Php'nin IIS' üzerine ISAPI Olarak kurulumu

cartman

Katılımcı Üye
28 Ara 2005
932
17
zBjk
Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde PHP kurulumunu gerçekleştiren hatta apache ile bunu yapan arkadaşlarımıza imrenerek bakardık.
Dünden bugüne çok şey değişti.Artık PHP teknolojisinde bir çok ilerleme kaydedildi.Windows üzerinde PHP kendi kurulum dosyasıyla gelmekte, herşey hemen hemen otomatik gerçekleşmektedir.
Fakat benim gibi default kurulumlara güvenmeden kendi sistem ayarlarını oluşturmak isteyen insanlar, işlemler nekadar kolaylaştırılırsa kolaylaştırılsın bütün sistemlerini kendileri manual olarak ayarlamak isteyeceklerdir.
İşte böyle düşünenlere hitap etmeyi düşündüğüm bir yazı hazırladım size.
Önce PHP nedir ona bir göz atalım.
PHP’ nin en önemli özelliği açık kaynak lisansı ile dağıtılmasıdır. Bunun anlamı PHP’ yi internetten ya da arkadaşınızdan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bir yasal yükümlülüğü yok.PHP en başta HTML içine gömülü olarak yazılan bir dildir.Diğer script dilleri (ASP,CFM) gibi sunucu taraflıdır.
PHP öğrenmek, eğer C ya da javascript gibi dillerden herhangi birine hakimseniz sorun olmayacaktır.
KURULUM

Öncelikle PHP zip dosyasını temin etmeniz gerekmektedir. www.php.net sitesinde gerekli dosyayı bulabilirsiniz.
İndirdiğiniz dosyayı c:\PHP klasorune açmakla işe başlayabilirsiniz. PHP *** farklı şekilde kurulur.SAPI modülü olarak ve CGI olarak. Ben şu ana kadar SAPI modulu olarak çalıştım ve çok iyi sonuçlar aldım. SAPI modulu yontemi yeni bir yöntemdir ve daha test aşamasındadır.
İlk olarak, PHP klasoru altında yer alan “php.ini-dist“ dosyasını gerekli ayarları yaptıktan sonra windows PATH altına php.ini olarak kaydetmeliyiz.
PHP.ini AYARLARI

error_reporting: PHP içinde bir hata oluştuğunda bu hatanın ekranda raporlama şekli php.ini dosyası içindeki bu parametre ile belirlenir. Güvenlik açısından, internet üzerinde yer alan bir sunucunun hata raporlaması kısıtlı olmalıdır. Program içinde kullanılan değişken isimlerinin raporlanması istenmeyen sonuçlara neden olabilir.
Alabileceği parametreler şunlardır.
1: Normal Hatalar
2: Normal Uyarılar
4: Okuyuzu hataları
8: Kritik olmayan uyarılar
html_errors : Hata kodları içinde yer alan HTML etiketlerini kapatır.
include_path: fopen_with_path() komutunun tarayacağı klasörü belirtir.(.)Nokta geçerli klasör manasındadır.
Ör:

PHP Kodu:
include_path=".;c:\httpdoc\php"

memory_limit: Bir php uygulamasının kullanabileceği maksimum belleği belirtir.
upload_tmp_dir : Upload yapılırken kullanılacak temp klasorunun ismidir.
upload_max_filesize:Upload edilecek dosyanın maximum boyutunu belirtir.
safe_mode: PHP’ nin güvenli modda çalışıp çalışmayacağını belirtir.True ya da False değeri alır.
Buna benzer ayarları internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. Ama önemli olan php.ini dosyasını Windows 9X/ME kullanıyorsanız '%WINDOWS%' klasörüne, Windows NT/2000/XP kullanıyorsanız '%SYSTEMROOT%' klasörü altına atmaktır.
Bu klasörler windows versiyonuna bağlı olarak değişir. Windows 9x/Me için c:\windows NT/2000/XP sunucuları için c:\winnt ya da c:\winnt40
Bu işlemlerden sonra C:\PHP klasoru altında yer alan 'php4ts.dll' dosyasını aşağıda belirtilen klasörlere atmanız gerekmektedir. Bu klasörler: Windows 9X/ME için c:\windows\system Windows NT/2000/XP için c:\winnt\system32
Artık klasör ayarları yapıldı, sıra IIS üzerindeki ayarların yapılmasına geldi.
Control Panel>Administrative Tools>Internet Services Manager programını çalıştıralım.Bu arayüz ile IIS üzerinde yönetim işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

iss.gif


Açılan ekranda sol tarafta yer alan “Internet Information Services” nodu altında yer alan bilgisayar isminin üzerinde çift tıklayıp alt listeyi açalım. Burada yer alan “Default Web Page” seçeneğinin üzerinde sağ click yapıp “Properties” menünü seçelim.

properties.gif


Açılan bu pencere bilgisayarınız üzerinde çalışan web sayfaları için ortak sayılacak ayarları gerçekleştirmenizi sağlar

filters.gif


Şimdi ayarlarımıza dönelim. Baştan söylediğim gibi SAPI modulu olarak kurulum yapacağız. Bunun için ilk yapmamız gereken “ISAPI Filters” tabı altında php için bir SAPI filtresi eklemektir

filters_1.gif


Bu ekranda bulunan “Add” butonuna basarak Filter Name olarak “.php”,Executable olarak C:\php\sapi\php4isapi.dll dosyasını seçelim. Bu birden fazla SAPI moduluyle gelen php’nin benim kullandığım isapi modülüdür.Şu ana kadar bu modulle çok rahat çalıştım .

home.gif


Sonra “Home Directory” tabının altında yer alan “Configuration” butonuna tıklayıp Add diyelim. Burada yaptığımız ayarla uzantısı php olan dosyaların php modülü tarafından işlenmesini sağlayacağız. Tabi isterseniz kendinize göre uzantı verebilirsiniz.

config.gif


config_1.gif


Bu pencerede Executable olarak yine “C:\php\sapi\php4isapi.dll” dosyasını seçelim.Extension olarak, bu dosyaların uzantısını belirtir,”.php” yazalım.”Script Engine” seçeneğinin seçili olmasına dikkat etmeliyiz


doc.gif


Son ayarımız “Documents” tabı altına “index.php” ifadesini eklemek.Bu web sitelerinde anasayfa olarak bilinen sayfanın default ismidir. Buradaki sıralamaya göre web server’ınız proje klasörü içinde adı geçen dosyaları arayacaktır.Bu pencereleri onaylayarak çıkalım.
Bilgisayar adı üzerinde sağ click yapıp restart IIS yapalım. Eğer PHP.ini dosyasında yanlış bir ayar yaptıysanız ekranda hata mesajı çıkacaktır.
Artık php kuruldu demektir.Örnek olarak uzantısı php olan bir dosya açıp aşağıdaki kodu ekleyelim.

PHP Kodu:
phpinfo();
?>
phpinfo() php'nin özelliklerini bize verecektir.
İyi çalışmalar,kolay gelsin.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.