Ortak Bilgiseyar Kulanırken YapMak Gereken 5 Kural

hackboy

Yeni üye
7 Eki 2006
29
1
Kütüphanelerde* Internet kafelerde* havaalanlarında ve fotokopi dükkanlarındaki ortak bilgisayarlar kullanışlıdır. Bunları kullanmak dizüstü bilgisayarı almaktan daha ucuzdur ve hatta bazen ücretsiz kullanılırlar. Ancak güvenli midir? Bu* nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Ortak bilgisayarları kişisel ve mali bilgilerinizden ödün vermeden kullanmak için 5 ipucu veriyoruz.1. Adım

Oturum açma bilgilerinizi kaydetmeyin
Web sitelerindeki oturumunuzu* tarayıcı penceresini kapatarak veya başka bir adres yazarak değil* mutlaka sitedeki oturum kapatma düğmesine basarak kapatın. Bunu yapmak* diğer kullanıcıların bilgilerinize erişmesini engellemeye yardımcı olur.

Kullanıcı adınızı ve parolanızı kaydeden pek çok program (özellikle anlık ileti programları)* otomatik oturum açma özellikleri içerir. Başka bir kişinin yanlışlıkla (veya özellikle) sizin adınıza oturum açmasını engellemek için bu seçeneği devre dışı bırakın.
2. Adım

Ekranda önemli bilgiler varken bilgisayarın başından ayrılmayın
Ortak bilgisayarın başından bir süre (süre ne kadar olursa olsun) ayrılmanız gerekiyorsa* tüm programlardan çıkın ve önemli bilgiler içerebilecek tüm pencereleri kapatın.

3. Adım

İzlerinizi silin
Ortak bilgisayarı kullanmanız bittiğinde* tüm geçici dosyaları ve Internet geçmişinizi silmelisiniz.

Geçici Internet dosyalarınızı ve geçmişinizi silmek için:

1.


Internet Explorer'da Araçlar'ı ve sonra Internet Seçenekleri'ni tıklatın.

2.


Genel sekmesindeki Temporary Internet files'ın altında Dosya Sil'i ve sonra da Tanımlama Bilgisi Sil'i tıklatın.

3.


Geçmiş'in altında Geçmişi Sil'i tıklatın.
4. Adım

Omzunuzun üzerinden izleyen meraklılara karşı dikkatli olun
Günümüzde bilgisayar korsanlarının kişisel dosyalarınıza dijital olarak nasıl gizlice girdikleri konusunda pek çok haber vardır* ancak bazen eski izleme yöntemlerini unutuyoruz. Ortak bilgisayarı kullanırken* bilgilerinizi toplamak için omzunuzun üzerinden bakan veya önemli parolaları girerken sizi izleyen hırsızlara karşı dikkatli olun.
5. Adım

Ortak bilgisayara önemli bilgiler girmeyin
Yukarıda listelenen önlemler ortak bilgisayarı sizden sonra kullanacak normal bilgisayar korsanlarına karşı biraz koruma sağlayacaktır. Ancak* ortak bilgisayara gelişmiş bir yazılım yüklemiş olan daha gayretli bir hırsız her tuş vuruşunuzu kaydedecek ve bu bilgileri kendisine e-posta ile gönderecektir. Bu durumda bilgilerinizi kaydetmemiş olmanız veya izlerinizi silmeniz fark etmeyecektir. Bu bilgilere zaten erişeceklerdir.

Gerçekten güvende olmak istiyorsanız* ortak bilgisayara kredi kartı numaranızı veya herhangi bir mali veya önemli bilgiyi yazmaktan kaçının.

kaynak:mıcrosoft
Teşekürlerinizi Bekleriz :yo
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.