Pisi Linux Nedir?

'Süvari

Kıdemli Üye
4 Haz 2015
2,180
0
-
Pisi_linux-725x300.jpgPisi linux son kullanıcı odaklı bir dağıtımdır. İsmi kendine özel geliştirilen Pisi Paket Yönetim Sisteminden gelmektedir.

Linux dağıtımlarında programlar herhangi bir kaynaktan indirilip kurmak yerine daha çok gerekli programlar kaynak kodlarından derlenip paket haline getirilerek depolarda tutulur ve dağıtımlar bu paketleri belli bir düzende tutmak ve istediğinde kullanıcılara kolay bir şekilde sunmak için paket yönetim sistemlerini kullanırlar.


Paket yönetim sistemleri istenildiğinde sisteme kurma, güncelleme ve kaldırma işlemlerini gerçekleştirirler. Diğer paket sistemlerine örnek olarak Debian, Pacman, RPM gibi paket sistemleri de mevcuttur.

İşte Pisi de bunlar gibi kendine özgü bir paket yönetim sistemidir.


Pisi Linux kökeni Pardus 2011 dağıtımında ortaya çıktı. Şu anki Pardus topluluk sürümünden bağımsızdır. Onlar Debian paket sistemini baz alarak geliştirmeye devam etmektedir. Pisi Linux ekibi gönüllü bir ekiptir. Herhangi bir kazanç veya gelir modeline sahip bir proje değildir.

Pisi Linux sadece ülkemizde değil yurtdışında da kullanılmaktadır. Toplamda 13 dilde kullanılabilir. Geliştirici gurubunda yabancı geliştiriciler de bulunmaktadır.


Pisi Linux sadece paket yönetim sistemi ile değil başka kendine özgü araçlar da barındırmaktadır.


ÇOMAR (Yapılandırma Yöneticisi) (Müdür’den gelen gerekli işlemleri gerçekleştirir.)
PiSi (Bir Paket Biçimi) (Özgün bir şekilde kaynak kodların paketleme ve sıralama biçimidir.)
Paket Yöneticisi (Paketlerin kurulması kaldırılması güncellenmesi işlevleri bu arayüzden gerçekleştirilir.)
YALI (Bir Linux Kurucusu) (Pisi Linux yükleme adımlarını içeren yazılım)
Kaptan (Masaüstü özelleştirme aracı)
Müdür (Sistemin açılışından kullanıcı ekranının gelmesine kadar olan açılış sürecini yönetir.)
Pisi Linux özel araçları tanımları kısaca bu şekildedir.

Depolar ve yazılımlar geliştirici ekip tarafından sürekli güncel tutulmaya çalışıyor ve bu yönde çok titiz çalışmalar yürütülüyor. Son kullanıcılar bu dağıtımı rahatlıkla kullanabilir.


Dağıtımın masaüstü yöneticisi ise KDE masaüstü yöneticisidir. KDE açık kaynak geliştirilen bir projedir.


Özelleştirilmiş temalarla birlikte Pisi Linux’ta ön yüklü olan masaüstü ortamı KDE Plasma‘dır. 2.0 Sürümünde ise Bu KDE SDDM masaüstü yöneticisi kullanılacaktır. 2.0 sürümü ile daha fazla yenilik olacak ve Pisi Lİnux daha da gelişecek. 2.0 sürümü yapısal yazılımların güncellenmesi ve mevcut sistemlerin güncel diller ile yeniden yazılması gibi işlemler gerçekleştirilecek.

Alıntıdır
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.