Program dili örgenmeye nerden başlayabilirim?

AzePro

Yeni üye
24 Ağu 2019
12
0
Azerbaycan
Program dili örgenmeye nerden başlaya bilirim? ve 0`dan başlamak için en iyi dil hangisi?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ZiksthemW

Asistan Moderatör
28 Mar 2020
1,037
136
Oslo
Cevap: Selam

hayır. onu izlemedim ama anonim ve ben kimim filmlerini izledim

Merhaba;

Önerim Python'dur fakat istediğiniz dil ile başlamakta özgürsünüz :mahcup aşağıya bir kaç dilin konusunu bırakıyorum iyi çalışmalara;

Python - C++ - C# - JavaScript - Java

Umarım yardımcı olabilmişimdir. (Yazılara tıklayarak konulara gidebilirsiniz.)

Saygılarımla, ZiksthemW

Moderatör tarafında düzenlendi:

SinyorProfesorS

Kıdemli Üye
3 Nis 2020
2,265
288
Londra
Cevap: Program dili örgenmeye nerden başlaya bilirim?

ADIM 1
Yazılıma başlama isteği, girişimciliğin sayesinde çıkan rol modellerinin insanlar tarafından çekici bir hayat olarak görülmesi ile gün geçtikçe artan ve daha çok kişide ortaya çıkan bir durum haline geldi. Bu isteğin ortaya çıkması çok güzel ancak bu isteğin sürdürülebilir olması gerekiyor. Yazılıma başlamadan önce “neden bu işi yapacağım?” sorusuna sizi motive eden, sürdürülebilir bir cevabınız olması gerekiyor. Aksi halde yazılım geliştirmenin de zor yanları var. Bu zor yanlar kimi zaman katlanılamaz olabiliyor. Bunlardan birkaçını saymak gerekirse;
Saçma sapan bir hata için saatlerce uğraşabilirsiniz. Çözdüğünüzde bile kendinizi aptal hissedebilirsiniz.
Şu hatayı çözünce yatacağım deyip geceleri uykusuz kalabilir ve bunun yarattığı düzensiz uyku sorunları baş gösterebilir.
Saatlerce bilgisayar başında oturmanız sağlık problemleri yaratabilir.
gibi gibi… Kişiden kişiye eklenebilecek daha nice problem. Bu problemlere karşı pes etme noktasına geldiğinizde sizi güçlü kılacak motivasyonu bulun. Aksi halde yazılımda kendinizi geliştiremeden bıkıp, bırakacaksınız muhtemelen.
ADIM 2
Sürdürebilirlik için gereken motivasyon kaynağını tespit ettik. Bu adımda yapılan en sık hata “Phyton, Javascript, C#” popüler dillermiş. O yüzden onu öğrenmeliyim”. Bunun yerine “ben hangi platforma geliştirme yapmak istiyorum?” sorusunu kendinize sorun. Mesela C++ popüler bir dil olmasına rağmen ben başlangıç için önermiyorum.
Image for post
Ben mobil uygulama geliştirmek istiyorum. Android platformunda geliştirme için Java, IOS platformu için Swift öğrenmeliyim ve ya ikisine aynı anda geliştirmek istiyorsam cross çözümler için Javascript öğrenmeliyim.
Ben website geliştirmek istiyorum. HTML, CSS, Javascript öğrenmeliyim.
Ben Windows 10 uygulaması geliştirmek istiyorum. C# öğrenmeliyim.
Kısaca programlamaya başlamak için ilk olarak hangi platformda geliştirme yapmak istiyorsanız ona karar verin.
EKLEME : Facebook’tan gelen önerilerden birini eklemek istiyorum.
Murat Yener: “Platformlar gelip geçicidir. Bundan 10 yıl önce mobil demek symbian, web demekse flash/actionscript demekti. Kullanılmayacak bile olsa c, devamında c++ ve sonrasi java/c# gibi diller programlama teorisi, oo prensipleri ve veri yapılarını anlamak günü geldiğinde dil ve platform değiştirebilmek için gerekli altyapıyı sağlar. Aksi halde bugün bankalardaki cobol cular gibi zamanında o çok beğendiğiniz platformda çakılıp kalma riski oldukça yüksek..
Sonuç olarak : Belli bir dile sabit kalmak yerine yeni teknolojiler üzerinde çalışmanız önerilir.
ADIM 3
Motivasyonumuzu bulduk, platformumuza karar verdik. Bu konuda klasik bir tavsiyeyi ben de vereceğim. “İngilizce öğrenin.” İngilizce kaynak sayısı, Türkçe’ye göre çok çok üst düzeyde. Özellikle yeni teknolojileri öğrenmek istiyorsanız Türkçe kaynak bulmanız çok zor. Şimdi sıra artık öğrenmekte. Peki öğrenme kaynaklarını nereden bulabiliriz?
Image for post
Google’da, Youtube’da aratın. Aslında kaynak bulmak bu kadar basit. Bu derslerdeki kodları yazın, özgünleştirin ve test edin. Sadece videoları izlemeniz maalesef ki işe yaramayacaktır.
- Android Development Tutorial
- Android Programlama Dersleri
- HTML Dersleri
- Web Development for Beginners
Udemy, Coursera, Pluralsight gibi programlama kurs sitelerindeki düzenli eğitimleri kullanabilirsiniz. Bu kurslardaki kodları yazın, değiştirin ve test edin. Sadece videoları izlemeniz maalesef ki işe yaramayacaktır.
- Udemy ve Coursera üzerindeki birçok ücretsiz kursa ulaşabilirsiniz.
- Microsoft’un Dreamspark programı ile öğrenciler Pluralsight’taki profesyonel eğitimlere ücretsiz erişebilir.
“Kervan yolda düzülür.” : Proje geliştirin. Proje geliştirirken ihtiyaç duyduğunuz kodları Google’da aratın. Özellikle “Stackoverflow” bu konuda baş hocanız oluyor. Bu öğrenme yöntemi en hızlı öğrenme yöntemidir ancak biraz tehlikeli denebilir. Çünkü yazılım geliştirme mimarisini öğrenmeden kod geliştirmeye başlamanız birçok açıdan problem yaratabilir.
Hangi maddedeki tavsiyeye uymak size kalmış ancak ortak bir nokta var. “Bol bol proje geliştirin.” Kodlama öğrenmenin en etkili yolu budur bence. Üşenmeden kod yazın. Hatalara rağmen pes etmeyin. Kod yazma eyleminin büyük bir çoğunluğu hata çözmekle geçiyor. Ben uzman bir yazılımcı değilim ancak uzman diyebileceğim kişiler de hala başlarının hatalar ile dertte olduğunu söylüyorlar.

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Cevap: Program dili örgenmeye nerden başlaya bilirim?

Hangi alanda ilerlemek istiyorsun ilk onu belirt ona göre yardımcı olalım. Programlama öğrenmeden önce algoritma bilmen lazım onu da belirteyim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.