Port Açma Sorunu

Losbey

Uzman üye
24 Mar 2018
1,196
0
Ankara
Port Yönlendirme Sorunu Yaşayanlar
Test Edilen Sağlayıcı Firma ve İnternet Özellikleri

İnternet Sağlayıcı Firma : Turkcell Superonline

İnternet Türü : Fiber

Merhabalar ,

Arkadaşlar son zamanlar da port yönlendiremiyorum özür dileyerek bu açıklamayı yapmak zorunda kalıyorum ama :

“““

Modem de port açmak demek ; modem cihazının portunu/portlarını açmak demektir.

Modem de port yönlendirmek demek ; ise bir cihaza ve/veya bu cihaza bağlı bir uygulamanın yolunu belirtmektir diyebiliriz.

Bilinen konularda yazarken bir olayı anlatmaktan çok yaşanılan bir sıkıntı ve/veya sorunun ya da çözümlerin üzerine notlar belirtirim. Bu yazıyı da bu yüzden ele alıyorum.

”””

Yaptığım açıklamadan sonra kavram kargaşası kalmadığını düşünerek kaldığım yerden devam ediyorum.

?????

“Bilgisayarıma port yönlendiremiyorum.”

“Daha önce modem ara yüzünden yönlendiriyordum oluyordu şimdi çalışmıyor.”

“Reverse alamıyorum.”

“Uygulama da port açık , modemden yönlendirdim ama bağlantı alamıyorum.”

?????

Yukarıdaki cümleler kafanı kurcalıyorsa devam et …

İnternet sağlayıcı firmalarımızdan (Turkcell Superonline , TTNET vb.. ) aldığımız internetlerde bizler dinamik ip adreslerine sahip oluyoruz. Ekstra bir ücret karşılığında ise sabit (static) ip adreslerine sahip olabiliyoruz. Eskiden ise modemimize gelen ip adresi dinamik ama bizlere özel iken artık bu tam olarak bu böyle değil.

Eskiden ;

Modem -> 212.224.12.24

Modem Yerel -> 192.168.1.1

Yerel Ağ Bloğu -> 192.168.1.1/24

Bilgisayar IP Adresi -> 192.168.1.21

Yukarıdaki ip dağılımının olduğu bir sistemde modem ara yüzünden bir port yönlendirdiğiniz takdirde başarılı bir şekilde dönüş alabilirsiniz.

Yeni Sistem ;

Switch ->212.224.12.24

Modem -> 100.10.10.5

Modem Yerel -> 192.168.1.1

Yerel Ağ Bloğu -> 192.168.1.1/24

Bilgisayar IP Adresi -> 192.168.1.21

Yukarıdaki ip dağılımının olduğu bir sistemde modem ara yüzünden bir port yönlendirdiğiniz takdirde başarısız bir işlem olur. Sebebi ise siz dışardan gelen veriyi ilgili ip adresindeki cihaza yönlendiriyorsunuz işleminiz doğru fakat internet sağlayıcı firmanın switchden sizin modeminizin ip adresine aynı porttan bir yönlendirme yapması gerekir.

Bu sebeple ,

*Bağlantı alamazsınız.

*Port Yönlendirmeleriniz sadece yerel ağınızda çalışır.

Çözüm için alternatif bir yol aramadım. Uzak makine kullanıyorum bu tarz bir sıkıntım yok. Evde lazım olduğunda ise internet sağlayıcı firmayı arayarak aylık 9 (dokuz) TL karşılığında sabit (static) bir ip adresi tanımlattım. Ayrıca isterseniz ay ve katlarınca tanımlatabiliyorsunuz. (1 ay , 2 ay vss.. )

Hemen bir not gelsin :

NOT-1 : Bende tabi ki static ip adresi tanımlatmadan müşteri hizmetlerini arayarak teknik bir bilgi alayım çalışma prensiplerini de öğreneyim dedim. Aradığımda dikkatimi çeken bir konu oldu. Oyuncular bu durumdan müzdarip olarak çok arıyorlarmış ve ücretsiz yönlendirme talep ediyorlarmış ki bana bunun üzerinden sitemkar cümleler geldi. Fakat müşteri temsilcisine işimi ve yapmak istediğim işlemleri anlattıktan sonra yetkilisi ile görüştüğünü ve bana ücretsiz olarak port yönlendirebileceğini söyledi. Fakat ben yine de sabit ip satın aldım. Çünkü yarın modemi açıp kapatsak Superonline ‘yi mi arayacağız. Ben ararım diyenler size yol olsun diye düştüm zaten bu notu..

NOT-2 : VPN sunucusuna sahipseniz vpn sunucunuza bağlandıktan sonra kendinize bir yönlendirme sağlayabilirsiniz.

FaTaL ERROR

Uzman üye
22 Ara 2006
1,195
2
23
Siber Alem
Port Yönlendirme Sorunu Yaşayanlar Test Edilen Sağlayıcı Firma ve İnternet Özellikleri İnternet Sağlayıcı Firma : Turkcell Superonline İnternet Türü : Fiber Merhabalar , Arkadaşlar son zamanlar da port yönlendiremiyorum özür dileyerek bu açıklamayı yapmak zorunda kalıyorum ama : “““ Modem de port açmak demek ; modem cihazının portunu/portlarını açmak demektir. Modem de port yönlendirmek demek ; ise bir cihaza ve/veya bu cihaza bağlı bir uygulamanın yolunu belirtmektir diyebiliriz. Bilinen konularda yazarken bir olayı anlatmaktan çok yaşanılan bir sıkıntı ve/veya sorunun ya da çözümlerin üzerine notlar belirtirim. Bu yazıyı da bu yüzden ele alıyorum. ””” Yaptığım açıklamadan sonra kavram kargaşası kalmadığını düşünerek kaldığım yerden devam ediyorum. ????? “Bilgisayarıma port yönlendiremiyorum.” “Daha önce modem ara yüzünden yönlendiriyordum oluyordu şimdi çalışmıyor.” “Reverse alamıyorum.” “Uygulama da port açık , modemden yönlendirdim ama bağlantı alamıyorum.” ????? Yukarıdaki cümleler kafanı kurcalıyorsa devam et … İnternet sağlayıcı firmalarımızdan (Turkcell Superonline , TTNET vb.. ) aldığımız internetlerde bizler dinamik ip adreslerine sahip oluyoruz. Ekstra bir ücret karşılığında ise sabit (static) ip adreslerine sahip olabiliyoruz. Eskiden ise modemimize gelen ip adresi dinamik ama bizlere özel iken artık bu tam olarak bu böyle değil. Eskiden ; Modem -> 212.224.12.24 Modem Yerel -> 192.168.1.1 Yerel Ağ Bloğu -> 192.168.1.1/24 Bilgisayar IP Adresi -> 192.168.1.21 Yukarıdaki ip dağılımının olduğu bir sistemde modem ara yüzünden bir port yönlendirdiğiniz takdirde başarılı bir şekilde dönüş alabilirsiniz. Yeni Sistem ; Switch ->212.224.12....
tebrikler cok güzel anlatmissin

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.