Pandas Modülü 2 / Ar - Ge Kulübü

Ceen

Üye
29 Tem 2017
219
0
Pandas Modülü

Yeni bir csv dosyası oluşturdum. Hemen dosyamızı bir inceleyelim.

A1RlQB.png

Burada çeşitli şehirlerde bulunan binalar yer almaktadır. Peki biz bu csv dosyası üzerinde neler yapacağız? Arkadaşlar sütun ekleme ve satır silme işlemlerini göreceğiz. Hemen başlayalım.

Giriş

İlk önce Pandas modülü ile bir csv dosyamızı inceleyelim.

0EM52L.png

NZvQbL.png

Şimdi arkaşlar ilk olarak sütun eklemede başlayalım.Sütunumuz ise bu binaların fiyatları olucak. Onun için hemn sütun hemde satır eklemek zorunda kalıyorum. Ve satır sayım 5 olucak. Bunun için random modülünden faydalanıcağım. Hemen gösterim.

Z9byLg.png

Burada ne yaptığı hemen açıklim. Sayi adında bir değişken oluşturdum. Ardından 5 satırlık 100 bin ile 1 milyon arasında rastegele sayı ürettim. Şimdi bunu csv dosyamıza binaların fiyatları olarak atayacağım.

kONPn7.png

Evet arkadaşlar random olarak fiyat ürettim. Ve bunu Fiyat olarak sütun ekledim hemen sonucumuza bakalım.

5D5OMM.png

İstersek herhangi bir sütunu silebiliriz. Ben eklediğim sütunu sileceğim.

bBzoDY.png

axis sütun demek arkadaşlar.inplace=True ise temelli kaldır demek. Şimdi sonucumuza bakalım.

jyk73G.png

Arkadaşlar drop aynı zamanda satır da siler. Hemen gösterim. Burada tek yapacağımız şey axis=1 yerine 0 yazacağız ve hangi satırı silmek istersek o indexi belirticeğiz. Ben 5 ve 6. satırı sileceğim mesela o zaman [5] yazacağım hemen gösterim.

NZvQkP.png

vj1BX6.png

Konu1 = https://www.turkhackteam.org/python/1709788-pandas-modulu-1-ar-ge-kulubu.html#post8111471

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.