Pardus Kurulumu // Uchiha-Sasuke

Bugs Bunny

Uzman üye
29 Tem 2016
1,487
35
MSFVenom
Herkese merhaba TurkHackTeam üyeleri,

Ben Uchiha-Sasuke

Bu konumda sizlere Pardus kurulumunu anlatacağım.

Konunun İçeriği

• Pardus Nedir?
• Pardus Kurulumu

giphy.gif

Pardus Nedir?

Pardus, 2003 senesinde TÜBİTAK tarafından geliştirilmeye başlanan ulusal bir işletim sistemidir.

Pardus, linux dağıtımını kullanan bir işletim sistemidir.

İlgi görmesinin sebepleri ;

* Hür olması,

* Kolay anlaşılabilir, kullanılabilir olması,

* Birden çok dil içermesi,

Pardus Kurulumu

İlk olarak Pardus'un kendi websitesine girelim.

JKQUPP.jpg

TIKLA

Sitemize girdikten sonra;

JKQezY.jpg

Kırmızı kutuyla içine aldığım Pardus 19.2 XFCE İndir butonuna tıklayalım.

JKQKje.jpg

Ve gördüğünüz gibi indirme işlemimiz başladı.

Şimdi indirme işlemimizin bitmesini bekleyeceğiz.

JKQ1nR.jpg

İndirme işlemimiz tamamlandı.

Artık kurulum işlemine geçebiliriz.

İso dosyamızı USB, DVD'ye atarak bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

JKQqWN.jpg

Bize dilimizi soruyor.

Ben Türkçeyi seçip devam ediyorum.

JKQWYq.jpg

Karşımıza Önyükleme menüsü çıkıyor.

Grafik Arayüz ile Kur'a basıp devam edelim.

JKQ390.jpg

Dil seçimini tekrardan yapıyoruz, ben Türkçe seçip devam ediyorum.

JKQtBx.jpg

Bölgemizi soruyor burayı da kendinize göre doldurup devam edin, ben Türkiye'yi seçip devam ediyorum.

JKQlSv.jpg

Klavyemizi soruyor, ben Türkçe Q klavye kullandığımdan onu seçiyorum siz Türkçe F kullanıyorsanız onu seçin.

JKQZnp.jpg

Bu ekran karşımıza çıkıyor, ek bileşenlerin yüklenmesini bekliyoruz.

JKQ0fj.jpg

Ek bileşenler yüklendikten sonra karşımıza bu ekran çıkıyor,

Makine adını soruyor, ben pardusuchiha yaptım siz kafanıza göre bir şey yapabilirsiniz.

JKQFF6.jpg

Şimdi ise alan adını soruyor, burası pek önemli değil ben boş bırakıp devam ediyorum.

JKQbXy.jpg

Buraya sistemimizdeki oluşacak kullanıcının tam adını yazıyoruz, ben tekrardan pardusuchiha yazıp devam ediyorum.

JKQ4WM.jpg

Burada bize yeni kullanıcı hesabımız için bir kullanıcı adı belirlememizi istiyor, ben pardusuchiha yazıp devam ediyorum.

JKQfan.jpg

Şimdi bize oluşacak hesabımızın şifresini belirlememizi istiyor, ben buraya rastgele bir şifre yazıp devam ediyorum.

JKQ9Ph.jpg

Bu ekranda bize seçeceğimiz bölümle yöntemini soruyor, Yardımcı ile - diskin tamamını kullan'ı seçip devam edelim.

JKQAuo.jpg

Bu bölümde bölümlenecek diski soruyor, bende bir tane gözüküyor siz burada birden fazla çıkarsa istediğinizi seçebilirsiniz.

JKQwz8.jpg

Bize bölümlenecek alanı soruyor, Tüm dosyaları tek bölümde (yeni kullanıcılara önerilir)'i seçip devam edelim.

JKrPMH.jpg

Bu bölümde Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet'e basıp devam ediyoruz.

JKQdBU.jpg

Bize değişiklikler diske kaydedilsin mi? Diye soruyor, Evet'e basıp devam edelim.

JKronA.jpg

Artık sistemimiz kuruluyor, bu işlem biraz uzun sürebilir bekliyoruz.

JKrReI.jpg

Bize GRUB önyükleyici ana önyükleme kaydına (MBR) kurulsun mu? Diye soruyor, Evet'i seçip devam edelim.

JKrEX1.jpg

Önyükleyicinin kurulacağı aygıtı soruyor, /dev/sda'yı seçip devam edelim.

JKrJaG.jpg

Şu anda kurulum bitiriliyor.

JKrnPf.jpg

Ve gördüğünüz gibi kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı.

JKrQ1S.jpg

Pardus'umuz başarılı bir şekilde açılıyor.

JKrCus.jpg

Kurulumu yaparken girdiğimiz şifreyi girip Oturum aç'a tıklayalım.

JKrrfb.jpg

Pardus'umuz başarılı bir şekilde açıldı.

Bu konumunda burada sonuna gelmiş bulunmaktayım.

Uchiha iyi günler diler.

oKEKz1.gif

Son düzenleme:

blaguvest

Üye
4 Ağu 2012
69
0
MyWorld
Ellerıne sağlık anlatımı yaparken birde Videolu Görüntülü hazırlasaydın bence daha iyi bir anlatım olabilirdi.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.