımı ile nmap taramalarını hızlandırmaya çalışacağız. Hazırsanız buyrun konumuza geçelim,

NMAP TARAMALARINI HIZLANDIRALIM

Nmap, bilindiği üzere hedef sistemde açık port ve zafiyet taraması yapan bir araçtır. Bu konumuzda bazen dakikalarca sürebilen ve sonucunda hüsrana uğratma ihtimali de olan nmap taramalarını nasıl hızlandırabiliriz, zamandan nasıl tasarruf edebiliriz ? sorularını yanıtlayacağız. Konu tamamınca kullanacağımız aracımız "RustScan Aracı". RustScan Aracı, belirtilen hedefte 65535 portun tamamını tarayarak açık port tespiti yapan ve sonuçlarını nmap'e aktaran bir araçtır. Bu şekilde yapılan taramalar sadece nmap kullanılarak yapılan taramalardan daha hızlı sonuç vermektedir. Dolayısıyla zamandan tasarruf etmek isteyenler için oldukça faydalı bir araç. Şimdi aracımızın kullanımına geçelim,

İlk olarak aşağıdaki github adresine gidip .deb dosyasını indiriyoruz

Kod:
https://github.com/RustScan/RustScan/releases

Ardından terminalimizi açıp aşağıdaki komutu girerek .deb dosyamızın indirildiği konuma ulaşıyoruz
Kod:
cd Downloads

Ardından aşağıdaki komutu girerek paket kurulumunu başlatıyoruz

Kod:
dpkg -i rustscan_1.7.1_amd64.deb

Kurulum sonrası aşağıdaki komutu girerek aracımızın parametrelerini görüntülüyoruz. Burada parametreleri ve ne işe yaradıklarını görebilmek mümkün.

Kod:
rustscan -h

Şimdi rustscan ile port taraması yapmaya çalışalım. Aşağıdaki komutu girerek taramamızı başlatıyoruz

Kod:
rustscan ip_address

Port taraması hızlıca tamamlandıktan hemen sonra aracımız hızlıca tespit ettiği açık portları nmap'e göndererek tarama sürecini nmap üzerinden devam ettiriyor.

Bu şekilde nmap taramalarını olduğundan daha hızlı bir şekilde tamamlamış ve zamandan tasarruf etmiş olduk.

Konuma burada nokta koyuyorum. Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim...

Son düzenleme:

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
nmap taramalarını hızlandırmıyor, bambaşka bir taramanın sonuçlarını nmapʼe argüman olarak veriyor yalnızca. kalitesiz bir araç, önermiyorum.

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
nmap taramalarını hızlandırmıyor, bambaşka bir taramanın sonuçlarını nmapʼe argüman olarak veriyor yalnızca. kalitesiz bir araç, önermiyorum.

Doğrudan nmap taramasını hızlandırdığından bahsetmedim. "...Bu konumuzda RustScan aracı yardımı ile nmap taramalarını hızlandırmaya...."

Nmapin dakikalarca yaptığı port taramasını konudaki aracın daha kısa sürede yapması ve nmap ile devam etmesi üzerine böyle bir deyişte bulundum. Bunun dışında tavsiyeniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

Son düzenleme:

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
Doğrudan nmap taramasını hızlandırdığından bahsetmedim. "...Bu konumuzda RustScan aracı yardımı ile nmap taramalarını hızlandırmaya...."

Nmapin dakikalarca yaptığı port taramasını konudaki aracın daha kısa sürede yapması ve nmap ile devam etmesi üzerine böyle bir deyişte bulundum. Bunun dışında tavsiyeniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim

ben de diyorum ki hızlandırıyor, çünkü apayrı bir tarama gerçekleştiriyor: tcp connect. gerçekleştirdiği tarama nmapin titizliğinin yanından bile geçemez; asenkronize, paketlerden bi' haber, hatalı sonuç verme sıklığı abartılı olabilecek bir tarama biçimi.
Kod:
    async fn connect(&self, socket: SocketAddr) -> io::Result<TcpStream> {
        let stream = io::timeout(
            self.timeout,
            async move { TcpStream::connect(socket).await },
        )
        .await?;
        Ok(stream)
    }

nmap ise varsayılan olarak kendini güvenilir bir tarama yapacak biçimde ayarlar. üstteki taramanın benzerini nmap ile şu biçim argümanlarla yapabilirsiniz, kabak gibi programlanmış apayrı bir araca zerre kadar lüzum yok.
Kod:
nmap -sS -pT:0- -T5 -vvv --max-retries 0 -Pn turkhackteam.org

daha mı hızlı olsun,
Kod:
nmap -sS -p T:0- -T5 -vvv -n --min-rtt-timeout 40ms --max-rtt-timeout 250ms --initial-rtt-timeout 200ms --min-rate 2000 --max-retries 0 -Pn turkhackteam.org

PourLa

Uzman üye
27 Mar 2016
1,659
30
Ellerine sağlık, bütün sistemi tarayıp sana sunması güzel, işini kolaylaştırıyor. Tabi ki detaylı işlemlerde manuel yapmakta fayda var :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.