Okuduğunuz kitaplar hakkında fikirlerimizi paylaşalım.

19 May 2013
922
31
Yazar: Alexandre Dumas ve Auguste Maquet
Kitap: Monte Kristo Kontu
Tür: Roman, Gelişim ve Hukuki Gerilim
Yorumum;
Yozlaşan adaletin temelinde yatan paranın ve zekanın gücünü destekleyen harika kitaplardan, Alexandre payının çok olması vasıtası nedeniyle kitap genelde bu yazara ait olarak bilinir. Bana göre Fransızların edebiyatında gördüğüm en başarılı örneklerdendir. Eğer vaktiniz var ise bu kitabı okumanızı canı gönülden şiddetle tavsiye ederim, zira kitap anlatmak istenilen karaktersizliği ve bozulmayı çok güzel bir şekilde okuyucuya unutması mümkün dahi olmayacağı bir şekilde yüklüyor.

Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Kitap: Suç ve Ceza
Tür: Gerilim, Aksiyon, Roman ve Psikolojik
Yorumum;
Yanlış hatırlamıyorsam kitabı bitirmem yaklaşık 1-2 hafta sürmüştü, okurken yapılan betimlemeler ile kendinizi dönemin soğuk Rus sokaklarında hissetmeniz normal, bu soğukluk sebebi ile soğumanız çok normal çünkü çok betimleme var. Bu güne kadar okuduğum ve betimlemenin dibine kadar giden çoğu yazar Rus asıllıydı (Genetik galiba). Psikolojik yapıyı kavradığınız zaman kitabı okumak aşırı sürükleyici olabilir, önemli olan ise zaten kitabın başını tutmak. En çok etkileyen yer ise Newton gönderimidir, kitabın temeli bence bu inanç ile şekillenir ve hikaye bu inanca göre oluşur.

Yazar: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Kitap: Diriliş
Tür: Polisiye, Cinayet, Politik
Yorumum; Okumanız ve tarihini araştırmanız gereken kitap yazarlarından olan Tolstoy'un kaleme aldığı Diriliş tam anlamı ile kusursuz. Eğer Tolstoy okuyan biri iseniz Nehludov karakterini bilirsiniz, kendisi aslında Tolstoy'un en ama en önemli yazdığı karakterdir. Sebebi ise Nehludov aslında maske takmış Tolstoy olarak bilinir, işlediği her günahı Nehludov karakterine yüklemiştir. Hatta şöyle derler (Pek araştırma fırsatım olmadı), Tolstoy ne kadar asil bir ailenin Subay çocuğu olsa bile kendisi genç iken vakti ile hizmetçisi ile bir birliktelik yaşamış, Diriliş kitabı dönemin (yanlış hatırlamıyorsam) bir devlet memuru arkadaşı vasıtası ile yazdığı kitaptır. Olay ne kadar kurgu gibide olsa kitap büyük çoğunluğu ile bence gerçektir. Bu gerçeklik ve geçmişe duyulan acı Diriliş kitabının yazılmasına vasıta olmuştur.
-“Sanki mahkemenin amacı adaletmiş gibi,” dedi.
-“Başka nedir peki?”
-“Sınıfsal çıkarların korunması.

Rus edebiyatçıların sistemi eleştirmesine bayılıyorum, korkusuz ve sonucunu düşünmeden yapıyorlar, ek olarak KUMARBAZ kitabını öneririm:)

(Bu 3'ü dikkatimi hep çekti)
Okuduğun kitaplar cidden çok kaliteli ve özümseyerek anlattığın buradan belli oluyor.
Adı:Suç ve Ceza
Orijinal adı:Rusça: Преступление и наказание [Prestupleniye i Nakazaniye]
Yazar: Fyodor DostoyevskiFyodor Dostoyevski
Çevirmen:
Mazlum Beyhan
Mazlum Beyhan
Basım:Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 22 Ocak 2019 (İlk yayınlanma: 1886) · Karton kapak · 9789754589023
Tür:Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846'da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri...
Fotoğraf ile süslemen ve detay olarak incelemen farklı bir nüans olmuş.
Ben kitap okumayı sevmiyorum ama ders calışmayı seviyorum en son lisedey'ken
Tür Polisiye
Kıtap adı Ahmet ümit Beyoğlu Rapsodisi okumuştum yanlış hatırlamıyorsam

daha cok

Udemy'den

Udemy:Almanca Fransızca rusca italyanca vb

gibi kursları izliyorum

merak etmeyin sadece bunlarla sınırlı degil ilk 2 sayfa ful dil egitimi defter yetişmiyor :D
İlk olarak güzel bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Konuya güzel zenginlik kattı.
Polisiye konusunda başarılı Türk kitaplar mevcut.

Feriköy Mezarlığı'nda Başvuru
Barış Uygur
Tür: Polisiye

Kitabını öneririm.
Farklı dil öğrenme konusunda gelişime açık olman çok daha güzel bir şey umarım o yolda başarılara ulaşırsın.

19 May 2013
922
31
Akıllı yatırımcı,
benjamin graham.
Hayatında sadece bir kitap okuyacaksan, o kitap bu olsun.
Çokta 1 kitap olayına bağlı kalma düşüncesi ile olmayalım. :D Kitap güzel noktalara ve keskin boğumlara değindiğinden o güzel dönüşümler yaşatabilir. Güzel kitap böyle bir kitabın bu konuda olması sevindirdi.

tegmenNNN

Yeni üye
11 Nis 2019
3
3

Konuyu açma amacım, bu zamana kadar okuduğunuz sizi etkileyen kitapları bu konu altında birbirimizle paylaşıp bilgi aktarımı sağlamak.

Bu sayede kitap önerisi arayan üyelerimizde fikir sahibi olmuş olur.

**Spoiler vermeden yazarsak mantıklı olacağını düşünüyorum.

Örnek;
Yazar: Dostoyevski
Kitap: Yeraltından Notlar
Tür: Felsefi
Ağır bir dili var. Başlangıç olarak yavaş, sıkıcı gelebilir fakat salt metininde birçok anlam barındıran metinler var.

Yazar: Tess Gerritsen
Kitap: Cerrah
Tür: Gerilim, Polisiye
Bu tarz romanlar okurken sürükleyici olması ve okuru düşündürmesi önemli bir husus ise bu romanda bunu okurken yaşıyorsunuz. Akıcı, düşündürücü bir biçimde sizi hikaye ile birlikte

Yazar: Hüseyin Nihal ATSIZ
Kitap: Bozkurtlar
Tür: Roman

Konuyu açma amacım, bu zamana kadar okuduğunuz sizi etkileyen kitapları bu konu altında birbirimizle paylaşıp bilgi aktarımı sağlamak.

Bu sayede kitap önerisi arayan üyelerimizde fikir sahibi olmuş olur.

**Spoiler vermeden yazarsak mantıklı olacağını düşünüyorum.

Örnek;
Yazar: Dostoyevski
Kitap: Yeraltından Notlar
Tür: Felsefi
Ağır bir dili var. Başlangıç olarak yavaş, sıkıcı gelebilir fakat salt metininde birçok anlam barındıran metinler var.

Yazar: Tess Gerritsen
Kitap: Cerrah
Tür: Gerilim, Polisiye
Bu tarz romanlar okurken sürükleyici olması ve okuru düşündürmesi önemli bir husus ise bu romanda bunu okurken yaşıyorsunuz. Akıcı, düşündürücü bir biçimde sizi hikaye ile birlikte sürüklüyor.

Göktürk Kağanlığı dönemindeki tarihi anlatır o zamanlarda Türklerin çinlilere nasıl diz çöktürdüğü savaş vs. anlatılmaktadır şiddetle tavsiye ederim.

19 May 2013
922
31

Göktürk Kağanlığı dönemindeki tarihi anlatır o zamanlarda Türklerin çinlilere nasıl diz çöktürdüğü savaş vs. anlatılmaktadır şiddetle tavsiye ederim.
Tarih konusunda her bilgi, kitap güzeldir. Teşekkürler paylaşımın için.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.