Özel üniversitede tam burslu okumak..

ByCash33

Üye
3 Ağu 2011
105
0
Arkadaslar oncelikle iyi bilirim bu forumu, neyin nasil yurudugunu. Yardim merkezinin amaci genel olarak teknik sorunlar icindir. (Arada benim gibi gorus almak isteyenler ayri) Fakat buna ihtiyacim olmasaydi yazmazdim.

Arkadaslar bu sene tam burslu 2 yillik tercih yapacagim.
Babam ve abim ogretmen, orta halli bir ailenin
cocuguyum anlayacaginiz. Asıl sorunum birincisi
ortamımda arkadaş bulamazmıyım ve çok sıkılıp okuldan bıkacak hale gelirmiyim? (Arkadas ortami cok da onemli degil o kadar sosyal biri degilim. Kafa dengi 2-3 adam olsun
yeter yani) İkinci sorunum ise iş bulma imkanları
nasıl? Mesela bazıları diyor iş başvurusunda her zaman
devlet üniversitelerine öncelik tanırlar bazılarıda sen
kendini geliştirmeye bak mezun olduktan sonra ise
alirken diplomaya bakmıyoruz bile. Kafam çok karışık
açıkcası bu sebeplerden?

Not: Dediklerimi anlamayan ve post kasmaya calisanlar lutfen yorum yapmayin. Yorumlariniz benim icin cok onemli..

Son düzenleme:

Fethistanbul

Katılımcı Üye
20 Eki 2012
428
0
Bölümünü yazsaydın çok iyi olurdu ama genede üniversitede senin gibi tam ya da %50 burslu okuyanlar olacaktır onlarla arkadaşlık yapabilirsin.Ayrıca
"Mesela bazıları diyor iş başvurusunda her zaman
devlet üniversitelerine öncelik tanırlar bazılarıda sen
kendini geliştirmeye bak mezun olduktan sonra ise
alirken diplomaya bakmıyoruz bile."
yazmışsın şirketten şirkete değişmekle birlikte okuduğun üniversite Koç gibi kaliteli üniversiteyse başka devlet üniversitesi bitirmiş bir adamın yerine bile geçebilirsin.

kmc60

Uzman üye
8 Ocak 2013
1,206
6
Her yer
Birazderim burslu okuyanların yuzde 90ı ya bıraktı yada paralıya donduler cunkı genellıkle kalıyorlar ve hıc bı dersten kalmaman gereklı yanı agno ıle cok alakalı bırsey bu burs olayı o nedenle sıkı calısma olması gerek ve hıc bır hoca ıla takıntın olmaması gerek cok zor dıye duydum arkadaslarımdan .. bırde dedıkelrıne gore soyle bı sıkıntı var ıllahı herkes son model araba ıle gelırken sen sırıtacaksın mıllet bı yemege 100tl bırakırken yıne sen sırıtacaksın bızzat bırakıp gelenler vardı benım arkadaslarım anlatıyorlardı cok sıkıntılı bı durum Allah yardım etsın kardes fıkrını degısrtmek ıstemem ama zorluk kısmı boleymıs..

ByCash33

Üye
3 Ağu 2011
105
0
Bölümünü yazsaydın çok iyi olurdu ama genede üniversitede senin gibi tam ya da %50 burslu okuyanlar olacaktır onlarla arkadaşlık yapabilirsin.Ayrıca
yazmışsın şirketten şirkete değişmekle birlikte okuduğun üniversite Koç gibi kaliteli üniversiteyse başka devlet üniversitesi bitirmiş bir adamın yerine bile geçebilirsin.

Duz lise cıkıslı sozelciyim. Ascılık bolumunu istiyorum, benim icin bu bolumde universite kalitesi onemli. İleride dgs ile gecis yapacagim kendimi gelistirecegim. Yani anladigim kadariyla kendini o bolumde gelistirmene bagli diyorsun.

Birazderim burslu okuyanların yuzde 90ı ya bıraktı yada paralıya donduler cunkı genellıkle kalıyorlar ve hıc bı dersten kalmaman gereklı yanı agno ıle cok alakalı bırsey bu burs olayı o nedenle sıkı calısma olması gerek ve hıc bır hoca ıla takıntın olmaması gerek cok zor dıye duydum arkadaslarımdan .. bırde dedıkelrıne gore soyle bı sıkıntı var ıllahı herkes son model araba ıle gelırken sen sırıtacaksın mıllet bı yemege 100tl bırakırken yıne sen sırıtacaksın bızzat bırakıp gelenler vardı benım arkadaslarım anlatıyorlardı cok sıkıntılı bı durum Allah yardım etsın kardes fıkrını degısrtmek ıstemem ama zorluk kısmı boleymıs..

İsin o kısmını biliyorum hocam. Eger not ortalamasi dusuk olur ise burs kesiliyor. Dezavantaj yonleri pek fazla fakat kisinin kendine ozguveni varsa onu asacaktir diye biliyorum. Orada elbet benim gibi burslu okumaya gelenler olacaktir. Universite kadar ortami da cok onemli ama ben oraya okumaya gidecegim. Dedigim gibi sosyal hayatim pek yoktur, benim gibilerini bulabilirim diye dusunuyorum

kmc60

Uzman üye
8 Ocak 2013
1,206
6
Her yer
Ahçılık pek yuksek değil bolu bu konuda üstün biliyorsun.. bursa gerek olmadan okuyabılırsın // ben unıde calısıyorum devlet unısı var olan bolumlerın yuz<de 80!i bosa acılmıs bı bolum onu kapalı sınıf ogretmenlıgı dahı bıtmıs durumda ama ogrencı alımına hala devam edıyor yanı kpss calsıan ısı goturuyor sende ılerıkı hedefın ozel mı yoksa devletmı ona gore secımını yapmalısın.. (devlet kpss 70!i geçmesin mulakatsız) ( özel ise dil vs olanagın ıyı olsun)

ByCash33

Üye
3 Ağu 2011
105
0
Ahçılık pek yuksek değil bolu bu konuda üstün biliyorsun.. bursa gerek olmadan okuyabılırsın // ben unıde calısıyorum devlet unısı var olan bolumlerın yuz<de 80!i bosa acılmıs bı bolum onu kapalı sınıf ogretmenlıgı dahı bıtmıs durumda ama ogrencı alımına hala devam edıyor yanı kpss calsıan ısı goturuyor sende ılerıkı hedefın ozel mı yoksa devletmı ona gore secımını yapmalısın.. (devlet kpss 70!i geçmesin mulakatsız) ( özel ise dil vs olanagın ıyı olsun)

Eger bolum konusunu acarsak bu bitmez zaten. Bugunun Turkiyesinde istedigin meslek degil is bulabilecegin garanti meslegi secmek zorundasin. İnsan var oldukca ascilik da var olacaktir. Bolu abanti yazarsam yine gidebiliyorum. Ascilik dedigim sadece oraya gidip 2 yil sonra diplomayi elime alipta gelip 1000-1500 tl ye calismak degil. Kendimi bu konuda yetistirecegim gerekirse prof ascilik derslerine kayit olacagim. Eger bunlar yetmez ise dgs ile gastronomiye gecis yapacagim. Zaten yabanci dil bildikten ve gastronomi mezunu olduktan sonra yolum acilir heralde. İste benim icin suan sorun olan universitenin kalitesi, cunku oraya diploma almaya degil gercekten egitim almaya gidecegim. Bu kadar yuksek dusundugume gore kpss 70 hic sorun degil abi.

kmc60

Uzman üye
8 Ocak 2013
1,206
6
Her yer
Ordan mezun yıgenıgm var gayet memnun 3000-3500 maas alıyormus sefı oda 5 yıllık daha eskı calısanı ıse 10000 maasdan soz edıyor kendısı 2.500 alıyor yenı mezun bırısı daha bır yıl oldu.. antalyada.. şimdi bı ıse kalkısıyorsan en ınce detayını tabıkı dusunmelısın sonucta bu yaptıgın senın butun gelecegını ekılıo sadece parası olanları etkılemez onlar ıstedıgı zmana ıstedıgı yerde bız zorluklarla okuduk essekten dusenın halını essekten dusen anlar dıye bosa dememısler o nedenle bende senın ıyılıgın ıcın bıldıklerımı paylasıyorum kardesım. yanı bın dusun bır karar ver.

ByCash33

Üye
3 Ağu 2011
105
0
Ordan mezun yıgenıgm var gayet memnun 3000-3500 maas alıyormus sefı oda 5 yıllık daha eskı calısanı ıse 10000 maasdan soz edıyor kendısı 2.500 alıyor yenı mezun bırısı daha bır yıl oldu.. antalyada.. şimdi bı ıse kalkısıyorsan en ınce detayını tabıkı dusunmelısın sonucta bu yaptıgın senın butun gelecegını ekılıo sadece parası olanları etkılemez onlar ıstedıgı zmana ıstedıgı yerde bız zorluklarla okuduk essekten dusenın halını essekten dusen anlar dıye bosa dememısler o nedenle bende senın ıyılıgın ıcın bıldıklerımı paylasıyorum kardesım. yanı bın dusun bır karar ver.

Maaşları konusunda az çok bilgim var :) Doğru diyorsun babamın altıma bmw veripte üniversiteye gönderme veya özel bir üniversiteye ücretle gönderme gibi bi durumu yok. Boluyu düşüneceğim. Görüşün ve ilgin için teşekkür ederim abi allah razı olsun.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.