PHP Dersleri #2 | Değişkenler, Sabitler, Türler ve Yazdırma Komutları/Fonksiyonları

Fireblaze

Üye
9 Ara 2017
133
1
Merhaba Arkadaşlar,
İkinci PHP dersi konumla da tekrar birlikteyim. Blogumda yararlı bulduğum bir dersimi sizinle paylaşıyorum. Umarım faydam dokunur. Şimdi ki konularımız: Değişkenler, Sabitler, Türler ve Yazdırma komutları ile fonksiyonları.

Bu arada ekleyecek resim bulamadım. Zaten resim de yoktu yazıda.

Değişkenler ve Değişken Tanımlama

PHP’de değişkenler, başına dolar ($) işaretinin gelmesiyle başlar. Tıpkı müzik notalarının sol anahtarıyla başlaması gibi.

Hemen yanına değişkenin adı ve eşittir (=) sembolü eklenip karşısına da değeri belirtilir.

KURALLAR

• Hiçbir değişken adı, bir rakamla başlayamaz. ($1adet YANLIŞ)
  • Değişken adları, büyük/küçük harfe duyarlıdır. ($a ile $A aynı değildir)
  • Değişken adlarında özel karakter kullanılamaz. (ıİöüğş, -/*^ vs…) Yalnızca alt tire (_) kullanılabilir.
  • Değişken değerleri, belirli türlere göre atanabilir. (String, Boolean, Integer, Float gibi…)

Örnek:
$x = 1;

$ Değişken anahtarı
x Değişken adı
= Değer Tanımlama sembolü
1 Atanan “1” değeri
; Kod ayracı

Bu örneğimde, x adında bir değişken tanımlayıp değerini 1 olarak atadım. Şu anda x değişkenim 1’e eşittir.

Böylece basit olarak bir değişken tanımlamayı da görmüş olduk.

Veyahut bunu JS’deki gibi başına “var” ekleyerek de yapabiliriz ama yine de dolar sembolünü değişken adının başına eklememiz gerekecek.

Değişken Türleri

Değişkenlere, belirli türlere dayalı olarak değer atayabiliriz. Kafamıza göre değer atayamayız. Bunlar şunlardır;

String: Metinler, cümleler, kelimeler vs… içerir. Tüm karakterleri kabul eder. Çift tırnak (“) sembolleri arasına yazılır.
Integer: Sayıları ve rakamları içerir. Sayı direkt girilir.
Boolean: Doğru yada yanlış değerlerini içerir. (TRUE: Doğru, FALSE: Yanlış diye girilir)
Float: Ondalık sayıları içerir. Sayı ile ondalık değeri direkt girilir.

Örnek:
Bir string değişkeni:

$string = “Merhaba Dünya!”;

Tırnak sembolleri arasına ‘Merhaba Dünya’ yazdık.

Dikkat!
Burada önemli bir nokta var. PHP’de string tanımlarken Çift tırnak ya da Tek tırnak işaretleri kullanabiliriz lâkin bu ikisi arasında fark var. Çift tırnak içerisine bir değişken adı yazdığım zaman, o değişkenin değerini çeker. Yani o değişken, çift tırnak içerisinde çalışır. Ama tek tırnak içerisinde değişkenler çalışmaz, değeri alınmaz direkt $degiskenadi olarak tanımlanır.

Örnek:

$x = ‘Günesli’;
$y = “Bugün hava $x”;

Ben bunu ekrana yazdırırsam alacağım çıktı şu olacaktır;

“Bugün hava Güneşli”

Fark ettiyseniz y değişkenimde çift tırnak kullandım ve değişkenimin değeri de çekildi. Birde tek tırnakla deneyelim:

$x = ‘Günesli’;
$y = ‘Bugün hava $x’;

Ekranda alacağım çıktı da şu olacaktır;

“Bugün hava $x”

Gördüğünüz gibi. Çift tırnaklarda değişkenler çalışır, değerleri alınır. Tek tırnaklarda ise çalışmaz ve değişken adı alınır değeri alınmaz.

Bir integer değişkeni:

$integer = 10;

10 değerini atadık. Başına ve sonunda her hangi bir tırnak işareti bulunmayan sayılar veya rakamlar integer’dır.

Bir boolean değişkeni:

$boolean = TRUE;

TRUE(1) yani doğru değerini atadık.

Ve bir float değişkeni ise:

$float = 1.5;

Değerini 1.5 olarak atadık.

Böylece artık değişken oluşturmayı ve içine değer tanımlamayı da görmüş olduk. Değişkenler, bir çok kodlama dilinin olmazsa olmazıdır. Bunları iyi bilmek gerekir.

Sabitler

Değişkenlerden bahsetmiştik. Adı üstünde “Değişken”, yani değişebilir. Bir de bunların değişmeyen olanı var, bir kez değer atandı mı bir daha değişmez. Bunlara “Sabit” diyoruz.

Sabitlere de, tıpkı değişkenlere olduğu gibi belirli türler atarız. Bu türler zaten yukarıda yazıyor. Değişken türleriyle aynıdır.

Ayrıca sabitlerde, değişken tanımlama sembolü ($) işareti gibi özel bir anahtar yoktur. Bir sabiti, direk adını yazarak belirtiriz.

Örneğin “deneme” adında bir sabitim var. Başına hiçbir işaret koymadan direkt “deneme” yazarsam, deneme sabitimi belirtmiş olurum.

Sabit tanımlarken define(sabitadi, degeri); fonksiyonunu kullanırız.

Şimdi basit bir sabit tanımlayalım.

Örnek:

define(“deneme”, “Merhaba Dünya!”);

Böylece deneme adında bir sabitim var ve değeri string türünden “Merhaba Dünya!” metni.

Ekrana Yazdırma Fonksiyonları

Bugün ki dersimizin son konusu ise, ekrana bir metin yazdırmak olacak. Ya da değişkenler/sabitler vasıtasıyla.

PHP’de 3 adet yazdırma fonksiyonu vardır.
Bunlar;

echo DEGER;
print(DEGER);
print_r(DEGER);
Bunların üçününde birbirlerinden farkı özellikleri vardır. Şimdi onlara bir bakalım.
echo

Echo’yu belki aranızdan tanıyanlarınız olabilir. Windows’ta cmd üzerinde de echo ile metin yazdırıyorduk. PHP’de de bununla yazdırabiliriz.

echo “Merhaba Dünya”;

Ekrana Merhaba Dünya yazısı yazdırdık.
print();

Print ile Echo aynı işlevi görürler. Lâkin Print’in Echo’dan en büyük farkı, Print’le ekrana yazdırma işlemi başarılı olduğu zaman TRUE(1) döndürmesidir. Eğer ekrana yazdırılırsa TRUE(1), yazdırılmazsa ise FALSE(0) döndürür. Kısacası işlem başarılı olunca doğru, başarılı olamayınca da yanlış değerini alıyor.

Echo’da ise direkt ekrana yazdırır. Başka bir şey yapmaz, başarılı olsada olmasa da bir şey döndürmez ve işlem orada biter.

print(“Merhaba Dünya”);

Ekrana Merhaba Dünya yazısı yazdırdık.
print_r();

Bunu bir sonraki dersimizde göstersek daha iyi olur. Normalde diğerlerinden pek farkı yok ama arrayları açılımıyla (anahtarları ile değerlerini) birlikte gösterir.

Bunun için arrayları görmemiz gerekiyor ve onu da yarın göstereceğim. Şuanlık bugünlük bu kadarı yeter.

Değişkenlerin Fonksiyonlarda Kullanımı (Temel)

Temel olarak bir değişkeni, fonksiyonda kullanmak için değişken adını yazmak yeterlidir. Atıyorum ekrana bir değişken yazdırmak istiyorum. Şöyle yaparız:

Örnek:

$text = “Merhaba Dünya!”;
echo $text;

Text değişkenimiz ekrana yazdırılacak ve alacağımız çıktı da Merhaba Dünya! yazısı olacaktır.

Şimdi de daha farklı bir şekilde yazdıralım:

$weather = “Güneşli”;
echo ‘Bugün hava ’.$weather;

Not: Gördüğünüz gibi stringle değişken arasını nokta(.) işaretiyle ayırdım. Bunu unutmayın, birbirinden ayırmak oldukça önemlidir.

Umarım anlaşılır, kaliteli bir ders olmuştur.
Hepinize okuduğunuz ve ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

Son düzenleme:

SkennyBeatz

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
967
0
Ballarat
Diğer Konunda Dediğimiz Gibi Renklendirme Yapsan Okuyan İnsanlar Okuyunca Sıkılmazlar

Konu İçin Elline Sağlık

DipNot: Günlük 2 Tane Atarsan İnsanlar Sıkılmazlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.