Php dersleri - Diziler #3

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Merhaba arkadaşlar bu konumda diziler hakkında bilgi vereceğim.
Dizi nedir?
Mesela bir marketiniz olduğunu düşünün, bir girdi-çıktı yazılımı yapacaksınız ve marketinizde bulunan ürünleri çeşitli yerlere sürekli olarak eklemeniz gerekiyor.Bu ürünleri elle tek tek yazmak istemiyorsanız imdadınıza diziler yetişiyor mesela Gazlı içeçekler diye bir dizi oluşturuyorsunuz ve bu diziye kola,maden suyu ve gazoz değerlerini atıyorsunuz programın herhangi bir yerine değer ataması yaparken bu dizinin içerisinden gerekli değeri anında çağırmanız mümkün oluyor mesela ilk sıraya kola yazdıysanız 1 sayısı o değeri çağırmaya yarıyor ve sizde teker teker yazmaktan kurtulmuş oluyorsunuz :)

Dikkat! Dizi oluştururken dizimizin başına $ (dolar) işaretini eklememiz gerekmektedir.Ayrıca önceki derslerimizde olduğu gibi dizi ismimizde türkçe karakter ve _ dışında farklı semboller kullanmamamız gerekmektedir.Dizi oluşturmanın 2 yöntemi vardır 1.si manuel olarak oluşturmak 2.si ise fonksiyon kullanarak oluşturmaktadır.

Dikkat2! Rastgele dizi oluşturduğumuz zaman dizimize verdiğimiz değerlerin sıralaması şu şekilde olur 0,1,2,3,4,... yani ilk sıradaki değer 1 ile ifade edilmez 0 ile ifade edilir ve böyle devam eder.

Örnekler ile anlatım (fonksiyon kullanarak);
Kod:
[COLOR=Magenta]<?php[/COLOR]
[COLOR=Magenta]$gazli_icecekler = array("kola", "gazoz", "soda"); [COLOR=Yellow]burada gazli_icecekler adında bir dizi oluşturdum ve içerisinde 3 tane değer atadım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta][COLOR=Yellow][COLOR=magenta]echo $gazli_icecekler[0]; [COLOR=yellow]burada ekrana kola yazdırdım.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=magenta]?>[/COLOR]
Ekranda kola yazar

Manuel olarak dizi oluşturmak
Kod:
[COLOR=Magenta]<?php[/COLOR]
[COLOR=Magenta]$gazli_icecekler[0] = "kola"; [COLOR=Yellow]burada gazli_icecekler adında[/COLOR] [COLOR=yellow]bir dizi oluşturdum ve kola değerini atadım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta] $gazli_icecekler[1] = "gazoz"; [COLOR=yellow]buradada aynı şekilde dizimi oluşturdum ve içerisinde gazoz değerini atadım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta]$gazli_icecekler[2] = "soda"; [COLOR=yellow]buradada dizime soda değerini atadım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta]echo $gazli_icecekler[1]; [COLOR=Yellow]burada ekrana gazoz yazdırdım.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Magenta]?>[/COLOR]
Ekranda gazoz yazar

Bir sonraki yazımda iç içe dizin atamayı vs anlatacağım şimdilik hoşçakalın.
(Konu kasmak için bu kararı almadım :) eğer dizileri tamamen bu konuda anlatırsam konu çok uzar ve bazı arkadaşlarımızın kafası karışır diye düşündüm.)

jgY08J.png

Son düzenleme:

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Tasarıma girecekmisiniz?
Fake script kodlama felan?

Php'de temel şeyleri anlattıktan sonra veritabanı işlemlerine geçmeyi düşünüyorum bu şekilde etkileşimli uygulamalar üretebileceksiniz phpde orta seviye derslerimi yayınladıktan sonra html ve css üzerine birkaç ders yayınlamayı düşünüyorum daha sonra zaten siz kendiniz kodlayacaksınız :)

3v1L

Yeni üye
18 Tem 2015
35
0
PHP mobil uyumlu blog tema şablonu yazarmısın hocam onu taslak olarak indirip üzerine çalışmak istiyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.