Play store ne kadar güvenli

kozzulkurt

Üye
1 Ocak 2020
167
0
Istanbul
Telefonuma 10bin civari indirmeli bir uygulama indirdim . Kayıt yerine izin verdim yanlişlıka.Uygulama telefondaki bilgileri kopyalamış mıdır ?

Play storeden indirdim .

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
1
114
uzay
Telefonuma 10bin civari indirmeli bir uygulama indirdim . Kayıt yerine izin verdim yanlişlıka.Uygulama telefondaki bilgileri kopyalamış mıdır ?

Play storeden indirdim .

Çok nadir de olsa viruslu uygulama çıktığı oluyor. Misal buraya birkaç olay ekliyorum ama soruna tam bir yanıt vermek zor ne olduğunu falan bilmiyoruz

Roviend

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
302
8
૨&#945
Virüslümü değil mi bu konuya tam olarak birşey diyemem.Zaten zararlı yazılımları normal uygulamalardan ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi bir taraf senin iznin dahilinde sen izin verdiğin kadar bilgilerini kullanıyor.Diğeri ise senden izin istemez.Uygulama izinlerini kontrol et arada izin geçmişini kontrol et

Roviend

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
302
8
૨&#945
Virüslümü değil mi bu konuya tam olarak birşey diyemem.Zaten zararlı yazılımları normal uygulamalardan ayıran en büyük özelliklerden bir tanesi bir taraf senin iznin dahilinde sen izin verdiğin kadar bilgilerini kullanıyor.Diğeri ise senden izin istemez.Uygulama izinlerini kontrol et arada izin geçmişini kontrol et

Telefonunuzu tarattığınızda temiz çıksa dahi buna güvenmeyin bazı public ratlar bile anti-virüse yakalanmıyor.Örneğin Evil-droid public bir rat oluşturma aracı bypass ile çıkardığım ratlar uzun zamandır bir telefonda dahi anti-virüslere yakalanmadı.Bunu ancak telefonunuzun normal zamanda ki kasma oranı ile şimdi ki kasma oranını karşılaştırırsınız.Yalnız bu olay da tam olarak tespit veya teşhis için yararlı olmayacaktır.İzin kullanan paketlere bakmanız gerekiyor.Abuk sabuk izin kullanan paketleri telefonunuzdan kaldırın.

kozzulkurt

Üye
1 Ocak 2020
167
0
Istanbul
Teşekkür ederim iki antivirüs ile tarattım ama bir şey bulunmadı

Telefonunuzu tarattığınızda temiz çıksa dahi buna güvenmeyin bazı public ratlar bile anti-virüse yakalanmıyor.Örneğin Evil-droid public bir rat oluşturma aracı bypass ile çıkardığım ratlar uzun zamandır bir telefonda dahi anti-virüslere yakalanmadı.Bunu ancak telefonunuzun normal zamanda ki kasma oranı ile şimdi ki kasma oranını karşılaştırırsınız.Yalnız bu olay da tam olarak tespit veya teşhis için yararlı olmayacaktır.İzin kullanan paketlere bakmanız gerekiyor.Abuk sabuk izin kullanan paketleri telefonunuzdan kaldırın.

Anladım uygulamayı sildim ve 2 antivirusten tarama yaptım. Daha bir şeyler yapmam gerekiyor mu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem

Hocam , telefonlardaki antivirüsler yalan.
Sadece en çok kullanılan rat yada virüsleri tespit ediyor.
Onda ise çok nadir tespit ediyor.
Yani demek istediğmi telefondaki antivriüslere zerre güvenmemek lazım.
Mümkünse manuel olarak kontrol edilmeli.

boole

Ar-Ge Ekibi Proje Yöneticisi
12 Nis 2019
735
201
.Net Core
merhaba
kolay kolay bu tür bir işlem yapılamaz. bir oyun yüklerken bile didik didik ediyorlar içinde geçen replikten tut da yazılan açıklamadaki kelimelere kadar.

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,959
19
TURAN
Uygulamalar zaten izin verdiğiniz bilgileri; numara, konum gibi bilgileri çekiyorlar. Çoğu uygulamada var bunlar. Google play'e gelirsek virüslü uygulamaya izin vereceklerini sanmam.

ratio

Kıdemli Üye
6 Tem 2013
2,456
6
Turk
Google play, uygulamalar play store'a yüklenirken tarama yapar. Bu tarama manul değil, otomatik şekilde yapıldığı için nadir de olsa gözden kaçabilen uygulamalar olmaktadır. Play Store'un büyüklüğünü düşündüğünüz de o kadar da anormal değil ha? Uygulamanızı yükledikten sonra, uygulamaya verdiğiniz izinlere dikkat etmelisiniz. Herhangi bir uygulamayı yüklemeden önce de kontrol etmelisiniz. Google play eğer uygulama virüslü ise raporlanma halinde çok çok hızlı şekilde sonuç vermektedir. Bu yüzden uygulamanızda virüs olacağını sanmıyorum. Ancak, neredeyse her uygulamada fazladan izinler alınıp, kullanıcı verileri alınmaktadır. Yine de, google protecti inceleyip, avg ile virüs taraması yapabilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.