OBP Tam olarak ne oluyor ?

rotzfrech

Katılımcı Üye
24 Ocak 2012
341
0
Arkadaşlar bu sene üniverste tercihlerim var bugün son gün bu tercihler için kayıt hakkı benim sormak istediğim OBP tam ne oluyor orta öğretim puanı bazı arkadaşlar puansız orta öğretim puanınla üniverstelere geçebiliyorsun diyorlar benimde lys ygs puanım düşük geldi OBP yle gireceğim ünileride tercihlere yazıcakmıyım ?
Lütfen yardımcı olun cok acil ihtiyacım var

stokw

Özel Üye
27 Nis 2014
4,596
69
OBP sana yerleştirme için ek puan getirilmesini sağlar. Mesela diyelim OBP 305 ise bu demektir ki sana 35 ek puan gelecek. Zaten giriş yaptığında sağ tarafta yerleştirme ve ek puanlara eklenmiştir otomatik.

rotzfrech

Katılımcı Üye
24 Ocak 2012
341
0
OBP sana yerleştirme için ek puan getirilmesini sağlar. Mesela diyelim OBP 305 ise bu demektir ki sana 35 ek puan gelecek. Zaten giriş yaptığında sağ tarafta yerleştirme ve ek puanlara eklenmiştir otomatik.

Onu biliyorum sölemek istediğim şu bazı üniversteler sınavsız OBP ne bakarak alıyor örneğin 300.000 OBP var sölediklerine göre üniversteler bu 300.000 üzerinden alıyor bu tercihleri bugünkü Ösym tercih listesine yazıcakmıyız ?

Farazi1

Katılımcı Üye
19 Nis 2016
726
1
Benim bildiğim kadarıyla obp direk olarak puanına yansıyor zaten osym sonuc sitesinden baktıgında ek puanlı hali diye yazıyor

hangi bölümü düşünüyorsun bende tercih yapıcam bugun fikir alışverişi olsun :)

*-*Alpagu*-*

Uzman üye
10 Tem 2012
1,866
2
Ankara / Zürih
2015te aldığı son öğrenciye göre tercih yapman gerekiyor. OBP senin Orta okul Başarı Puanın. Mesela benim bu sene kuzenim giriyor diye girdim, yarış gibi. Geçen sene bilgisayara alternatif iö olarak tercih ettiğim mekatronik mühendisliği ile suanki puanla arasında 40 puan fark var. geçen sene 360 la almışken bu sene 400 ile aynı sıralamaya denk geliyorum. Puana göre dizecek olursan gelmeyecektir. Önemli olan sıralama.

rotzfrech

Katılımcı Üye
24 Ocak 2012
341
0
2015te aldığı son öğrenciye göre tercih yapman gerekiyor. OBP senin Orta okul Başarı Puanın. Mesela benim bu sene kuzenim giriyor diye girdim, yarış gibi. Geçen sene bilgisayara alternatif iö olarak tercih ettiğim mekatronik mühendisliği ile suanki puanla arasında 40 puan fark var. geçen sene 360 la almışken bu sene 400 ile aynı sıralamaya denk geliyorum. Puana göre dizecek olursan gelmeyecektir. Önemli olan sıralama.

Evet hocam dediğin gibi puanlar tutuyor ama başarı sıralamam yetmiyor oda cok garibime geliyor benim öğrenmek istediğim OBP puanım gayet yüksek bazı üniversteler OBP üzerinden hiç puanla sıralamayla ilgilenmiyor diyorlar doğrumu bu öğrenmek istediğim bu ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.