Programlama Dili Secimi Hakkında Kısa Bilgi..!

Whisber

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,694
1
Bir çok kişi hangi dilden başlasam diye yardım merkezine konu acıyor. Ve gelen mesajlarda çok şaşırtıcı oluyor. Programlama ogrenicek insanı yanlıs yonlendiriyorlar. Benden bu gibi konulara yanlış yorum yapılmaması icin kısaca bilgi vereyim dedim.

Programlama ogrenecek kişi dil onerisi diyor , arkadaslar ısrarla vb.net diyorlar ( değişebiliyor ) bir dili körü körüne savunuyorlar. Hadi vb.net başladın diyelim. Adam ileride yazılım mühendisi olacak , iş icin dil ögreniyor diyelim. vb.net bilen birisini işe almıyorlar , zaten eğitim kurumlarında c# ile eğitime başlanıyor. vb.net diğer dillere gore daha basit bir dildir , adamın sektörde çalışması icin c# , c++ gibi dilleri bilmesi gerekir. adam vb.net den c# veya c++ ya geçince adam duraklıyor , dil karışık geliyor. yani kısacası kolaydan zora gecince tıkanıyor. Boylede adam vb.net başladıgını pişman oluyor.

Birde bugun rastladım ısrarla java diyen arkadaslarımız var. Hadi anlarım sen java biliyorsunda yeni başlayan birine java zor gelmez mi ? veya karısık gelmez mi ? Sen javaya kolay diyorsunda yeni başlayan adama zor gelmez mi ? "Ayrıca bir zamandan sonra java'nın kaynakları yetersiz gelecektir. çünkü Türkçe kaynak az vardır. Yani Java ogrenmek icin ingilizce bilmeniz şart". en azından profesyonel olmak için.

He birde bir önemli durum daha var. Konuyu açan arkadaşımız web programlama veya mobil programlama isteyebilir , ona göre dil onermeli ve tavsiye vermeliyiz.

Örnek olarak ;

Masaüstü programlama = C# öneririm ben. Çünkü üsttede belirttim eğitim kurumlarında c# ile başlıyorlar eğitime ve birde başlangıc icin ideal bir dildir. programlamayı kavrarsınız hemde metotlar , dongule algoritmaları ogrenirsiniz.

Web Programalama = html , css bunları bilmeniz gerekir zaten. html sitenin yapı taşıdır , css grafik vermek icindir. size kalan php mi asp.net mi ? .net kullanmak ve profesyonel olmak istiyorsanız asp.net diyebilirim. fakat ben hobi icin yapıcam diyorsanız php onerebilirim. Tabi ki yine secim sizindir. Buradan web programlamaya bakabilirsiniz . http://www.turkhackteam.org/web-pro...-nereden-baslamaliyim-rehber-niteliginde.html

Mobil Programlama = yani android programlama. Ben Java oneririm. android deyince aklıma ilk java geliyor. fakat java'yı bilmek icin ingilizcemisin iyi olması gerekir bunu yukarda da belirtmiştim.

Aslında Her şey size kalmıştır diyebilirim. İstediğiniz dili secebilirsiniz , tercih sizindir. forumdaki arkadaslarımız sadece size yol gosterir sizde o yolu tamamlarsınız. Bir dili körü körüne savunmayınız.

Hala ısrarla java , vb.net veya diğer dilleri diyen olursa bu konuyu atacagım okusunlar. adam web programlama dili istiyor adamlar vb.net diyor. Biride cıkıyor diyor ki c# tek platformda calsır , java her platformda calısır. Biri yardım ister dil bilmez konuda yardım yerine hava atar. cok değişik insanlar var. Umarım boyle sorunlar karsımıza gelmez birdaha :)

ek olarak su konulara bakabilirsiniz ;

http://www.turkhackteam.org/c-j-vb-...rogramlamaya-nereden-baslamaliyim-rehber.html

http://www.turkhackteam.org/web-pro...-nereden-baslamaliyim-rehber-niteliginde.html

Amy Root

Uzman üye
12 Nis 2014
1,552
0
Bende bi ekleme yapayım.C# ta visual basice göre az kaynak bulunuyor eğer 0 dan başlayacaksınız visual basic öneririm arkadaşlar neden derseniz kod mantığı c# göre daha basit ve daha çok kaynak bulabılırsınız.İsteğe göre c# geçebilirsiniz.Forumda bulunan programların cogu VB diliyle yazılmış ve kullanışlı tabii son karar sizin. :)

Mr. Panda

Özel Üye
22 Haz 2015
6,599
5
Güzel konu kardeşim ellerine sağlık ama tek eksik Web Programalada aslında Java'da önemli rol oynuyor. Az da olsa Java bilgisi gereklidir.

Whisber

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,694
1
arkadaslar hala vb.net diyen var neden yazdıklarımı okumuyorsunuz. adam vb.net ten c#a gecince zorlanacak. c# dan c++ ya gecerse fazla zorlanmaz bu diller daha cok benzeşiyor birbirine.

mehmetx93

Uzman üye
2 Eyl 2010
1,395
1
arkadaslar hala vb.net diyen var neden yazdıklarımı okumuyorsunuz. adam vb.net ten c#a gecince zorlanacak. c# dan c++ ya gecerse fazla zorlanmaz bu diller daha cok benzeşiyor birbirine.

Başlarken c# a baktım çok karışık geldi. Vb.net ile başladım gayet de güzel döküman v.s buldum ve kendimce öğrendim. Şimdi arasıra c# a bakıyorum hiç de zor gelmiyor. İşi profesyonelce yapmıycağımdan c# da gelişme gereği de görmedim. Okul tabanlı öğrenmemede gerek yok okuluna gidecek olsam c# öğrenmek dediğiniz gibi faydalı olabilir. Israrla vb.net diyenlerdenim çünkü başlangıç için c# anlaşılması biraz zor. Eğer zordan başlamaya meraklı biriyseniz iyi olabilir fakat çoğu kişi başaramayınca bırakır böyle durumları önlemek için vb netden başlamak daha uygun diye düşünüyorum. Zaten forumdaki programların çoğu da vb.net ile yazıldığına göre gerçekten c# a göre daha çok döküman ve basit programlar için iyi bir başlangıç olur. Tabi mühendislik düşünüp programlamaya başlayanlar veya bu sene üniversiteyi yeni kazandım diyenler için c# zorunlu güzergah. Ama forumdaki hile nasıl yazılır basit bi program yapayım gibi başlıklara c# tavsiye etmek işi zora sürmek olur diye düşünüyorum. Görüşlerim bireyseldir. Saygılar.

Whisber

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,694
1
Başlarken c# a baktım çok karışık geldi. Vb.net ile başladım gayet de güzel döküman v.s buldum ve kendimce öğrendim. Şimdi arasıra c# a bakıyorum hiç de zor gelmiyor. İşi profesyonelce yapmıycağımdan c# da gelişme gereği de görmedim. Okul tabanlı öğrenmemede gerek yok okuluna gidecek olsam c# öğrenmek dediğiniz gibi faydalı olabilir. Israrla vb.net diyenlerdenim çünkü başlangıç için c# anlaşılması biraz zor. Eğer zordan başlamaya meraklı biriyseniz iyi olabilir fakat çoğu kişi başaramayınca bırakır böyle durumları önlemek için vb netden başlamak daha uygun diye düşünüyorum. Zaten forumdaki programların çoğu da vb.net ile yazıldığına göre gerçekten c# a göre daha çok döküman ve basit programlar için iyi bir başlangıç olur. Tabi mühendislik düşünüp programlamaya başlayanlar veya bu sene üniversiteyi yeni kazandım diyenler için c# zorunlu güzergah. Ama forumdaki hile nasıl yazılır basit bi program yapayım gibi başlıklara c# tavsiye etmek işi zora sürmek olur diye düşünüyorum. Görüşlerim bireyseldir. Saygılar.
ben zaten vb.net başlanmasına karsı değilim fakat iş icinse tabi adama vb.net oneremeyiz. hobi icin vb.net başlasada olur.

Amy Root

Uzman üye
12 Nis 2014
1,552
0

İş için tabiiki vb.net kullanılamaz ama hevesli bir kişi düşün umutlarla başlayıp yarı yolda bırakmaktansa ortaya 1-2 şey cıkarması daha iyi değil mi ? İşi profesyonelliğe dökmek isteyen istesede istemesede bi üst dile geçmek zorunda zaten :)

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
22
Bende bi ekleme yapayım.C# ta visual basice göre az kaynak bulunuyor eğer 0 dan başlayacaksınız visual basic öneririm arkadaşlar neden derseniz kod mantığı c# göre daha basit ve daha çok kaynak bulabılırsınız.İsteğe göre c# geçebilirsiniz.Forumda bulunan programların cogu VB diliyle yazılmış ve kullanışlı tabii son karar sizin. :)

Forumda hala bırak vb.neti vb6 kullanılıyor ? Şimdi yeni başlayacak birisine tarih olmuş bir dil mi tavsiye edilecek ?

Kod mantığı basit diye bir şey yok kod mantığı hepsinde aynı syntax ı basit diyebilirsiniz çünkü konuşma diline daha yakın. Ayrıca "vb" nin eksiklerini saymaya kalksam... Bir kere "vb6" da oop yok !! Düşünebiliyor musunuz ? Vb.net e bir sözüm yok ben hobi amaçlı takılıcam diyenlere. Ayrıca c#ta kaynak bulamayan adam google ı kullanmayı bilmiyordur, zaten boşversin programlamayı mümkünse.

Biriside web programlamada javanın yeri var demiş, doğru , zaten verilen linkteki yazıları okudularsa javanın önemine ne kadar yer verdiğimi görmüşlerdir. Ama şu dediği yanlış "az da olsa bilmek lazım web için" . Hayır , java ile web programlama yapmak için core javanın dibine vurup java ee yi profesyönelce bilmek gerekir. Java ayrı bir dünyadır. Thinking in java diye kitap vardır, "programlama mantığı" javada biraz farklıdır işte.

İyi çalışmalar herkese, konuyu yazan arkadaşa teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.