Osmanlıca Yazılmış İstiklal Marşı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ExpertProf

Uzman üye
15 Nis 2014
1,533
1
about:blank
http://i.hizliresim.com/k1OlGq.jpg

- قهرامان اوردومزه -
- Kahraman Ordumuza -

قورقما، سونمز بو شفقلرده يوزن ال سنجاق
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
سونمدن يوردمك اوستنده توتن اك صوك اوجاق .
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
او بنم ملتمك ييلديزيدر، پارلاياجاق
O benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
او بنمدر ، او بنم ملتمكدر انجاكق
O benimdir, o benim milletimindir ancak!
چاتما ، قوربان اوله يم ، چهره كى اى نازلي هلال
Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!
قهرمان عرقمه بر كول .. نه بو شدت بو جلال ؟
Kahraman ırkıma bir gül… ne bu şiddet, bu celâl?
سكا اولماز دوكولن قانلريمز صوكره حلال
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal.
حقيدر ، حقه طاپان ، ملتمك استقلال
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal.
.بن ازلدن بريدر حر ياشادم ، حر ياشارم
Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım;
!هانكى چیلغین بکا زنجير ووراجقمش ؟ شاشارم
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
،كوكره مش سل كبى يم : بنديمى چيكنر، اشارم
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
.ييرتارم طاغلرى ، انكينلره صيغمام طاشارم
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.
،غر بك افاقنى صارمشس چليك زرهلى ديوار
Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar.
.بنم ايمان طول و كوكسم كبى سرحدم وار
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
،اولوسون ، قورقما نصيل بويله بر ايمانى بوغار
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
مدنيت ! ” ديديكك تك ديشى قالمش جاناوار ؟ ”
‘Medeniyyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar?
،آرقاداش ! يورديمه الچاقلرى اوغراتما صاقين
Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın;
.سپر ايت كووده كى ، طورسون بو حياسزجه اقين
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
..طوغه جقدر ساكا وعد ايتديكى كونلر حقك
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın,
.كيم بيلير ، بلكه يارين ، بلكه ياريندن ده ياقين
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
!باصديغك يرلرى ” طوپراق ! ” دييه رك كچمه ، طانى
Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı!
.دوشون التنده كى بيكلرجه كفنسز ياتانى
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
:سن شحيد اوغليسين ، اينجيتمه ، يازيقدر، آتاكى
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
.ويرمه ، دنيالرى آلسه ك ده ، بو جنت وطنى
Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.
كيم بو جنت وطنك اوغرينه اولماز فدا ؟
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
!شحدا فيشقيره جق طوچراغى صقسه ك ، شحدا
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
،جانى ، جانانى ، بوتون واريمى السينده خدا
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
.ايتمسن تك وطنمدن بنى دنياده جدا
Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ.
:روحمك سندن الحى شودر انجاق املى
Rûhumun senden İlahî, şudur ancak emeli:
،دكمه سين معبديمك كو كسنه نامحرم الى
Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli!
بو اذانلركه شحادتلرى دينك تملى
Bu ezanlar-ki şehâdetleri dinin temeli-
،ابدى يورديمك اوستنده بنم ايكله ملى
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.
،او زمان وجد اله بيك سجده ايدر وارسه طاشم
O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım.
،هر جريحه مدن الهى ، بوشانوب قانلى ياشم
Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım;
!فيشقيرير روح مجرد كبى يردن نعشم
Fışkırır rûh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
.او زمان يوكسله رك عرشه دكر ، بلكه ، باشم
O zaman yükselerek arşa değer belki başım!

! دالغه لان سن ده شفقلر كبى اى شانلى هلال
Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
.اولسون ارتيق دوكولن قانلريمك هپسى حلال
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
:ابدياً سكا يوق ، عرقمه يوق اضمحلال
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;
،حقيدر، حر ياشامش ، بايراغمك حريت
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
.حقيد حقه طاپان ، ملتمك استقلال
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

محمد عاكف
Mehmed Akif ERSOY
[/B]

COD44

Uzman üye
10 Kas 2011
1,316
0
Keske zamaninda okullarda Osmanlica ogretilseydi de simdi boyle yabanci gibi bakmasaydik Ata Dilimize..

Emegine saglik..

COD44

Uzman üye
10 Kas 2011
1,316
0
Yorumun için sağol ama katılmıyorum geride kalırdık onun yerine türkçemizi zenginleştirelim.ATATÜRKİYE.

Neden geri kalalim ki ? Bu arada ben Turkce sevdalisiyimdir Turkcemide cok severim ama Osmanlicanin zenginligi tartisilmaz..Gundemlede alakasi yok dusuncemin hani biri cikipta ocu musun bucu musun demesin..

Geri kalmak dilin hangi alfabeyle yazilmasindan degil geri kalmislik cehaletle olur..

ExpertProf

Uzman üye
15 Nis 2014
1,533
1
about:blank
Neden geri kalalim ki ? Bu arada ben Turkce sevdalisiyimdir Turkcemide cok severim ama Osmanlicanin zenginligi tartisilmaz..Gundemlede alakasi yok dusuncemin hani biri cikipta ocu musun bucu musun demesin..

Geri kalmak dilin hangi alfabeyle yazilmasindan degil geri kalmislik cehaletle olur..

yeni diller oluştu niçin osmanlıyı öğrenelim ? ne gerek var onun yerine başka diller öğrenebiliriz.Osmanlı kalktı ayrıca cehaletle ilgisi yok

COD44

Uzman üye
10 Kas 2011
1,316
0
yeni diller oluştu niçin osmanlıyı öğrenelim ? ne gerek var onun yerine başka diller öğrenebiliriz.Osmanlı kalktı ayrıca cehaletle ilgisi yok

Gecmisini ogrenmeden gelecegini goremezsin..Yeni diller olusmadi yeni alfabeler olustu mesela 100 yila yakin oldu Turkcemize geceli o zaman geri kaldik devir teknoloji devri ve teknolojinin anadili ise ingilizce o zaman Turkce geri mi kalmis oldu hemen yeni bi dile mi gecmemiz lazim..Ve ben Turkce kalksin Osmanlica gelsin demiyorum ki Ana Dilimizi Ata Dilimizle zenginlestirelim diyorum..Kaldi ki yeni yaptigimiz birsey yok ha bire farsca arapca latinca ingizce fransizca dan kelime ve ekler alip duruyoruz mis gibi Ata Dilimizden almak dururken niye bunlardan aliyoruz ?

TCmcht

Katılımcı Üye
14 Tem 2014
740
0
İstanbul
Gecmisini ogrenmeden gelecegini goremezsin..Yeni diller olusmadi yeni alfabeler olustu mesela 100 yila yakin oldu Turkcemize geceli o zaman geri kaldik devir teknoloji devri ve teknolojinin anadili ise ingilizce o zaman Turkce geri mi kalmis oldu hemen yeni bi dile mi gecmemiz lazim..Ve ben Turkce kalksin Osmanlica gelsin demiyorum ki Ana Dilimizi Ata Dilimizle zenginlestirelim diyorum..Kaldi ki yeni yaptigimiz birsey yok ha bire farsca arapca latinca ingizce fransizca dan kelime ve ekler alip duruyoruz mis gibi Ata Dilimizden almak dururken niye bunlardan aliyoruz ?

Atadilimiz, Göktürk alfabesiyle yazılan ÖzTürkçe.. Arap alfabesiyle yazılan Osmanlıca değil. Amaç geçmişimizi öğrenmekse Osmanlıca değil Göktürk Alfabesi ve ÖzTürkçe öğrenilmeli..

COD44

Uzman üye
10 Kas 2011
1,316
0
Atadilimiz, Göktürk alfabesiyle yazılan ÖzTürkçe.. Arap alfabesiyle yazılan Osmanlıca değil. Amaç geçmişimizi öğrenmekse Osmanlıca değil Göktürk Alfabesi ve ÖzTürkçe öğrenilmeli..

Konu Osmanli oldugu icin Osmanli adina Ata Dil dedim yoksa tabiki tum tarihimizi yansitan dilleri ogrenmemiz lazim ve bizim arap alfabesini bakin dilini degil alfabesini kullanmis olmamiz sadece Islam sebebiyledir mevzuyu kendinizce farkli yorumlamayin..Osmanli Turk devletleri icinde Islami ve Kuranla bize bildirilen ayetleri en iyi sekilde anlatan , anlamis ve yasamis olan devlettir ama simdiki latin alfabesinde Turkce karsiliklari olmadigi icin meal yapanlar tam karsiligini degil yakin anlamlarini yazmislardir ki hata payi Osmanlicaya gore daha yuksektir..Aral alfabesini Turk dilinde kullanmis olma sebebi budur o yuzden ezbere dusunmeyin..Bi Osmanli ve Osmanlica dusmanligi almis basink gidiyor bu memlekettte kendi atasina guvensizlik kucumseme devam ettikce gelisiriz he gardas gelisiriz daha cok gelisiriz..

TCmcht

Katılımcı Üye
14 Tem 2014
740
0
İstanbul
Konu Osmanli oldugu icin Osmanli adina Ata Dil dedim yoksa tabiki tum tarihimizi yansitan dilleri ogrenmemiz lazim ve bizim arap alfabesini bakin dilini degil alfabesini kullanmis olmamiz sadece Islam sebebiyledir mevzuyu kendinizce farkli yorumlamayin..Osmanli Turk devletleri icinde Islami ve Kuranla bize bildirilen ayetleri en iyi sekilde anlatan , anlamis ve yasamis olan devlettir ama simdiki latin alfabesinde Turkce karsiliklari olmadigi icin meal yapanlar tam karsiligini degil yakin anlamlarini yazmislardir ki hata payi Osmanlicaya gore daha yuksektir..Aral alfabesini Turk dilinde kullanmis olma sebebi budur o yuzden ezbere dusunmeyin..Bi Osmanli ve Osmanlica dusmanligi almis basink gidiyor bu memlekettte kendi atasina guvensizlik kucumseme devam ettikce gelisiriz he gardas gelisiriz daha cok gelisiriz..

Bir millet kendi diline en çok hangi alfabe uyuyorsa onu kullanır. Ve Türkçe'ye en çok uyan alfabe latin alfabesidir. Arap alfabesinde O-Ö-Ü gibi harfler yoktur. Meal yapılma sebebi zaten herkesin Arapça bilmemesi, Arapça okuyamaması. Meal yapanlar Arapça'yı okumak, anlamak ve kendi ana dillerine çevirebilmek zorunda. Bizim için önemli olan da tam karşılığı- nasıl söylendiği değil ne söylendiğidir. Nasıl söylendiği Kur'an'ı okurken önemli onu da zaten Arapça olarak okuyoruz.
Konu biraz siyasete kaycak ama Osmanlıcayı gündeme getiren de atalarından ikisine "Ayyaş" diyen birisi olunca insan pek iyi niyet arayamıyor, amaç atalarımıza güven değil gibi geliyor.

'BozKurt

Yaşayan Forum Efsanesi
20 Tem 2013
11,181
6
İstanbul
Arapca degil ki Osmanlica arap alfabesi ve orjinali zaten Osmanlica yazilmistir..Zaten bunu tartismiyoruz tabi ki Turkcemiz degistirilemez teklif dahi edilemez ama Osmanlicada ogrenilmelidir..

osmanlıca arap ve fars dillerinden oluşmuş bir dildir günümüzde hiç gereği bile yok Biz ilk önce türkçeye sahip çıkalım türkiyede türkçeden çok başka diller konuşulmaya başlandı artık .

COD44

Uzman üye
10 Kas 2011
1,316
0
Bir millet kendi diline en çok hangi alfabe uyuyorsa onu kullanır. Ve Türkçe'ye en çok uyan alfabe latin alfabesidir. Arap alfabesinde O-Ö-Ü gibi harfler yoktur. Meal yapılma sebebi zaten herkesin Arapça bilmemesi, Arapça okuyamaması. Meal yapanlar Arapça'yı okumak, anlamak ve kendi ana dillerine çevirebilmek zorunda. Bizim için önemli olan da tam karşılığı- nasıl söylendiği değil ne söylendiğidir. Nasıl söylendiği Kur'an'ı okurken önemli onu da zaten Arapça olarak okuyoruz.
Konu biraz siyasete kaycak ama Osmanlıcayı gündeme getiren de atalarından ikisine "Ayyaş" diyen birisi olunca insan pek iyi niyet arayamıyor, amaç atalarımıza güven değil gibi geliyor.

Valla kardesim ben o zaman soyle diyim sana siyasete kacacak demissin ama ben hukumet yanlisi falan degilim partiyle ise isim yok ben Osmanli ve Turkiye Cumhuriyeti sempatizaniyim amacim Turkce kalksin Osmanlica gelsin mantigi degil Osmanlica ogrenilsindir aslinda hepimiz ayni seyi soyluyoruz ama sanki bi siyasi gorus var sanildi ama siyasi bi amacla soylemedim..Ideolojime gelincede acikca soylemekten cekinmem ben ÜLKÜCÜYÜM.. O yuzden siyasi bi algidan dolayi yorum yapiyorum sanilmasin..

Yanlis anlasilma varsa da kendi adima kusura bakmayin..Ama fikirlerim yinede ayni yazdigim herseyin arkasindayim..

Herkese iyi forumlar...

codeW32

Katılımcı Üye
19 Ocak 2013
926
0
İstanbul
Osmanlıcanın Türkçe'ye eziyettir. Şu an modern Türkiye Türkçesinin TDK sözlüğünde 110.000 kelime vardır bunların %86'sı Türkçe geri kalanı sırasıyla Arapça, Farsça, Fransızca ve diğer dillerdir. bu şu an en iyi hali. Ama osmanlı Türkçesinde Türkçe kelime oranı %30'dur isteyen araştırabilir. Hatta sadece bununlada kalınmamış Türkçenin dil yapısı(grameri) değişmiş arapça grammerler gelmiştir. mesela yaşam denizi kelimesi derya-ı hayat şeklinde arapça kelime ve grammer yapısına dönmüştür. Atatürk TDK'yı kurarak ve alfabeyi değiştirerek Türkçemizi Arapça ve Farsça akımından kurtarmıştır. ileride işallah Türk dil birliği sağlanacak ve ortak türk dili oluşacak. Yani 16 Büyük Türk devleti aynı dili ve alfabeyi kullanacak ve bu alfabe gerçek Türk alfabesi yani Kök(gök) türkçe olacak bunun hakkında ki çalışmaları netten bulabilirsiniz

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
Osmanlıca ile Türkçe arasında çok fark yoktur. Zaten eğer osmanlica devam etseydi suanki türkçeden pek farki olmıyacakti. Sonuçda sadece yazılışlari farklı ve benim asil anliyamamizin sebebi Osmanlica bilmemiz değil Türkçenin suan değismis olmasidir. Sebebi ise doğu dillerinden uzaklasip bati dillerine yaklaşmamizdir.

oleeeeeey

Katılımcı Üye
1 May 2013
327
0
Neyi tartışıyorsunuz telaffuz ettiğiniz kelimeler Osmanlı Alfabesinde'de, Latin Alfabesinde de yazılsa aynı anlamda anlarız, sadece yazılış şekli farklı buradaki tartışma Osmanlı alfabesinin bikaç harf dışında arap alfabesiyle yazılmış olmasıdır.Ayrıca Japonya latin alfabesine geçmedi de çokmu geri kaldı?

TCmcht

Katılımcı Üye
14 Tem 2014
740
0
İstanbul
Neyi tartışıyorsunuz telaffuz ettiğiniz kelimeler Osmanlı Alfabesinde'de, Latin Alfabesinde de yazılsa aynı anlamda anlarız, sadece yazılış şekli farklı buradaki tartışma Osmanlı alfabesinin bikaç harf dışında arap alfabesiyle yazılmış olmasıdır.Ayrıca Japonya latin alfabesine geçmedi de çokmu geri kaldı?

Japonya'nın diline latin alfabesi uymuyor. Bizim dilimize latin alfabesi daha çok uyuyor. Türkçe'deki bazı harfler Arap alfabesinde yok. Sorun bizim anlayıp anlamamamız değil, Türkçe'nin uyup uymaması.

Matrix24

Kıdemli Üye
27 Haz 2012
2,685
0
istanbul
kavgaya gerek yok beyler ikiside bizim osmanlıcaya gerek yok bence o kadar türkçemize uygun olsaydı zaten değiştirilmezdi osmanlıca arapça değil sadece arap harfleri bence işe yaramaz ingilizce öğrenen adam onu her yerde kullana bilir ama osmanlıca pek işimize yaramaz gereksiz bence

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
Bence japonya ile karşılastirma. biz de japonlar kadar çalışsaydik biz kat kat yapardık o teklonojiyi merak etme :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.