Power Supply ve Ekran Kartı Problemim

Dexter1999

Üye
3 Tem 2016
193
0
++

Merheba THT halki

9 yaşi olan PC var bende, malum sinavlar yaklasiyor sinav zamani sorun olursa geri donusu olmaz :/ Direk kalırız kamerada görünmezsek

Sizlere 2 konu hakkinda danişacağim.

1. 4 yil once ekran kartimin 2 yapragini istemeden kirdim. Arasira pc calisirken kendiliginden direk ekran gittiği oldu. Bazem kendiliginden yine calisti vs bzen de ana kartin ekran kartiyla idare ettim.

2 hafta once ustaya goturdum ekran kattini varsa fani değis dedim.
Bu çalişmaz yanmiş çipi falan , fan da bulunmaz dedi . olsun sen macunu sür dedim, eve getirdim şimdi 1 aydir sorunsuz calisiyor kirik fan olmasina rağmen(oyun falan oynamiyorum youtube falan birde microsoft office)

20201224-164220.jpg

Kasamdan ciddi bir ses falan da gelmiyor fan kirilmasina rağmen. Şimdi 2 ci konuda asil sorumu anlarsiniz.

2. Termal macun surmeye goturmezden once bi keresinde full kasayi ayni ustaya goturmustum. O zaman pc calisiyor ama ekran gelmiyordu.(ben de anlamiyordum pek o zamanlar,kabloyu ana karta taktikdan sonra ekran geldigini gorunce sorunun ekran kartina oldugunu anlayana kadar).
Adam kasayi açdi ekran karti faninin kirik olmasina bakmadi bile, dokundu power supply a falan. soyledigi şuydu:
sorun guç kaynaginda bazen acilmaya bilir pc . Istersen degiselim falan ama degismeyelim kalsin demistim.

Bendeki power supply uzerinde digital 200w yaziyor. Evde bir tane daha eski kasa var benkinden daha eski ama onun power supplyi hp 300w yaziyor uzerinde. Takip denemeye korkuyorum bozar falan tum anakartimi diye.(uzerindeki Amperlar falan Volt lar farkli diye )
Benimki :
20201224-200907.jpg

Yedek kullanilmayan kasadaki:
https://www.ebay.de/itm/HP-HP-D3006A0-300W-ATX-PSU-Power-Supply-570856-001-/162621228648
9e7db997-b46d-4c5f-ac62-98290f6287b5.jpg

Sizin gorusleriniz nelerdir. Sorun sadece ekran kartindamiydi? Power supply la ilgisi olmasa bile hp ni yerine koyayim mi? Çunki 100w daha buyuk benim power supply umdan.

Herkese minnetdarligimi bildiriyorum simdiden.

Sistem Ozelikleri:
Win7
Asrock Intel Duo core 2 3.4GHz
Ram 2 gb
Ekran karti Nvidia geforce 210 DDR3 1 Gb
Hdd 500 gb

+3 gun içinde kingston ssd siparisim gelecek. Belki bi nebze olursa artar performansi

Moderatör tarafında düzenlendi:

GECEGEZEN

Özel Üye
13 Şub 2016
2,518
1
1,349
200 W Power sisteminize yeterli ancak bir arıza olmuş olabilir.
300W Power takmanızda bir sakınca yok , bağlantıları düzgün yaparsanız sorun yaşamazsınız.
Hata devam ederse ekran kartında problem olduğu kanısına varılabilir.

Dexter1999

Üye
3 Tem 2016
193
0
200 W Power sisteminize yeterli ancak bir arıza olmuş olabilir.
300W Power takmanızda bir sakınca yok , bağlantıları düzgün yaparsanız sorun yaşamazsınız.
Hata devam ederse ekran kartında problem olduğu kanısına varılabilir.
Tesekkur ederim fikriniz için, şimdi şanseseri pc yi açip bir isi denemesi yapayim dedim ps açilmadi. Ekran kartini çikarip anakartin girisine bagladim kabloyu açildi. Yeniden ekrani taktim açilmadi şu an ana kartla idare ediyorum. Çozum yeni bir ekran karti almak olacaktir tesekkurler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.