Overclock Nedir Nasıl Yapılır ?

Mevrik

Yeni üye
8 May 2020
6
0
Overclock Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Overclock Türkçede tam karşılığını birebir bulamasa da en uygun "hız aşımı-hız aşırtma" gibi terimlerle ifade edilebilir. Biz kısaca bir işlemciyi normal çalışma frekansından daha üst bir frekans da çalışmaya zorlamak olarak nitelendirebiliriz.

Bu ne demek peki? bunu şöyle özetleyebiliriz diyelim ki elimizde P4 3000 mhz bir işlemci mevcut biz bunu 3200 mhz de çalışmaya zorlar ve başarılı olur isek overclock yapmış oluruz.

Peki bunu nasıl yaparız? Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Frontside bus denilen (FSB) Türkçe olarak ön yüz veri yolu diyebileceğimiz mhz cinsinden bir çalışma frekansı var ise bunu yanında her işlemcinin bir çarpan kat sayısı vardır (x9 , x10 , x15 gibi) ve bu çarpan ile FSB hızını çarptığımızda işlemcinin asıl hızı mhz ini buluyoruz. Örnek olarak P4 3.0 Ghz için bu değer FSB 200 x15 olduğundan 300 mhz dir.

İşlemci OverClock Nasıl Yapılır?

Overclock için öncelikle boardumuzun biosu dediğimiz temel ayarlamaların bulunduğu kısma girmemiz gerekiyor her ne kadar windows üzerinden de overclock yapma imkanı olsa da sağlam overclockcular tarafından tercih edilen bir tarz olmadığından dolayı onu hiç anlatmayacağım.

1. Pc açılırken del tuşuna basarak biosa giriyoruz (her bilgisayarda aynı değildir).
  2. Cpu,Ram,Agp frekansı ve voltaj ayarlarının bulunduğu bölüme giriş yapıyoruz
  3. Cpu operatingspeed seçeneğini user defined yapıyoruz ki cpu fps, cpu;ram oranı veagp/pci ayarları açık hale gelsin çünkü bu değerle oynayarak overclock yapacağız.
  4. Öncelikle fsp miktarını biraz arttırıyoruz ben 200 mhz den 250 ye çıkardım ama cpu ma güvendiğim için direkt bu değeri denedim siz azar azar arttırmayı deneyin aceleci olmayın örneğin önce 210 mhz ye yükseltin sonra 220 ye
  5. Bir de ben cpu:ram ratio (oranı) 1:1 şeklinde yaptım bu şu demek oluyor Bu cpu ile ramlerimin 1:1 eşit aynı mhz de senkron bir şekilde çalışması anlamına geliyor.
  6. eğer DDR 400 Ramlere sahipseniz ve ramleriniz 200 mhz üzerinde çalışmayacağına eminseniz bu oranı 5:4 yapmalısınız ki sistem çakılmasın. Bence öncre ramlerle uğraşmak yerine öncelikle işlemcinizin sınırını bulabilmek için ram oranınızı düşük bir oranda tutun mesela 3:2 gibi. Bu durumda ramler daha düşük değerlerde çalışacağı için cpu sınırını tayin etmenize engel olmayacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.