Windows nvidia geforce expreince saçmalığı!

Mama Mia

Yeni üye
17 Şub 2019
12
0
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle belirtmek isterim son çarem olmasa burada başlık açıp vaktinizi almazdım. Direk konuya gireyim. 2 sene önce aldığım orta halli bir laptopum var. İlk senesinde tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Fakat 2. senesine girmesiyle düşük sistem gerektiren (isim vermeyeceğim) ve önceden rahatlıkla çalıştırdığım (130-140 fps civarı) oyundan sürekli droplar yemeye ve sağ üstte 4-12 fpsler görmeye başladım. Bu durumun sürekli tekrarlanması haliyle canımı çok sıktı. 1 ay boyunca yaşadım bu durumu. 1 ay boyunca internetten yaptığım araştırmalar ve uygulamalar hiçbir sonuç vermedi. Sonunda görev yöneticisinden cpu'mun ne zaman oyunu çalıştırsam %100lere çıktığını farkettim. (bu arada belirtmem gerek bu durum sadece 1 oyu için geçerli değil. Sistemimin rahatlıkla çalıştırabileceği diğer uygulamalarımda da donmalar yaşıyordum fakat çevrimiçi bir oyunda yaşanan dropların ne kanser edici duruma geldiğini bilirsiniz :D). En üstte de kırmızı bir çerçevede GeForce Experince diye bişeyin olduğunu gördüm. Bununla birlikte bilgisayarımı zorlayan şeyin kullandığım anakart olduğu kanaatine vardım. Sonra direk nvidia sürücümü bilgisayardan kaldırıp laptopu tekrar başlattım ve sorun çözülmüştü. Fakat geçen gün bu anakartı kullanmamı gerektirecek başka bir aplikasyon indirdim. Tahmin edeceğiniz üzere bu uygulamanın gereksinimlerini de cihazım karşılıyordu. Ancak nvidia ekran kartı sürücümü yükler yüklemez aynı sorun tekrar yaşandı. Belirtmek isterim nvidia'nın kendi sitesinden bilgisayarıma uygun en güncel sürücüyü yüklemeyi de denedim. Sonuç aynı. Konu hakkında kapsamlı bilgiye sahip olan yardımsever forum üyeleri yardım ederlerse çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim:mahcup. Bu arada sorunla alakası olduğunu sanmıyorum ama belirtmemde fayda var. Bu sorunlar ortaya çıkmadan önce bilgisayarımın üzerinde (hoparlör kısmına sert bir nesne düşmüş ve ses sürücümü resetleyene kadar bilgisayarın hoparlörü veya bilgisayara takılan kulaklıkların hoparlörleri çalışmamıştı)
Görüntü bağdaştırıcıları:
İntel(R) HD Graphics 620
NVIDIA GeForce 940MX

ibanez75612

Katılımcı Üye
21 Nis 2012
506
1
IIS
Merhaba,

bu yeni 2000 serisi çıktığından beri experience baya saçmalamaya başladı performansları düşürüyor bende 2000 serisi çıktığından beri güncellemiyorum. Ama performans 100 den 4 e -5 d düşmesi çok etik gelmedi bana acaba işlemci çok ısınıp performanslı çalışmıyor olabilir mi ?

leaks

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
864
1
nVidia'ya güvenilmez. Adam gibi kart üretmiyorlar, sürücülerinin kaynak kodu açık değil. AMD bunlardan iyi. Eski ve sorun çıkarmayan sürücüleri kurmayı deneyin (bulabilirseniz).

Mama Mia

Yeni üye
17 Şub 2019
12
0
Merhaba,

bu yeni 2000 serisi çıktığından beri experience baya saçmalamaya başladı performansları düşürüyor bende 2000 serisi çıktığından beri güncellemiyorum. Ama performans 100 den 4 e -5 d düşmesi çok etik gelmedi bana acaba işlemci çok ısınıp performanslı çalışmıyor olabilir mi ?

Isınma konusunda emin değilim fakat eskiden bilgisayarımın fan sesini duymazdım. Şimdi ne zaman bir şey çalıştırsam fan dinliyorum.

Ego1st

Uzman üye
15 Mar 2018
1,109
25
CPU ile anakartın ne alakası var? CPU %100'lere çıkıyor demişsin ama sistem performans düşüşünü anakartta buluyorsun işlemcinin termal macununu yenile.

Ayrıca OneDrive ve diğer gereksiz uygulamaları kapat bunlar işlemciyi yorar

mhmt1180

Katılımcı Üye
17 Eki 2013
801
18
asus k555u var bende de aynı sorunu yaşıyorum nvıdıa 940mx ekran kartı guncel surumu yuklu ani dropları bende alıyorum malesef çözumunu bulursan paylaşırsan sevinirim

Mama Mia

Yeni üye
17 Şub 2019
12
0
CPU ile anakartın ne alakası var? CPU %100'lere çıkıyor demişsin ama sistem performans düşüşünü anakartta buluyorsun işlemcinin termal macununu yenile.

Ayrıca OneDrive ve diğer gereksiz uygulamaları kapat bunlar işlemciyi yorar

3 gun once one drive'i ve bu tur gereksiz ram yiyen uygulamalari sildim bilgisayardan. Termal macunu da yakın zamanda yenilemistim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.