PHP Dersleri -Başlangıç (Hergün güncellenecek)

OxMaNiA

Katılımcı Üye
11 Şub 2013
704
0
#TR>.Corum
PHP Dersleri - YENİDEN [GÜNCEL *05.01.2015]

1. PHP'ye Giriş [05.01.2015]

PHP NEDİR?
PHP dilini kısaca, dinamik olarak web sayfaları hazırlamak için geliştirilmiş web tabanlı programlama dili olarak tanımlayabiliriz. PHP, yıllarca Personel Home Page (kişisel ana sayfa) olarak tanımlanıyordu fakat artık PHP kelimesinin açılımı PHP:Hypertext Preprocessor (üstün yazı ön işlemcisi) olarak değiştirildi.

PHP il olarak 1995 yılında Danimarka kökenli Kanadalı yazılımcı olan Rasmus Lerdorf tarafundan oluşturuldu. Lerdorf ilk olarak Perl betiği halinde kişisel web sayfasına gelen ziyaretçilerin sayısını tutmak için geliştirdiği bu yaklaşımı, kısa zamanda insanlar benimsedi. Daha sonralarında PHP dilinin kullanılması için çalışmalara başlandı ve açık kaynak kodlu olarak piyasa sunuldu.

PHP İLE NELER YAPILABİLİR?
PHP
işlemlerini herzaman arkaplanda gerçekleştirir.Önyüzü HTML'dir.HTML'de site hücreleridir.HTML tek başına yetmez,CSS(vücut-dış görünüm) de vardır.PHP ile aklınıza gelebilecek herşeyi,her sistemi yapabilirsiniz,herşey hayalgücünüze bağlıdır.Bunları animasyon olarak destekleyen diğer bir dil ise JAVASCRIPT'dir.Bu 4 dili kullanarak website hazırlarsanız, çok daha güzel ve stabil bir site yapabilirsiniz.

O yüzden kesinlikle PHP çalışırken HTML(üst düzeyde),CSS(yeterli düzeyde) bilinmelidir!

HTML bilmiyorsanız, PHP öğrenmeye başlamayın. (Pireyi görmeden,Deveyi görmeye gitmeyin)

PHP AVANTAJLARI

1. Ücretsizdir.
  2. Hızlı ve çalışma robotu,hızlı yorumlar.
  3. Herkes geliştirebilir. (Açık kaynak kodlu)
  4. Neredeyse tüm veritaban sistemleriyle beraber çalışır.
  5. Derleme ihtiyacı yoktur.
  6. Örnek projeleri çoktur.
  7. Değişkenler otomatik tanımlanır.Değişken türü belirtmenize gerek kalmaz.

PHP DEZAVANTAJLARI

1. Yeni sürüm PHP çıktığında,bazı kodlar işe yaramayabilir.

PHP NASIL ÇALIŞIR?
PHPde oluşturduğunuz sayfalar(sayfaadi.php) siteye yüklendiğinde,sitenin bağlı olduğu sunucu tarafından yorumlanır,yani ayıklanmaya başlar.Bu işlem matematik yazılısında çıkan klasik soruların işlemle yapılıp sonucu bulması gibidir ;) (klasik sınav: sunucunun okuduğu, çoktan seçmeli sınav: sunucunun sonucu),çıkardığı sonuçları ekrana yazdırır.Ama PHP sunucuları,güvenlik gereği php kodlarını kaynakta göstermez,çıktı olarak htmlyi gösterir.

TEKRAR BELİRTMEK İSTİYORUM, PHP BİLMEDEN ÖNCE KESİNLİKLE HTML BİLMELİSİNİZ! YOKSA HİÇBİR ANLAMI OLMAZ.

SON GÜNCELLEME: 22:09 05.01.2015

Son düzenleme:

PoYRaZ001

Uzman üye
7 Tem 2012
1,260
0
ERZURUM
Arşive aldım ellerne sağlık

Diğer dersler gelcek mi ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

PoYRaZ001

Uzman üye
7 Tem 2012
1,260
0
ERZURUM
<?php
$dil = 'PHP';
echo 'Şuan $dil dilini öğreniyorum.';
?>
bunu yaptığımızda ekranda Şuan $dil dilini seviyorum yazacaktır.
Burda Şuan $dil dilini seviyorum yerine Şuan $dil dilini öğreniyorum olmıycak mı ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.