Parrot Security OS Nedir, Nasıl Kurulur // PALA

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhaba değerli TürkHackTeam üyeleri, bugün sizlere Parrot Security OS hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle Parrot Security OS nedir ?

Parrot,

2013 senesinde Lorenzo Faletra, Lisetta Ferrero, Francesco Bonanno adlı geliştiriceler tarafından piyasaya sunulmuştur.

İçerisinde 600'den fazla pentest, adli bilişim ve birçok alanda araç barındıran, Debian tabanlı Linux dağıtımıdır.

MATE masaüstünü kullanır. Biraz daha açmak gerekirse MATE masaüstü, basit kullanımlı, çekici bir arayüze sahiptir.

Parrot, ücretsizdir. "https://www.parrotsec.org/download.php" adresinden indirebilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı gayet basit.

Parrot'u çalıştırmanız için en az 256m RAM sahibi olmanız gerek. 2 GB önerilen RAM miktarı. Onun haricinide en az 6GB boş alanınızın olması gerek. Önerilen 8GB.

Ayrıca parrot hakkındaki haberleri şuradan takip edebilirsiniz;

"https://blog.parrotsec.org/"

Parrot'un Hedefleri

Parrot biz kullanıcılara üç farklı seçenek sağlamayı hedefliyor;

W6Ggny.png

8R97pY.png

1-)Güvenlik: İçerisinde bulunan birçok araç ile kendi güvenliğimizi sağlamak mümkün.

2-)Gizlilik: En basitinden Parrot'un araçlar sekmesinde bulunan Anon Surf gibi araçlar ile gizlilik sağlamamız mümkün.

3-)Geliştirme: Parrot'un programlama ve ofis kategorisinde bulunan araçlar ile tamamen geliştirmeye ve geliştiricilere uygun bir sistem.

Parrot'un İndirme Seçenekleri

Parrot'un geliştiricileri bizlere Parrot'u kullanabilmemiz için 3 farklı seçenek sunuyor;

W6Ggny.png

QB5R2j.png

Parrot Security, Parrot Home ve Parrot Project.

Bunları biraz açalım isterseniz.

1-)Parrot Security: Bu seçenek bize sızma testi, gizlilik, adli bilişim araçları ve yazılım geliştirme için sunulan, kullanıcıların çoğunun tercih ettiği Parrot sürümüdür.

2-)Parrot Home: Bu sürüm, adından da anlaşılacağı üzere günlük kullanım için piyasaya sürülmüştür. Gizlilik hususunda zayıftır. Tavsiye etmem.

3-)Parrot Project: Bu sürüm özel kullanımların için piyasaya sürülmüştür.

6da4Ge.gif

Eveet, Parrot OS hakkında bilgi verdikten sonra sizlere Parrot'u kullanmak için bazı alternatifler sunacağım.

1-)Sanal makineye kurup, orada çalıştırabilirsiniz.

2-)Live olarak çalıştırabilirsiniz ki sisteminiz kötüyse tavsiyemdir.

Ben Vmware Player üzerinden anlatımıma devam edeceğim. Diğer seçeneği(live) ise anlatımımda göstereceğim.

"Create Virtual Machine" seçeneğine geliyoruz. Akabinde 2. seçeneğe gelip, "browse" kısmına tıkladıktan sonra iso dosyasını seçiyoruz.

W6Ggny.png

CaG52K.jpg

Next diyorum ve Debian 8.x seçeneğini işaretliyorum. Diğer kısımları size bırakıyorum çünkü sistem gereksinimleri değişebiliyor.

"Play virtual machine" dedim ve kurulum ekranındayız.

Kurulum ekranında install seçeneğine geliyorum. Eğer live olarak kuracak olsaydık, iso dosyasını yazdırdıktan sonra live seçeneğini ile devam edecektik ama sanal makine üzeirnden değil tabi ki :)

W6Ggny.png

IleF2a.jpg

Devamında "Stantard İnstaller" seçeneğine geliyorum ve kurulum başlıyor.

W6Ggny.png

aJyAzN.jpg

Dil değiştirme ekranında Türkçe'yi seçip devam ediyoruz.

Bizden hem root hem de kişisel hesabımız için şifre isteniyor, oraları geçiyorum.

Disk bölümleme ekranında ilk seçeneğe gelip devam ediyorum ve önüme gelen her seçeneğe next diyorum.

W6Ggny.png

SG2bVo.jpg

Ve sistem kuruluyor.

W6Ggny.png

sUPa7s.jpg

Devamında makine yeniden başlatılıyor ve giriş ekranı geliyor. Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapıyoruz. Ve Parrot ekranı bizi karşılıyor.

W6Ggny.png

desktop.jpg

Parrot'un daha yakından tanımak için de şu konuya bakınız;

https://www.turkhackteam.org/linux/1772731-parrot-os-inceleme-parrot-4-2-a.html

'PALA

Son düzenleme:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33

özgürfırat

Yeni üye
24 Ağu 2009
11
0
İZMİR
ellerine emeğine sağlık şimdi usb den boot edip live olarak kullanmayı deniycem kaç gündür düşünüyordum kısmet bu güneymiş birde persistence modu için ne yapmalıyım kalide sorunsuz kurdum kalıcı olarak ama parrot sec de nasıl olacak tam bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim komutanım.

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Ellerine sağlık hocam

Teşekkürler :)

ellerine emeğine sağlık şimdi usb den boot edip live olarak kullanmayı deniycem kaç gündür düşünüyordum kısmet bu güneymiş birde persistence modu için ne yapmalıyım kalide sorunsuz kurdum kalıcı olarak ama parrot sec de nasıl olacak tam bir fikrim yok yardımcı olursanız sevinirim komutanım.

İso dosyasında sorun yoksa, Kali'de de olduğu gibi sorun çıkartmaz :)

Teşekkürler Albayım. Ellerinize Sağlık. Tam kurmayı düşünürken çok iyi oldu :)

İyi kullanımlar :)

LifeHacker

Katılımcı Üye
19 May 2013
905
21
Konu'ya parrot'dan bakıyordum ki tesadüfe bak,kullanıcak arkadaşlara başarılar güzel ve rahat stabil bir sistemdir.Eline koluna sağlık.

oldnco

Uzman üye
30 Eyl 2017
1,532
5
Şimdi dual boot olarak kurulum yapıyorum. Dual boot olarak yazdırmak kullanmak isteyen arkadaşlar rüfus programı ile iso dosyasını yazdırsın. Yazdır dediğiniz zamanda DD yansıması olarak yazdırıp seçerseniz kurulumda Cd Rom bulunamadı hatası almazsınız. Takılan kişilere bilgi olması için yazmak istedim. Tekrar teşekkürler Pala konu için. Emeğine sağlık.

Ataerimz

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
507
2
Guadalajara
Öncelikle eline sağlık, Parrot kullanacaklara bildiklerim ve izlenimimi şöyle anlatacağım; rahat ve kolay kullanılan bir dağıtım, Kali'ye oranla daha çok araç bulunuyor ve araçları teker teker uygulama bölümünden aramıyorsunuz. Hafif bir dağıtım. Penetrasyon konusunda en çok işimi gören ve beğendiğim dağıtımdır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.