[ÖNEMLİ] dolandırıldım, Suç duyurusunda bulunmak istiyorum

adige1431

Katılımcı Üye
21 Ara 2013
268
0
Birkaç gün öncesinde skype üzerinden birisine 50₺ değerinde Bitcoin* sattım, bir webmater forumunda saygın üyelerden birinin profili.ni gönderdi, ben de saf gibi inandım önce ben gönderdim, sözde sonradan parayı gönderecekti fakat ortalıktan kayboldu, forumdan ismini verdiği kişiyle görüştüm o değil, telefon numarası vermişti aradım alakası bile yok. Sonuç olarak 50₺ kaybettim, ve çok fena şekilde kaç gündür sinirliyim. Suç duyurusu tam olarak nedir ? Nasıl suç duyurusunda bulunabilirim ? Suç duyurusu için avukat mahkeme vs. Gerekli mi ? Gibi sorularım var.

İşin en sıkıntılı kısmı ise adamın hiçbir bilgisini bilmiyorum, hesap adresi vs. Sadece skype ismi belli ordan ip üzerinden gidilebilir mi bilemiyorum. Acil tavsiyelerinizi bekliyorum.

*Bitcoin= Dijital para birimi ( ₺,€,$ gibi)

RumeaV

Üye
16 Ağu 2015
142
0
Birkaç gün öncesinde skype üzerinden birisine 50₺ değerinde Bitcoin* sattım, bir webmater forumunda saygın üyelerden birinin profili.ni gönderdi, ben de saf gibi inandım önce ben gönderdim, sözde sonradan parayı gönderecekti fakat ortalıktan kayboldu, forumdan ismini verdiği kişiyle görüştüm o değil, telefon numarası vermişti aradım alakası bile yok. Sonuç olarak 50₺ kaybettim, ve çok fena şekilde kaç gündür sinirliyim. Suç duyurusu tam olarak nedir ? Nasıl suç duyurusunda bulunabilirim ? Suç duyurusu için avukat mahkeme vs. Gerekli mi ? Gibi sorularım var.

İşin en sıkıntılı kısmı ise adamın hiçbir bilgisini bilmiyorum, hesap adresi vs. Sadece skype ismi belli ordan ip üzerinden gidilebilir mi bilemiyorum. Acil tavsiyelerinizi bekliyorum.

Artık o paranın bir geri dönüşü yok. Dava açarsan adama değil sana olan olur. Deep Web te ne işin var senin diye. O para artık gitti bitti kanmayacaktın.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
1. Deep web ne alaka?
2. Bitcoin güvensizse bankalar ölsün.
3. Üstadım, savcılığa başvur diyeceğim, taahhüt kanıtlanabilir, zor ama imkansız değil, diyeceğim ama.. 50 tl 0.1 bitcoin bile etmiyor yahu.. Ben bugün öğle yemeğine daha çok para verdim. Vereceğin çabaya değmez.

adige1431

Katılımcı Üye
21 Ara 2013
268
0
1. Deep web ne alaka?
2. Bitcoin güvensizse bankalar ölsün.
3. Üstadım, savcılığa başvur diyeceğim, taahhüt kanıtlanabilir, zor ama imkansız değil, diyeceğim ama.. 50 tl 0.1 bitcoin bile etmiyor yahu.. Ben bugün öğle yemeğine daha çok para verdim. Vereceğin çabaya değmez.

1- deepweb le alakası yok zaten
2- benim aptallığım kabul ediyorum :/ iyi niyetli olmak zor, herkesi kendin gibi düşününce demekki olmuyormuş, yabancılarla da alışveriş yapıyorum hiç bir sıkıntı çıkmadı şimdiye kadar, durum böyle olunca bir Türkten türke karşı böyle bir şey beklemiyor insan.

3- Bu soruyu gerçekten bekliyordum. Sonuçta öğrenciyim 59₺ benim için az para değil, parasını geçtim kaç gündür adam gibi ders çalışamıyorum, her aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor dalıp gidiyorum. Ama en önemlisi benim yaşadığımı bŞkalarının da yaşamaması, adamın siciline işlenip ömür boyu bu pislikle yaşaması, adaletin yerini bulması.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
1- deepweb le alakası yok zaten
2- benim aptallığım kabul ediyorum :/ iyi niyetli olmak zor, herkesi kendin gibi düşününce demekki olmuyormuş, yabancılarla da alışveriş yapıyorum hiç bir sıkıntı çıkmadı şimdiye kadar, durum böyle olunca bir Türkten türke karşı böyle bir şey beklemiyor insan.

3- Bu soruyu gerçekten bekliyordum. Sonuçta öğrenciyim 59₺ benim için az para değil, parasını geçtim kaç gündür adam gibi ders çalışamıyorum, her aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor dalıp gidiyorum. Ama en önemlisi benim yaşadığımı bŞkalarının da yaşamaması, adamın siciline işlenip ömür boyu bu pislikle yaşaması, adaletin yerini bulması.

Üstadım ilk iki şık sana karşı değildi.. Sana "deep web'e girersen böyle olur" diye mesaj atan bir arkadaş vardı, onaydı.

O zaman vakit geçirmeden bir dilekçe ver. Savcı kızabilir, köpürebilir, hazırlıklı ol.. Onların mentalitesini de anlayışla karşıla.. Adam gün boyu tecavüz, cinayet vakalarıyla uğraşınca doluyor ne de olsa..

Ne yazık ki bu konuda gavuristan yasalarını türk yasalarından daha iyi biliyorum. "Non-verbal contract" kabul edilir, adam suçlanırdı gavuristan'da.. Türkiye'de de bu yönde bir yasa olduğunu düşünüyorum, yoksa kendi isteği ile dolandırıcıya para verildiğinde dolandırıcılar yakalanmazdı. Tabii gerçek bilgim yok.

Normalde savcının işlerini hızlandırmak için bazı adımları sen ve avukatın üstlenir ama 50 lira için, bırak savcı yavaş yavaş yapsın. Skype minimum 6 ay log tutuyor. Eleman yakalanmazsa hiç bir şey olmaz, yakalanırsa da senden büyük ihtimalle bir ifade isterler o kadar, ihtimal mahkemede bile bulunmazsın.

Allah sabır versin.

RedHackNes

Kıdemli Üye
1 Tem 2015
3,344
15
Nereye...
Edit bicotin t.c de yasak değilmiş
bu yüzden dava açma halinde ondan önce seni göz altına alırlar.
Para cezasına çarptırılabilirsin.
50 tl için 5 bin tlden olma derim :)

Son düzenleme:

GrayHatHacker

Uzman üye
25 Eki 2014
1,851
0
Cehennem

Bence Şimdiden Hata Yapmışsın :D Buraya Gelmemeliydin. Polise Gitmeliydin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.