Open File Dialog Dosya Biçimi Desteklenmiyor Hatası

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
aşağıda hata ile ilgili görüntü bulunmaktadır yardım ederseniz sevinirim
p9xmp.png

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
C:\Windows
Merhabalar,

Bazen bu tür hatalar en ufak yerlerden kaynaklanabiliyor. Daha önceden ne yaptığınızı bilmediğim için aşağıdaki C# kodunu denemenizi rica ediyorum. Ancak yapmak istediğinizi tam olarak anlamış değilim. Sadece dosya ismini çekmeye mi çalışıyorsunuz? Yoksa mesela bir .txt dosyasını textBox'a aktarmaya mı çalışıyorsunuz?

Sorununuzun çözülüp çözülmediğini de güncel olarak belirtirseniz daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilirim. Ek olarak sadece dosya ismini çekmek istiyorsanız

Eğer .txt dosyası gibi dosyaları veya herhangi bir dosyayı bir textBox gibi nesneye aktarmak istiyorsanız textBox yerine richTextBox kullanarak aşağıdaki kodu deneyiniz. Amacınız farklı ise konu altından belirtirseniz detaylı olarak yardımcı olurum.

Kod:
if (openFileDialog1.ShowDialog() == DialogResult.OK)
      {
          richTextBox1.LoadFile(openFileDialog1.FileName, RichTextBoxStreamType.PlainText);
      }

Alternatif seçenek olarak dosya bilgilerini çekmek istiyorsanız aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

Kod:
if (openFileDialog1.ShowDialog() == DialogResult.OK)
            {
                string dosyayolu = openFileDialog1.FileName.ToString();
                label1.Text = "Dosyanın Bulunduğu Klasör: " + Path.GetDirectoryName(dosyayolu));
                label2.Text = "Dosya Adı: " + Path.GetFileName(dosyayolu));
                label3.Text = "Dosya Uzantısı: " + Path.GetExtension(dosyayolu));
                label4.Text = "Tam Yolu: " + Path.GetFullPath(dosyayolu));
                label5.Text = "Kök Dizini: " + Path.GetPathRoot(dosyayolu));
            }

Son düzenleme:

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
Yapmak istediğim şey OpenFileDialog kullanarak Butona tıklandığı zaman karşınıza bir pencere çıkacak buradan bir txt dosyası seçilecek ve kullanıcının seçtiği txt dosyasının içeriğini richtextbox a göstereceğim.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Yapmak istediğim şey OpenFileDialog kullanarak Butona tıklandığı zaman karşınıza bir pencere çıkacak buradan bir txt dosyası seçilecek ve kullanıcının seçtiği txt dosyasının içeriğini richtextbox a göstereceğim.

Vermiş olduğum birinci kod bu işinizi görecektir. Deneyip yazarsanız çözümlenip çözümlenmediğini anlamış oluruz.

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
Rica ederim başka sorunlarınız olursa bildirebilirsiniz.

İyi Forumlar Dilerim

Bir sorum daha olacak form a notifyIcon ekledim butona basıldığı zaman formu sağ aşağıya gizletebiliyorum ancak ben controlBox daki çarpı ya basıldığı zaman formun gizlenmesini istiyorum onu bulamadım yardımcı olursan sevinirim.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Bir sorum daha olacak form a notifyIcon ekledim butona basıldığı zaman formu sağ aşağıya gizletebiliyorum ancak ben controlBox daki çarpı ya basıldığı zaman formun gizlenmesini istiyorum onu bulamadım yardımcı olursan sevinirim.

Formunuzun "Properties" Penceresine geldiğiniz zaman "Events" kısmını bulun. Bunun ardından Formunuzun "Closing" Event'ını arayın ve çift tıklayarak kod bloğuna gelin. Aşağıdaki kodları yazmanız yeterli olacaktır.

Kod:
this.Hide();
e.Cancel = true;

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
Formunuzun "Properties" Penceresine geldiğiniz zaman "Events" kısmını bulun. Bunun ardından Formunuzun "Closing" Event'ını arayın ve çift tıklayarak kod bloğuna gelin. Aşağıdaki kodları yazmanız yeterli olacaktır.

Kod:
this.Hide();
e.Cancel = true;

2. kod satırında Cancel ın altını kırmızı olarak çiziyor.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Muhtemelen yanlış event'ı oluşturmuşsunuzdur. Mümkünse ekran görüntüsünü paylaşırsanız bir siteye upload ederek, daha iyi anlaşılır hata. Doğru bir event'ta yazmışsanız hata vermemesi gerek.

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
Muhtemelen yanlış event'ı oluşturmuşsunuzdur. Mümkünse ekran görüntüsünü paylaşırsanız bir siteye upload ederek, daha iyi anlaşılır hata. Doğru bir event'ta yazmışsanız hata vermemesi gerek.

Tamam sorunu çözdüm iki tane event var FormClosed event ine değil FormClosing event ine yazdım oldu.

CourierC

Kıdemli Üye
16 Ağu 2010
2,655
0
Tamam sorunu çözdüm iki tane event var FormClosed event ine değil FormClosing event ine yazdım oldu.

Düzeldiğine sevindim , İyi Forumlar dilerim. Farklı bir sorununuz olduğu takdirde THT Yardım Merkezine konu açtıktan sonra bana Özel Mesaj ile konunun linkini atarsanız yardımcı olabilirim. Burada daha fazla yorum yapmayalım posta girer.

osmangok

Yeni üye
29 May 2013
27
0
26
konya
Formda yeni olduğum için Özel mesaj gönderemiyorum neyse konulara mesaj atarak mesaj sayımı 25 yapayım düzelir. Tekrar teşekkür ederim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.