Olasılık Ödev

El Fatiha

Yeni üye
8 Ocak 2017
15
0
1. Bir bilgisayardan diğerine gönderilen metin mesajı A, B ve C karakterlerinden oluşmaktadır. A karakteri mesajın 1/2’sini, B karakteri mesajın 1/3’ünü ve C karakteri ise mesajın 1/6’sını oluşturmaktadır. Karakterler 2 bitlik sayılar halinde ve en sağdaki bit gönderilen 1. (ilk) bit olmak üzere iletilmektedir. A: 00, B: 01 ve C: 11 olarak gönderilmektedir. Gürültüden dolayı 0 bitinin hatalı olarak algılanması olasılığı %5 ve 1 bitinin hatalı olarak algılanma olasılığı %1 olarak veriliyorsa

a. B gönderildiğinde karşı taraftan C olarak algılanma olasılığını hesaplayın.
b. Gönderilen herhangi bir karakter için karşı taraftan algılanan karakterin A olarak algılanma olasılığını hesaplayın.
c. Algılanan karakterin A olduğu biliniyorsa, gönderilen karakterin de A olma olasılığını hesaplayın?
d. BABA mesajının doğru olarak gönderilme olasılığını hesaplayın.

2. Bir bilgisayar ağında bir paketin k. denemede hedefe başarılı olarak ulaşma ihtimali 𝑘/10 olarak veriliyor. X, paketin başarılı olarak hedefe ulaşması için yapılan deneme sayısını gösteren rastgele değişken olsun.
a. En fazla kaçıncı denemede bir paket başarılı olarak hedefe ulaşabilir?
b. X’in olasılık kitle fonksiyonunu çizin.
c. X’in birikimli dağılım fonksiyonunu çizin.
d. X’in beklentisini hesaplayın.
e. X’in varyansını hesaplayın.

yardım edebilecek var mı?

Son düzenleme:

Cod2

Katılımcı Üye
2 Tem 2016
604
1
Türk
ben yardım edemem ama bu yazdiiğmla konu en başta olur başkasi görür yardım eder :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.