PHP-Nuke Kurulumu

devidoff

Katılımcı Üye
22 Ara 2006
458
14
Turquie
PHP-Nuke Kurulumu

Php-Nuke Sitesi Kurmamız için Hostumuzun Php ve MySql Desteklemesi Gerekiyor. Bunu Biliyorsak öncelikle Yapmanız Gereken Sitemizdeki Download Bolumunden İstedıgınız Php-Nuke Versıyonunu İndirmektir. Daha Sonra Bu Dosyayı Winzip İle Açmalıyız. "Html" klasörü içinde bulunan tüm klasör ve dosyaları (admin* blocks* images vs.) web sunucumuza herhangi bir FTP programı ile transfer edelim.

Dosya transfer işlemi bittikten sonra sıra geldi sitemizin ihtiyaç duyduğu veritabanını oluşturmaya. Bunun için öncelikle sitemizin kontrol (yönetim) paneline girmeliyiz. Burada MySql bölümüne girerek şu adımları izlemeliyiz:
Yeni bir veritabanı (database) oluşturalım* yeni bir kullanıcı (user) oluşturalım (Kullanıcı adı ve bir şifre girerek) ve en son olarak veritabanımız ile kullanıcımızı birbirleriyle ilişkilendirelim (bağlayalım). Burada kullanacağımız yeni bir veritabanı oluşturduk ve yeni oluşturduğumuz bir kullanıcıya bu veritabanını kullanma hakkı verdik. Veritabanı dosyamız oluştuğuna göre şimdi sıra vertabanımızın içeriğini (veritabanı dosyamızda olması gereken tablolar) oluşturmaya geldi.

Bu işlem için* indirdigimiz Php-Nuke paketinden çıkan* sql klasöründe bulunan "nuke.sql" dosyasını kullanacağız.

Hostumuzun yönetim panelinde yine önce MySql sonra da PhpMyAdmin 'e girerek burada az önce oluşturduğumuz veritabanımızı seçelim. Gerekli seçimi yaptıktan sonra "SQL Sorgusu" çalıştırma bölümüne girelim. Karşımıza çıkan sayfada Gözat 'a tılayarak "nuke.sql" dosyasını seçelim. Daha sonra hemen aşağıda bulunan "Git" (go) butonuna basalım ve bekleyelim. İşlem devam ederken veritbanınızda oluşan yeni tabloları gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra yönetim panelinden çıkabiliriz. Tüm bu dosya transfer ve veritabanı oluşturma işlemleri bittikten sonra çok az bir işimiz daha kalmış bulunmaktadır.


Sitemizin veritabanı ile bağlantı kurup çalışması için config.php ayarını yapmalıyız. Config.php* indirdigimiz Php-Nuke paketinin içindeki "Html" klasöründe bulunmaktadır. Config.php dosyasını herhangi bir editörle (NotePad* WordPad* Dreamweaver vs.) açalım ve aşağıdaki satırları bulup kendi sitemize göre değiştirelim;Kod:
$dbhost = "localhost"; -> Veritabanı sunucusu (Değişikliğe gerek yok) $dbuname = "root"; -> Veritabanı için kullanıcı adı $dbpass = ""; -> Veritabanı için kullanıcı adı şifresi $dbname = "nuke"; -> Veritabanı dosyamızın adı $prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız $user_prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız $dbtype = "MySQL"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız​

Örnek olarak şu şekilde olabilir:


Kod:
$dbhost = "localhost"; $dbuname = "phpkolik"; $dbpass = "testsifresi"; $dbname = "test"; $prefix = "nuke"; $user_prefix = "nuke"; $dbtype = "MySQL";​

Not: Veritabanı adını* kullanıcı adını ve şifresini* kendimiz belirlemiştik. Bu işlemleri yaparken kullandığımız değerleri aynen burada da belirterek* veritabanı dosyamızın düzgün çalışmasını sağlıyoruz.

Bir bakıma kendimizi ve veritabanı dosyamızı Php-Nuke'e tanıtıyoruz. "config.php" dosyamızda bu değişikliği yaptıktan sonra* dosyamızı kaydedip çıkalım. Bu dosyayı daha önce transfer etmiş olduğumuz için eskisini önce silelim ve yeniden (son haliyle) transfer edelim.

Transfer etme işlemi tamamlandıktan sonra* bu dosyamızın "CHMOD" değerini "666" yaplım. (Bu CHMOD değişikli için* dosyanın üzerine sağ tıklayalım ve CHMOD seçeneğini seçerek değerini 666 olarak belirleyelim) Tüm bu işlemlerden sonra Php-Nuke site kurulumumuz tamamlanmış bulunmaktadır. Bundan sonra yapacağımız şeyler* örneğin www.sitemiz.com yazarak sitenize bağlanmak ve daha sonra www.sitemiz.com/admin.php adresine bağlanarak* kurduğumuz Php Nuke sitesi için kendimize bir yönetici hesabı açmak olacaktır. Yönetici hesabı açtıktan sonra Php-Nuke yönetim panelinden Seçenekler'e tıkayıp sitenizle ilgili gerekli ayarları yapınız.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.