PHP Dosya Upload

moradlar

Yeni üye
21 Nis 2013
20
0
İstanbul
Arkadaşlar bi sistemde kullanmam gerek ama cok kaynak gezdim bir türlü bulamadım. Size sorayım dedim birde.
Şimdi aradıgım olay aynı form içinde birden fazla dosya upload ve text leri php ile veritabanına kaydetmek istiyorum bunu nasıl yaparım? bir tane dosya yı ve birden fazla text i ekleyebiliyorum ama 1 den fazla dosyayı bir türlü ekleyemedim ? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Kolay ustam.. html tarafında bütün <input type="file"> ların ismi aynı olmalı ve sonunda bir "[]" olmalı.. Mesela...

Kod:
İlk Dosya<input type="file" name="dosyalar[]" />
İkinci Dosya<input type="file" name="dosyalar[]" />
Üçüncü Dosya<input type="file" name="dosyalar[]" />

Bunun ardından php tarafında artık $_FILES içinden çekersin..

Kod:
foreach ($sira in $_FILES["dosyalar"]["name"]) {
echo "Dosya No.".$sira." adı:".$_FILES["dosyalar"]["name"][$sira];
move_uploaded_file($_FILES["dosyalar"]["tmp_name"][$sira],<kaydedileceği yer>);
}

moradlar

Yeni üye
21 Nis 2013
20
0
İstanbul
peki veritabanında ki tabloda olusturdugum kolonlar ? mesela resim1 resim2 resim3 diye kolon mu olusturacagım yoksa bunlar aynı kolondamı barınacak ?

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Veritabanına resmi kaydetmek verimsizdir.

Bir upload klasörüne kaydeder, sadece isimleri veritabanında tutarsın..

Hatta resimleri sıralarına göre 0.jpg, 1.jpg vs. diye her kullanıcı için ayrı klasörlere kaydeder, ardından veritabanında bile tutmazsın..

moradlar

Yeni üye
21 Nis 2013
20
0
İstanbul
yok zaten ben de sadece resimlerin adnı veritabanında tutucam şimdi yapıcak oldugum şey aslında şu
bi tane form formda olan 5 tane text kutusu 4 tanede file (resim) şimdi bunları veritabanına kaydedicem sonra da anasayfamda onları çekicem ben denedim birden fazla text çekiyorum ama bir tane file çekebilyorum orada takıldım ?

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
*facepalm*

Ustam daha fazla yardım edemeyeceğim. Copy paste etmeyi bırak, gerçekten php öğren, veya her yerden indirebileceğin hazır scriptlerden birini kullan ve temayı sen tasarla.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.