Özgüven, III ŞEY TANIŞABİLİR MİYİZ?

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
giphy.gif

Sadece 3 saniyen olduğunu biliyor musun?
Yeni bir ortama girdikten sonra insanların sizin hakkınızda bir yargıya oluşması 3 saniye, kıyafetlerinizden duruşunuza kadar sizi analiz etmeleri 3 saniye sürüyor ve sizi bir kategoriye koyuyorlar, havalı, yıkık, sıradan.

Ancak bu size bir dezavantaj gibi gözükmesin çünkü 3 saniye içerisinde karar vermek için beynin hızlı düşünme kısmı kullanılır ve gerekli analizler yapılamadığı için çok rahat bir şekilde aldatılabilir.

Kendinizi tanıyın ve yapabilecek ile yapamayacaklarınıza karar verin, kendine yalan söylemek özgüvensiz insanlar için bindiği dalı kesmek gibidir, başarısız olduğunu gördükçe kendine olan güveni azalacak ve en son benden hiçbir halt olmaz diyerek pes edecek. MUTSUZ SON.

Neden ilk adımı sen atıyorsun?
Karşındaki de bir insan, neden ona hizmet edesin ki? Senden bir farkı yok.

Peki ilk adımı atmaya karar verdin, nasıl yapacaksın?

İlk adımı atarak karşındakine bir ön yargı oluşturdun bile, kendisini senden yüksek görmeye başladı ve bu hissi her saniye yükselmeye devam ediyor, engel olmak için yapman gereken tek şey KENDİNİ KANITLAMAK.
Ona yeteneklerini göster, sana ilgi duymasını sağla (bu karşıdakinin düşüne tipine göre değişir, iyi analiz etmen gerekli)

Asla tüm yapabileceklerini gösterme, bu onu korkutacak ve kaçmasını sağlayacak.

İlk adımı atacak kadar bile özgüvenin yok mu?
Senden daha kötü durumda olan insanları kullan, onlarla eğlen ve sana saygı duymalarına izin ver. Bu sana gaddarca gelebilir ama emin ol sana bunu çoğu arkadaşın yapıyor.

Unutma kimseye ihtiyacın yok, her işini kendin görebilir ve tek başına istediğin her şeyi yapabilirsin ancak neden uğraşasın ki? İnsanları kullanmak varken her şeyi kendin halletmeye çalışmak seni biraz yorabilir. Bir şeyleri istemeye korkma ancak kabul etmezlerse kendi başına da halledebileceğini unutma.
Yıkık bir manipülatör olamazsın sonuçta.

jQG9Gn.gif

Dargaaltay

Uzman üye
7 Mar 2019
1,746
407
Kainat
Konunun girişi çok eskiden okuduğum bir kitabı bana anımsattı, konunun devamını okuyunca kitaptaki okuduğum bilgileri tazeledim. Güzel bir konu ama detaylandırılabilir, çok soyut kalmış. Tam bir heveslendirme yazısı olmuş. Kitap arkası anlatım gibi.

Madem kitap arkası yazı bu, bende kitabı size tanıtayım: 3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız, okumanızı tavsiye ederim

Vuanays

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
400
72
UZAY
Konunun girişi çok eskiden okuduğum bir kitabı bana anımsattı, konunun devamını okuyunca kitaptaki okuduğum bilgileri tazeledim. Güzel bir konu ama detaylandırılabilir, çok soyut kalmış. Tam bir heveslendirme yazısı olmuş. Kitap arkası anlatım gibi.

Madem kitap arkası yazı bu, bende kitabı size tanıtayım: 3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız, okumanızı tavsiye ederim
Öncelikle yanıtın için çok teşekkür ederim, bu tür öneriler benim için çok değerli. Okuduklarımı aklımda kaldığı kadarıyla anlatmaya, yazmaya çalışıyorum bundan dolayı eksikler ortaya çıkabiliyor. Ama zamanla bu tür eksiklerin de olmayacağını düşünüyorum :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.