Php dersleri - Değişkenler

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Php dersleri - Değişkenler #1

Merhaba arkadaşlar bu konumda sizlere PHP'de değişken nasıl atanır? değişken nedir? detaylı bir şekilde anlatacağım.

Değişken nedir?

Değişkenler kısaca içerisine çeşitli kod parçalarını koyduğumuz sandıklardır.Eğer ihtiyaç duyarsak bu sandığı açarız ve içerisinden kod parçamızı alırız bu bizim işimizi kolaylaştırır.Şayet değişkenleri kullanmazsak bu kod parçacıklarını aramamız,tekrar yazmamız gerekir ve bu ekstra zaman demektir.

Dikkat! Değişken tanımlarken türkçe karakter(ğ-ü-ş-ı gibi),_ çizgi dışında farklı bir karakter(@,%,= gibi) kullanmamak gerekir.Ayrıca değişken tanımlarken büyük-küçük harflere dikkat etmeliyiz PHP büyük-küçük harfe duyarlıdır.
Her değişkenin başına $ işaretini getirmeniz gerekmektedir.Ayrıca aşağıdaki örnektede gördüğünüz gibi tht değerini "(tırnak)" içerisinde yazdırdım.Eğer değerimiz bir metin ise tırnak içerisinde yazdırmamız şarttır fakat değerimiz sayı ise tırnak içerisine almaya gerek yoktur.

Örnekler ile anlatım
Kod:
[COLOR=magenta]<?php [/COLOR]
[COLOR=Magenta]$degisken = "tht"; [/COLOR][COLOR=Yellow]burada degisken değerine tht değerini atadım[/COLOR]
[COLOR=magenta]echo $degisken; [COLOR=Yellow]burada ekrana değişkenimizi yazdırdım[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=magenta]?>[/COLOR]
[COLOR=yellow]Ekranda "tht" yazacaktır.[/COLOR]
Tüm değişken türlerini bir arada kullanalım
Kod:
[COLOR=magenta]<?php [/COLOR]
[COLOR=Magenta]$degisken_ders = "merhaba";[/COLOR][COLOR=Yellow] burada _ karakteri ile bir değişken atadım[/COLOR]
[COLOR=Magenta]$turkhackteam = 999; [COLOR=Yellow]burada sayı ile değişken atadım[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta]$site_adresi = "//www.turkhackteam.org [COLOR=Yellow]burada değişkenime internet adresi atadım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=magenta]?>[/COLOR]
::.Bir sonraki derste görüşmek üzere.::
jgY08J.png

Son düzenleme:

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
95
İstanbul
Merhabalar ;

Aynı anda üst üste konu açmak yerine
Üyelerimizi heyecanlandırmak adına süre zarfını esnek tutup dahada çok şeyler araştırıp sunabilirsiniz

İyi Forumlar

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Merhabalar ;

Aynı anda üst üste konu açmak yerine
Üyelerimizi heyecanlandırmak adına süre zarfını esnek tutup dahada çok şeyler araştırıp sunabilirsiniz

İyi Forumlar
Basit konuları ele alıyorum :) bu yüzden hızlı hızlı paylaşıyorum ki hızlı öğrensinler :) diziler konusunda heyecanlandıracağım php öğrenmek isteyenleri

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.