Programlama Dili Önerisi

1zeroday0

Yeni üye
17 Mar 2017
21
0
Türkiye
Burda sana öneri verenler kendi bildiği diller üzerinden ve ilgi alanlarından örnek olarak verecekler onun için kendine önce bir ilgi alanı belirleyip onun üzerine programlama dili seçmen daha sağlıklı olur.

MustafaE

Katılımcı Üye
25 Haz 2015
551
0
İstanbul
bu soruya doğru yanıtı aramadan önce bir takım seçimler yapman gerekiyor. Örneğin; "Seçeceğiniz bölümün size ne gibi faydaları olabilir? Hayatınızda ne gibi değişiklere yer verebilir? İleride mesleki hayatınızı nasıl yönlendirebilir?" Bu soruları kendinize sormanızı ve cevaplamanızı rica ediyorum. Ortaya çıkan cevaplarla programlamada ki alanınızı da bulabilirsiniz.
Öncelikle Programlamayı tüm yüzüyle yansıttığımızda; Mekanik, Elektronik, İşletim Sistemi Tabanlı ve Web Tabanlı Programlama şeklinde sıralayabiliriz. Bu alanlar kendi aralarında sayısız dil barındırıyor. Ayrıca bu alanlardan bazıları günümüzde ve gelecekteki teknolojiyi yaratırken; bazılarıda günümüzde kullanıcıya hizmet edip, günlük yaşantımızı daha kolay biçimde sunuyor. Düşündüğünüz mesleki hedefe göre bu alanlara da yönelebilirsiniz. Veya öncelikli olarak bir alandan başlayıp tam olarak hakim olduktan sonra diğer bir alana geçebiliriniz. Bu sizin kariyerinizde daha yüksek noktalara imza atmanızı sağlar. Aranızda Mekanik ve Elektronik alanına ilgi duyan biri olmayacağını tahmin ediyorum. Zaten bu dalları açarsak çok daha uzayacaktır. İşletim Sistemi Tabanlı (iSTP) ve Web Tabanlı Programlamadan (WTP) devam edelim biz.

İşletim Sistemli Tabanlı Programlama​
Java​
Delphi​
Phyton​
C ve C++ Dilleri​
Visual Basic 6 ve .NET dilleri​
Microsoft C#.NET​

Tabii işletim sistemi tabanlı programlamayı (iSTP), sadece bu diller ile sınırlandıramayız. En başta özelliklerini belirgin bir şekilde ortaya koyan bir çok dil var. Yukarıdaki listede bulunan ilk 4 dil günümüzün en etkin iSTP dilleridir. Özellikle de aranızda C ailesine ve Java'ya göz atan birileri varsa bu 2 dilin birbirine çok benzediğini görecektir; dizilimler, syntaxlar vs. İşletim Sistemi Tabanlı Programlamanın sizlere ne gibi faydaları olabileceği konusuna gelirsek; günümüzde ve geleceğin anahtarı Elektronik ve Mekanikle birlikte İşletim Sistemi Tabanlı Programlama'da gizli. Örneğin; yapay zeka çekirdekli yazılımlar, ticari, endüstriyel, askeri sanayi gibi alanlarda işletim sistemi tabanlı programlama kullanılıyor. Bu alanlarda kendi içlerinde çok sayıda bölüme ayrılıyor. Ayrıca iSTP'yi etkin bir biçimde kullanıp hakim olmanız demek; ister özel şirketlerin ister devlet kurumlarının sizi havada kapması gibi bir şeydir.

Web Tabanlı Programlama​
HTML​
PHP​
CSS​
ASP​
Java/JavaScript​
VBScript, J#, JS ile ASP.NET​

İyi Günler İyi Forumlar

ygm95

Yeni üye
21 Kas 2015
19
0
hint-avrupa
ilk önce c ile başla,c yi kullanarak temel algoritmaları yala yut(linear sort,bubble sort,selection sort gibi)
ayrıca yazdığın her satır kodun sonucu ne olacak diye ölç değerlendir bütün programını ona göre yazmayı öğren.sonrasında sistem programlama istiyorsan c c++ assembly eğer yüksek seviyeli istiyorsan c# java gibi detaydan çok amaca odaklı dilleri seçmelisin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.