Zararlı Yazılım Opqz Uzantılı Fidye Virüsü

dracucla

Yeni üye
24 Ocak 2009
14
0
Arkadaşlar merhaba internetten bir şey indirirken yanlışlıkla bir program yükledim ve malesef bu virüse maruz kaldım. Bilgisayarımdaki herşey .opqz uzantısına dönüştü ve hiç bir şeyi açamıyorum. Standart para istiyorlar. Yardımcı olabilecek varsa çok seviniirm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
2
95
İstanbul
Merhabalar;

Kaskpersky Antivirüs:Bu programı kullanmanızı tavsiye ederim.Özellikleri şunlardır;Zararlı url'leri engeller,virüsleri,trojanları tarayıp bilgisayarınızdan kaldırır.

Ücretsiz deneme sürümü için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
kaspersky.com.tr/downloads/thank-you/antivirus-free-trial

dracucla

Yeni üye
24 Ocak 2009
14
0
Malesef denedim ama olmadı .

Ben virüsü temizledim zzaten ama şifrelenmiş dosyaları açamıyorum problem orda onları açmam lazım

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,186
5
579
26
Sakarya
Merhaba,

Öncelikle Bilgisayarınızı Yeniden Başlat yaparak Güvenli Mod da açınız. Güvenli Mod da açmayı bilmeyen arkadaşlar için söyleyelim Bilgisayar açılırken F8 tuşuna basıyorsunuz size alternatifler getiriyor oradaki alternatifler arasında GÜVENLİ MOD seçiyorsunuz ve Güvenli MOD açılırkende Administrator hesabı ile bilgisayarınızı açıyorsunuz.

Şimdi bilgisayar açıldı Güvenli Mod olarak karşınıza geldi. Hemen C:********s and Settings klasörüne giriyoruz ve burda erişmek istediğiniz fakat erişemediğiniz klasörün üstünde sağ tıklayıp özellikler yapıyoruz. Bu menüde üst tarafta Güvenlik sekmesine tıklıyoruz.
Sonrada sağ taraftaki resimde de gördüğünz gibi Sağ alt taraftaki GELİŞMİŞ düğmesine basıyoruz. Gelişmiş alternatifler karşımıza geliyor.
Gelişmiş alternatifleri arasında üstte SAHİBİ bölümüne geliyoruz. Sahibi sekmesini tıkladıktan sonra sol resimde de görebildiğiniz gibi Altta Administrator satırını tıklıyoruz. Daha sonradahemen altındaki kutucuğu işaretleyip UYGULA yada TAMAM butonuna basıyoruz.
Bundan sonra Windows’unuz tek tek bu klasör ve içindeki dosyaların eski sahibini yani eski kullanıcısını yeni sahibiyle yani yeni kurduğunuz windows yada HDD yi açtığınız windows’un Administrator hesabı ile değiştiriyor. Tek tek bütün dosyalarım hakkını Administrator’a devrediyor.

Bu işlemde bittikten sonra artık C:********s and SettingsKullanıcı Desktop ve Belgelerim klasörlerine erişim izniniz oluyor. Bu klasörlerinizin içindeki dosyaları yedekleyin ve sonrada bu klasörleri istediğiniz gibi silebilir yada aynen bırakabilirsiniz..

Artık eski windows’daki şifreli kullanıcının tüm dosyalarına erişebilme olanağına sahip oldunuz dosyalarınızı belgelerinizi yedeklediniz.

dracucla

Yeni üye
24 Ocak 2009
14
0
Hocam format atmada sknti yok virusude temizledim zaten ama sifreli dosyalari acamiyorum tum resimlerim videolarim gitti yillarin birikimi onu acmam lazim :(

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Son yıllarda Ransomware yazılımları ile ilgili artış var, her önüne gelen yazmaya başladı. Bundan 2 yıl önce ben de örnek bi' tane yazmıştım. Genelde bu zararlı yazılımlar dosyaları AES-RSA gibi şifreleme yöntemleri kullanıyorlar ve key'leri zararlı yazılımın executable'ına hard-coded olarak yazmıyorlar, random üretiliyor. Yani buradan anlayacağımız çözülmesi neredeyse imkansız şifrelemeler kullanıyorlar. Eğer bu key tersine mühendislik yöntemleriyle kırılamamışsa yapacağınız bi'şey yok, zaten belirttiğiniz zararlı yazılım arama motorlarında yeni yeni indexlenmiş, yani yeni bi' fidye yazılım türü. Bu arada eğer zararlı yazılım shadow copy'leri silmediyse shadow copy ile dosyanın eski sürümlerini yükleyebilir veya sistem geri yükleme üzerinden sistemi başka bi' güne götürebilirsiniz. Yapabilecekleriniz ancak bu kadar...

dracucla

Yeni üye
24 Ocak 2009
14
0
Cevap için teşekkürler bir gündür zaten baya bi bu konuda fikir sahibi oldum ancak dosyaların geçmişleride silinmiş o yüzden çözemedim inşallah bir an önce çözülür

mehmetcen malesef verdiğin video bir işe yaramadı :(

Yannis

Yeni üye
28 Mar 2020
3
0
Aynı durum benim de başıma geldii malesef offline key ile şifreleme yapılmış şuan çok yeni olduğundan bir çözümü yok ama zamanla çözüm bulunacağı söyleniyor şuan beklemekten başka çare yok gibi coronayla uğraşırken fidye virüsüne kapıldık :siritan3

Yannis

Yeni üye
28 Mar 2020
3
0
arkadaşlar hackerlarla mail üzerinden iletişime geçtim garanti amacıyla bir dosyamı gönderdim adamlar kurtarıp geri gönderdi ama pek güvenilir durmuyorlar. Pazarlık ayağına fiyat düşmeye çalıştım ona da yanaşmıyorlar zaten. Ama söyleceğim şu adamlar personel id olduğunu o olmadan decrypt yapılamayacağını iddaa ediyor ancak ben readme dosyasındaki id göndermeme rağmen dosyayı çözüp attılar. Anlayacağınız .opqz offline bir key uzantısı sabırla beklemekten başka çaremiz yok zaman içinde çözülecektir.

CaptainGri

Yeni üye
1 Nis 2020
6
0
Aynı virüs bana da bulaştı arkadaşlar tüm manevi resimlerim şifrelendi para atmaktan da çekiniyorum umarım kısa zamanda çözülür pc yi açmıyorum bu yüzden :yorgun

R3X

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
462
27
HAKLI
Güvenli modda başlatın bilgisayarınıza Eset nod32 kurun ve güvenli modda çalıştırma yapın. Eset'in yapamayacagı şey yoktur :)

Son düzenleme:

TheGh

Yeni üye
3 May 2020
10
0
Hocam merhabalar benim bilgisayarıma da. .makop adlı bir virüs bulaştı virüsü temizledim ancak dostlarıma yine de erişemiyorum ve uzantısı hala .makop olarak duruyor ve açamıyorum
Yardımcı olur musunuz bana?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.