Ok Paradoksu - biraz beyin fırtınası yapalım

30 Eyl 2019
81
0
ezgif-2-f964454c0958.jpg

Havaya bir ok attığınızı düşünün. Bu ok size hareket ediyormuş gibi gelebilir, sebebi x süre içinde y kadar mesafe gitmesidir. x'i küçük aralıklara bölün, birer saniye mesela, o zaman diyebilirsiniz ki birinci saniye boyunca ok şu kadar gitti, 2. saniyede şu kadar, bunları topladım y'yi verdi. Zaman aralıklarını daha da küçültelim, hatta öyle küçük olsunlar ki, bir daha bölünemesinler, buna "an" diyelim. Şimdi bakalım bu ok "an" sürede ne kadar mesafe gider? Hiç gitmez. (Okun fotoğrafını çektiğinizi düşünün, ok fotoğrafta durmaktadır değil mi?) Öyleyse her "an" 0 mesafe giden bir ok nasıl olur da hareket eder?
Yakında felsefe kulubü açmayı düşnüyorum.

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
"an" kavramını neden zamanın durmasıyla bağdaştırıyorsunuz ? Yani istediğiniz kadar bölünemez hale getirin yinede gözle görülmeyen bir hareket alanı olabilir.

Roviend

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
302
8
૨&#945
Heisenberg belirsizlik ilkesine göre bir maddenin hareketi ve konumu aynı anda kesin olarak belirlenemez. ( normalde kuantum fiziği için söyledi bunu momentum ve konumundan bahsediyordu lkain bunu da kast edebiliriz)

Bir okun zaman içinde kat ettiği yer değiştirmenin limitini aldığımız vakit konumu için yorum yapmamız mümkün olmaz diye düşünüyorum tabii bu yanlışta olabilir şahsi düşüncem bu.

drkasmot

Üye
17 Tem 2016
137
27
x'i ve y'yi canlandıralım

x = 5 saniye olsun
y = 1 metre olsun
okumuz 5 saniyede 1 metre gidiyor

diyelim ki an saniyenin 5/500 ü 0,01 süresini seçelim
bu durumda mesafeyide aynı şekilde anlık ilerleme olarak o şekilde bölmek lazım 0,002 metre mesafe almış olacak ok

yani anlık alacağı mesafe çok daha düşük oluyor baktığımız zaman ilerlememiş olarak gözükebiliyor

fotoğrafın kare yakalama hızı o kadar fazla ki ok fotoğrafın anlık çekilme süresinden onlarca kat daha yavaş ilerliyor.

TTRTAHIR

Katılımcı Üye
3 Tem 2016
500
0
Zamandan bir kesit alırsan tabiki durmuş gibi gözükür. Ama iki veya daha fazla kesit alıcak olursan zaman durağanlaşmaktan çıkar. Ok için konuşacak olursak, öyle iki kesit al ki ben onları durağan görmiyim bu nasıl mümkün? Eğer okun bir saniyede gittiği yoldan 25 kesit alırsak her biri bir durağan an olmasına rağmen ardarda bir eylem gerçekleştirirler. Yani herhangi bir andaki bir cismin hızı değil, iki an arasındaki ölçümleyebildiğimiz sürati önemlidir. Bir kuş saniyede 120 kare görebiliyorsa, o okun sürati kuşa göre daha azdır, çünkü kuşun gördükleri kesitler arası süre daha kısadır.

Roviend

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
302
8
૨&#945
x'i ve y'yi canlandıralım

x = 5 saniye olsun
y = 1 metre olsun
okumuz 5 saniyede 1 metre gidiyor

diyelim ki an saniyenin 5/500 ü 0,01 süresini seçelim
bu durumda mesafeyide aynı şekilde anlık ilerleme olarak o şekilde bölmek lazım 0,002 metre mesafe almış olacak ok

yani anlık alacağı mesafe çok daha düşük oluyor baktığımız zaman ilerlememiş olarak gözükebiliyor

fotoğrafın kare yakalama hızı o kadar fazla ki ok fotoğrafın anlık çekilme süresinden onlarca kat daha yavaş ilerliyor.

Ok konusunda bunu yapmanız mantıksız, okun yaydan çıktığı ilk zamanda sahip olduğu hız ilerleyen zamanda sürtünme katsayısı ve yerçekimi gibi etkenler yüzünden giderek azalacak ve en sonunda ok duracaktır. Bu yüzden ilerdiği zaman ile hızını aynı oranda bölmek hata olur.

drkasmot

Üye
17 Tem 2016
137
27
Ok konusunda bunu yapmanız mantıksız, okun yaydan çıktığı ilk zamanda sahip olduğu hız ilerleyen zamanda sürtünme katsayısı ve yerçekimi gibi etkenler yüzünden giderek azalacak ve en sonunda ok duracaktır. Bu yüzden ilerdiği zaman ile hızını aynı oranda bölmek hata olur.

Dostum bak bunları hiç hesaba katmamıştım gözümden kaçmış teşekkür ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.