Php dersleri - Diziler #4 (2. Bölüm)

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Merhaba arkadaşlar önceki konumda diziler hakkında temel bilgi vermiştim bu konumda tüm diziyi gösterme,dizi silme ve anahtar değiştirmeyi göstereceğim.

Sayısal anahtarları yazılı anahtara nasıl dönüştürürüz?

İlk önce örnek bir array tanımlayalım.
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]$uyeler = array("ali", "mehmet", "can");[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]
Yukarıdaki tanıdığım dizinin herhangi bir elemanını ekrana yazdırmak istersem şöyle olur;
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]echo $uyeler[0] [COLOR=Yellow]<--- köşeli parantez içine aldığım rakam sayısal anahtarımız oluyor.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta][COLOR=Yellow](ekrana ali yazdırdım)[/COLOR][/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]
Şimdi biz istersek sayısal anahtarımızı herhangi bir farklı değerle değiştirebiliriz hemen gösteriyim;
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]$uyeler = array('bir' => 'ali', 'iki' => 'mehmet', 'üç' => 'can');[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=Yellow]yukarıda $uyeler dizimine atadığım değerlere harf anahtarları atadım.Şimdi bu herhangi bir dizi değerini ekrana yazdırayım.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]echo $uyeler[bir];[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=Yellow]ekrana ali yazdırdım.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
Array fonksiyonu kullanarak anahtar değişimini gösterdim şimdi birde manuel olarak gösteriyim.
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]$uyeler['bir'] = "ali";[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]$uyeler[iki] = "mehmet";[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]$uyeler[üç] = "can";[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]echo $uyeler[iki];[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow]ekrana mehmet yazdırdım.
[/COLOR][/COLOR]

Arkadaşlar bu yöntemi kullanarak farklı senaryolarda üretebilirsiniz mesela;
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]$uye ["ad"] = "ali";
[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]$uye ["soyad"] = "veli";[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]echo 'merhaba benim adım' . $uye["ad"] . 'soyadım' . $uye["soyad"];[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=Yellow]Ekrana merhaba benim adım ali soyadım veli yazdırdım.[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
Bu şekilde birçok kullanım alanı mevcuttur maksat size kolaylık sağlamasıdır.

Dizide bulunan eleman sayısını göstermek

Bu yöntem ile oluşturduğunuz dizide bulunan eleman sayısını ekrana yazdırabilirsiniz hemen gösteriyim;
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow]{örnek bir dizi tanımlayalım}[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]$uyeler = array("ali", "veli", "can");[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta]echo count($uyeler); [COLOR=yellow]<--[/COLOR] [COLOR=Yellow]burada count fonksiyonu ile ekrana dizide bulunan eleman sayısını yazmasını söyledim[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=magenta][COLOR=Yellow]Ekranda 3 sayısı yazacaktır çünkü dizime 3 eleman tanımlamıştım.[/COLOR][/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]

Dizinin tüm elemanlarını ekrana yazdırmak
Bu yöntem ile dizinizde bulunan tüm elemanları ekrana yazdırmanız mümkün hemen gösteriyim;
Kod:
[COLOR=White][COLOR=yellow]{örnek bir dizi tanımlayalım}
[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]$uyeler = array("can", "melih", "ahmet");[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta]print_r($uyeler); [COLOR=yellow]<-- burada print_r komutu ile $uyeler dizinin tamamını ekrana yazdırmasını söyledim.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow]Ekranda çıktısı şöyle olacaktır 
[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow]Array[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow] ([/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow][0] => can[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow][1] => melih[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow][2] => ahmet[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=White][COLOR=yellow][COLOR=Magenta][COLOR=yellow])
[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]

Eklemeyi unuttuğum kısımlar olabilir aklıma geldikçe konuya eklemeye çalışacağım.
/------------------------------------------------------------------------\
Bana motive olmak için teşekkür edebilirsiniz :cool
\------------------------------------------------------------/

Son düzenleme:

MwTugi

Kadim Üye
19 May 2016
5,120
279
9
Nereye !
Eline sağlık, konularını bence video olarak anlatsan daha çok ilgi görür diye düşünüyorum, ayrıca ikinci ders için diziler biraz ileride değil mi :))

Değişkenler
Operatörler vs. diye baştan bir video ile başla bence :)

Squ4re

Üye
1 Ara 2018
248
4
23
Suriye
Eline sağlık, konularını bence video olarak anlatsan daha çok ilgi görür diye düşünüyorum, ayrıca ikinci ders için diziler biraz ileride değil mi :))

Değişkenler
Operatörler vs. diye baştan bir video ile başla bence :)
bu diziler konumun 2. bölümü hocam dizilerden önce değişkenler ve sabitler hakkında bilgi verdim zaten

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.