PfSense Nedir - Nasıl Çalışır ?

masonz

Uzman üye
12 Ocak 2021
1,283
222
Tek Başına Bir Teşkilat

Merhaba TurkHackTeam Ailesi bugün güzel bir eğitim içeriği ile karşınızdayım.
pfsense nedir nasıl çalışır başlıkları adı altında olabildiğince güzel sade bir konu hazırladım.
bilgilendirici olacağını düşünüyorum. Elinden geldiğince kısa ve sıkmamaya özen gösterdim.
Hızlıca konumuza geçelim.

>> PfSense nedir ?
>> PfSense nasıl çalışır ?

PfSense Nedir:

Pfsense layel3 dediğimiz a katmanında çalışan bir güvenlik duvardır.
FreeBsd tabanlı kendi başına bir işletim sistemidi
r. Çoğu kişinin bildiği bir yanlış var burada
bir program olarak kurulduğunu sananlar var,
bu bir program değildir. Güvenliğini koruyacağı sisteme
program olarak yüklenmez.
Bağlı olduğu bir servisi bulunmaktadır ve bir işletim sistemidir

Koruyacağı cihaza otomatik yada manuel olarak ip eklemesi/ataması yapmaktadır.
Modemden aldığı interneti belirli kurallar doğrultusunda koruduğu sisteme ulaştırır.
daha sonradan bu konunun iki gelirse orada biraz daha detaylandırma yaparım kurallar hakkında ama
ben gene de sizlere bir ön bilgi vereyim ip ve port bazlı kurallardır.
Buna örnek verecek olursak
"A" ipsi sistemlere ulaşabilsin ya da "B" ip si sistemlere ulaşamasın
gibi port üzerinden bakacak olursak da
aynı işlemi port versiyonu üzerinde düşünelim.

Şimdi burada şunu diyor olabilirsiniz

fpsense yaptığı bu kadar mı takibi hayır bununla sınırlı kalmıyor daha bir çok işlem yapılabilmekte fpsense ile
bunlardan birkaçına örnek verecek olursak
istenilen sitelere ulaşım engellenebilir veya kimin ne zaman hangi siteye girdiği
kayıt altına alınabilir ve raporlayabilir, Katagori şeklinde kısıtlama yapılabilir
yani işte mağaza sitelerine girilmesin
oyun sitelerine girilmesin gibi örnek bir otel interneti yada yurt interneti gibi kimlik bilgileri ile wifi bağlansın
gibi daha benzer işlemler yapılabilir. Açık kaynak kodlu ve herkes tarafından tercih edilen bir güvenlik duvarıdır.
Bunun dışında başka güvenlik duvarı varmı derseniz tabiki var diğerlerinde de aynı mantık işlemekte fazla bir fark yok

evet arkadaşlar konum bu kadar dı İsterseniz kurulum tarzında bir konuda gelebilir. Bilmeyen arkadaşlar için birşeyler kattıysam ne mutlu bana

diğer eğitim konularıma ve eğitim videolarıma da göz atabilirsin. İyi forumlar....

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.