Pcnizi Hızlandırmak İçin En İyi Yollar(Resimli)

10 Haz 2009
159
0
Evet arkadaşlar belki çoğunuz bunların işe yaramadığını düşünüyorsunuz.Fakat bugün benim bilgisayarımı hayatımda ilk defa bu kadar hızlı gördüm.Sizede denemenizi tavsie ederim.Buyrun ayarlar:

1) MSCONFIG;
Başlat=>Çalıştır=>msconfig kısayolunu bilmeyen kalmamıştır. Başlangıç tabına geçiyoruz;

msconfig.jpg

Başlangıç tabında Windows XP başlangıcında çalışan programları gösteren bir tablo var. Bu
tabloda dikkat etmemiz gereken sadece işimize yarayacak olan programları seçip kalanını iptal etmek. Örneğin şekilde ben avp ile ctfmon u seçtim. avp; Kaspersky Antivirüs ün başlangıçta çalışmasını sağlayan modülü, ctfmon ise ses ayarı… isteğe bağlı olarak msn messenger vs seçebilirsiniz.
Msconfigde bir diğer dikkat etmemiz gereken nokta ise hizmetler kısmıdır

hizmetler.jpg

Görüldüğü üzre başlangıçta çalışan bir sürü hizmet var tabi bu kısımda Windowsun kendi hizmetleri de görülmekte. Altta küçük bir tick var. Tüm microsoft hizmetlerini gizle diyor ona bir tick atalım bakalım.

hizmetlergizli.jpg

Şimdi bu kısımda artık istediğinizi seçebilirsiniz. Ben yine Kaspersky ve bikaç işime yarayan programı seçtim siz kendinize göre düzenleyiniz. Msconfigle işimiz bu kadar..

2-) Page file boyutunu düzenleyin

Normalde Windows page file C: sürücü içerisinde kullanır. Biz burda gerekli düzenlemeleri yaparak performansımızı artırabiliriz. Aşağıdaki seçenekleri izleyebilirsiniz.
  • Bilgisayarımı sağ tıklayıp özellikler denir.
  • Gelişmiş seçeneğine gelinir
  • Burda performans ayarlar sekmesi tıklanır
  • Performans seçenekleri menüsünde Gelişmiş sekmesine gelinir
  • Bu kısımda alt bölümde bulunan Sanal bellek değiştire basılır.
  • Bu kısımda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 512/512 yazılarak ayarla denir.

sanalbellek.jpg

3-) Performans Seçenekleri(Ve bende en çok işe yarıyan ayar ise bu arkadaşlar bunu mutlaka yapın.)

Mouse sağ tuşuyla bilgisayarımı seçin ve özellikler diyin
Gelişmiş sekmesine gelin
Peformans bölümündeki ayarlar kısmını tıklayın
Karşınıza performans seçenekleri çıkacaktır

performans1.jpg

Resimde görüldüğü üzere tümü seçili. Windows bizim için görüntüde iyi olanı seçiyor performansta iyi olanı değil tabiki
smile.gif
Peki nelerden feragat edebiliriz? Hepsinden?

3 seçenek size hem görüntü hemde hız sağlacaktır.
1. tick; Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt
2. tick; Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan
3.tick; Pencere ve düğmelerde görsel stil kullan
isteğe bağlı olarak çok kullanıyorsanız;
4.tick; Klasörlerdeki ortak görevleri kullan.

performans2.jpg

4-)Cache Ayarı
Başlat —> Çalıştır —> Regedit —> komutları ile regediti açıyoruz.
Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management
isimli anahtara geliyor ve işlemci cachemizi ” secondleveldatacache ” isimli anahtarı çift tıklatıp, açarak
256K için = 100
512K için = 200
1024K için = 400
olacak şekilde ayarlayıp tamam deyip, regediti de kapatıyoruz. Şimdi sisteminizi yeniden başlatma ve performansınızdaki farkedilir artışı izleme zamanı. Lütfen Dikkatli uygulayın ve işlemcinizin seconlevelcache’sini bilmiyorsanız.http://www.cpuid.com/download/cpuz_149.zip programı indirin çalıştırın cache menüsüne tıkladıktan sonra lvl2 kısmındaki sizin K'nızdır

Ayrıca cpunuzu bir nebze daha hızlandırmak istiyorsanız windows xp cpu uyumlu hızlandırıcıyı(http://uploaded.to/?id=srui57) da tavsiye ederim ben kullanıyorum vede çok memnunum.

Alıntıdır ama emek var sonuçta hakettiysem +rep lütfen..! :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.