OpenVas İle Zafiyet Testi

`AJAX

Katılımcı Üye
21 Haz 2019
398
7

Herkese merhaba bugünkü konumda OpenVAS'ı anlatacağım,

Değineceklerim:

~ Nedir?

~ Neden Kullanılır?

~ Özellikleri Nelerdir?

~ Nasıl Kurulur?

~ Nasıl Kullanılır?

1`Nedir?

OpenVas (Open Vulnerability Assessment System)
Linux işletim sistemlerinde kullanılan ücretsiz, açık kaynak kodlu, kapsamlı bir zafiyet aracıdır, sızma testlerinin önemli rol oynayan etkili profesyonel araçlarındadır.

2`Neden kullanılır?

Bu araç sayesinde zafiyetlerin kontrolünü yapabilir, raporlar düzenleyebilirsiniz. Bu aracımızı hedef sistemlerde ki zafiyetleri seçmenizi ve detaylı olarak inceleyerek ilerleyeceğiniz sömürü işlemlerini veya açığı nasıl düzeltebileceğiniz hakkında bilgilere şemalar halinde ulaşmamızı amaçlar.

3`Özellikleri Nelerdir?

-Birden fazla hedefi tarayabilme

-Zamanlanmış tarama

-Taramaları durdurma, duraklatma, devam ettirebilme.

-Tek bir merkezden çoklu işlem şansı

-Sade ve kullanışlı arayüz

-Tarama sonuçları için not yönetimi

4`Nasıl Kurulur?

TlqGRP.jpg

Kod:
apt-get install openvas -y

Diyerek gerekli yüklemeleri yapalım

Kod:
openvas-setup

Diyerek kurulumun bitmesini bekleyelim, kurulum işleminin tamamlanmasının ardından gerekli işlemler başlatılarak sizi web sayfasına yönlendirecektir,

TlqBhe.jpg

kurulumun sonunda bize atanan parolayı bir yere kaydederseniz her probleme karşı daha iyi olur, verilen parola ile giriş yapmanızın ardından uyarıları kabul ederek bizlere atanan bilgiler ile giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Tlqz70

Kod:
openvas-start

Diyerek OpenVas'ı başlatabilirsiniz

Kod:
openvas-stop

İle de durdurabilirsiniz

Kod:
openvas-check-setup

Alınan bir servis hatasında çalıştırılması gereken komuttur.

5`Kullanım

Kod:
openvas-start

TlqsyR.jpg

Diyerek çalıştıralım, karşımıza gelen sayfada scans > tasks diyelim

TlqgGt.png

Ardından "⭐" > New task diyerek gelen sayfada hedef ayrıntılarını belirtme işlemine geçiyoruz

TtTXPb.jpg

Bu kısımlarda, belirtilen yerlere tıklayarak detaylı belirtmeleri de yapabilirsiniz. Ardından "create" diyerek kaydediyoruz

TtS851.png

Bundan sonra aracımızı çalıştırmaya geçiyoruz bunun için "start" diyerek sonuçların gelmesini bekliyoruz. Gelen sonuçlar inceleyerek gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Konum Buraya Kadardı amacım en anlaşılır biçimde özet geçmekti umarım başarabilmişimdir Okuduğunuz İçin Teşekkür Ediyorum. İyi Forumlar.

oxydes

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
490
1
5
100
GN-z11
eline emeğine sağlık, çok güzel konu olmuş. Açıkçası ben otomatik zaafiyet arama programlarının pek işe yaradığını düşünmüyorum -_-

нydrαтнαlleѕ

İSTİHBARAT!
8 Ocak 2017
3,210
2
1,456
Emeğinize sağlık. Toolun fonksiyon olarak güvenlik duvarlarını tespit edebilme özelliği veya ediyorsa bypass işlemi uygulama gibi bir özelliği söz konusu mudur ?

`AJAX

Katılımcı Üye
21 Haz 2019
398
7
eline emeğine sağlık, çok güzel konu olmuş. Açıkçası ben otomatik zaafiyet arama programlarının pek işe yaradığını düşünmüyorum -_-

Ben yinede yararı olduğunu lakin Daha çok zamandan kazanmak için kullanılabilir olduğunu düşünüyorum, değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

нydrαтнαlleѕ;9236336' Alıntı:
Emeğinize sağlık. Toolun fonksiyon olarak güvenlik duvarlarını tespit edebilme özelliği veya ediyorsa bypass işlemi uygulama gibi bir özelliği söz konusu mudur ?

Yorumunuz için teşekkür ederim hocam Bildiğim kadarıyla güvenlik duvarını tespit edebiliyor lakin bypass etmek yerine bu konuda öneri sunmakta.

Vepers

Kıdemli Üye
26 Ara 2015
2,297
2
30
21
İstanbul
Eline sağlık ⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀

0x6CCE

Kıdemli Üye
8 Eyl 2016
3,649
1
180
Shawty
Merhabalar `SoVa apt-get install openvas -y komutunu girdim bazı paketleri eksik indirdi tekrar komutu verdiğimde ise şu hata ile karşılaşmaktayım;

Yardımcı olabilirsen sevinirim. Dikkatli bakınca son kısımda 9 paket yükseltilmeyecek yazıyor.

Son düzenleme:

`AJAX

Katılımcı Üye
21 Haz 2019
398
7
Merhabalar `SoVa apt-get install openvas -y komutunu girdim bazı paketleri eksik indirdi tekrar komutu verdiğimde ise şu hata ile karşılaşmaktayım;

Yardımcı olabilirsen sevinirim. Dikkatli bakınca son kısımda 9 paket yükseltilmeyecek yazıyor.

Merhaba, tekrar kurmanıza gerek yok çalıştırmaya geçiniz, çalıştırmada sorun olursa tekrar beni etiketleyerek sorabilirsiniz iyi forumlar.

Leatrix

Kıdemli Üye
12 Ağu 2018
3,355
10
23
Teşkilat
Emeğinize sağlık :)) linux sırlar dünyası gibi :)) başka sizin bildiğiniz bizim bilmediğimiz konuları paylaşırmısınız. :yardimsever

0x6CCE

Kıdemli Üye
8 Eyl 2016
3,649
1
180
Shawty
Merhaba, tekrar kurmanıza gerek yok çalıştırmaya geçiniz, çalıştırmada sorun olursa tekrar beni etiketleyerek sorabilirsiniz iyi forumlar.

Zaten çalıştırmak istediğimde komut yok hatası aldım o yüzden tekrar kurmaya çalıştım. Yani openvas-start ,openvas-setup gibi komutlar yok. `SoVa

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.