Program yapma(vb)

papill0n

Yeni üye
17 Ocak 2016
47
0
Öncelikle iyi geceler benim bi sorum olucaktı burdaki çoğu kişiye imreniyorum herkesin birsürü bilgisi var herkes birbirine elinden geldiğince yardımcı oluyo neyse sorunuma geleyim mesela bi program nasıl yapılıyo o kadar kodu nasıl aklınızda tutuyosunuz kodları yazdınız diyelim bu nasıl program haline dönüşüyo varsa bununla ilgili bi yazı görmemişsem affola aydınlatın beni.

sezgin1444

Kıdemli Üye
3 Şub 2012
3,061
4
f3nr1r@R00T
Öncelikle iyi geceler benim bi sorum olucaktı burdaki çoğu kişiye imreniyorum herkesin birsürü bilgisi var herkes birbirine elinden geldiğince yardımcı oluyo neyse sorunuma geleyim mesela bi program nasıl yapılıyo o kadar kodu nasıl aklınızda tutuyosunuz kodları yazdınız diyelim bu nasıl program haline dönüşüyo varsa bununla ilgili bi yazı görmemişsem affola aydınlatın beni.

En basit biçimde anlatmaya çalışayım.

Şimdi öncelikle programı yazarken kodları akılda tutuyor olmak biraz yanlış bence akılda kalsın diye özel bir çaba sarfetmiyoruz ama bir kodu kullandıkça nerelerde kullanılır ne iş yapar öğrendikçe kendisi yerleşiyor zaten akla.

Program haline dönüştürme işine gelince bazı diller bir yorumlayıcı(interpreter) aracılığı ile çalışır bazıları (windows için) exe formatında olur ve normal çalışırlar.

İnterpreter: Python örnek verilebilir python ile yazılmış bir programı windowsta python programı aracılığı ile çalıştırabilirsin. Linuxta terminalde bile python kodlarını çalıştırabilirsin.

Executable olanlara gelirsek C# ı örnek vereyim bunada. Bu programı bir derleyici ile yazarız o derleyici bu kodları makina diline çevirir ve çalıştırılabilir biçimde derler.

Kısaca açıklamaya çalıştım anlamadığın veya sormak istediğin bir yer varsa yine konu altına yaz ki ben veya başka biri yardımcı olsun :)

yasevyada

Katılımcı Üye
11 Eyl 2011
641
0
O kadar kodu aklımızda pek tutmuyoruz belli başlı kodları aklında tuyuyorsun yani
Tabi araştırmakta bunda büyük pay kaplıyor
Programlar nasıl exe oluyor dersen compiler(derleyici) ile oluyor

YURUYEDUR

Kıdemli Üye
27 Ocak 2016
3,420
5
Ötüken
Öyle çok derin düşünmene gerek yok. Nasıl yapıldığı ile ilgili YouTube'den birkaç örnek video izleyerek daha iyi kavrayabilirsin. Örnek olarak : YouTube'de "C# Dersleri" diye arat birkaç video izle daha iyi anlayacaksın.

papill0n

Yeni üye
17 Ocak 2016
47
0
En basit biçimde anlatmaya çalışayım.

Şimdi öncelikle programı yazarken kodları akılda tutuyor olmak biraz yanlış bence akılda kalsın diye özel bir çaba sarfetmiyoruz ama bir kodu kullandıkça nerelerde kullanılır ne iş yapar öğrendikçe kendisi yerleşiyor zaten akla.

Program haline dönüştürme işine gelince bazı diller bir yorumlayıcı(interpreter) aracılığı ile çalışır bazıları (windows için) exe formatında olur ve normal çalışırlar.

İnterpreter: Python örnek verilebilir python ile yazılmış bir programı windowsta python programı aracılığı ile çalıştırabilirsin. Linuxta terminalde bile python kodlarını çalıştırabilirsin.

Executable olanlara gelirsek C# ı örnek vereyim bunada. Bu programı bir derleyici ile yazarız o derleyici bu kodları makina diline çevirir ve çalıştırılabilir biçimde derler.

Kısaca açıklamaya çalıştım anlamadığın veya sormak istediğin bir yer varsa yine konu altına yaz ki ben veya başka biri yardımcı olsun :)
Hocam bende python indirdim internete baktım bilmem kaç tane ders izledim 10-11 komut öğretiyolar zaten 1 tanesi print komutu bende böyle büyük çaplı olmasada yararlı program yapmak istiyorum yardımcı olabilirmisin

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.