Programlama Öğrenirken Kullanabileceğiniz Kaynaklar!

19 May 2013
927
34
Konuyu güzel kapsayıp, inceleyip sık dokuman çok daha yararlı halde olmuş. Bilgine ve emeğine sağlık.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,769

gostking

Katılımcı Üye
29 Nis 2020
361
687
Vatan
a3b2jeo.png

Giriş

Merhaba, bugünkü konumda sizlere programlama öğrenirken kullanabileceğiniz kaynaklardan kısaca bahsedeceğim.
Burada temel olarak sürekli söylediğimiz platformlar olan Udemy, BTK AKAMEDİ ve Turkcell Geleceği Yazanlar gibi platformlardan bahsetmeyeceğim.
Bunun yerine biraz daha az bilinen ve size yeni bir kaynak oluşturabilecek siteleri bahsedeceğim.

Kaynaklar

Freecodecamp

hdljlst.jpg

Freecodecamp 2014 kurulmuş ve içerisinde 9 binden fazla içerik bulunduran ücretsiz bir platformdur.

Kapsadığı eğitim alanlarına bakmak gerekirse;

9rfx832.jpg

Gördüğünüz gibi 15 farklı alanda eğitim içeriği veriyor ve de bunun yanında sizlere ücretsiz sertifikalarda sunuyor. (40.000 kişinin bununla iş bulduğunu söylüyorlar.)

Sitenin dil desteklerine bakmak gerekirsek bizi İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce gibi diller karşılıyor.
Maalesef sitemizin Türkçe dil desteği bulunmamakta.
Kapsadığı dilleri bilmeyenler çeviri hizmetleri ile bu siteden yararlanabilir ancak yazıdaki tüm sitelerin İngilizce olduğunu düşünürsek.
Programlamaya başlamadan önce azda olsa İngilizce çalışmanızı öneririm.

Şimdi de örnek kurslardan bir tanesinin içeriklerine bakalım;

36cm0qo.jpg

Eğitime başlamak için tek yapmanız gereken "Start project" tuşuna basmak olacaktır.
Sonrasında altta göreceğiniz resimde olduğu gibi öncelikle bize yapmak istediğimiz yapıyı gösteriyor, sonrada adım adım yapmamızı sağlıyor.

hgy29dc.jpg

Eğitime girdikten sonra sol taraftaki kısımları adım adım düzenlemeniz gerekmekte.

nyiveqc.jpg

6OfL8I.gif

W3School

2svj1sf.jpg

Eminim bu siteyi pek çoğunuz biliyorsunuzdur veya bir şekilde duymuşsunuzdur.
W3School içinde bir çok dil barındıran ve güzel bir eğitim şekline sahip bir platformdur.
İçerisinde barındırdığı dillere bakarsak;

HTML | CSS | JAVASCRIPT | SQL | PYTHON | JAVA | PHP | BOOTSTRAP | C | C++ | C# | REACT | R | JQUERY | DJANGO

Eğitim şeması ise aşağıdaki gibidir;

jgvx53r.jpg

Sol tarafta konu başlıkları ve ortada içerik şeklinde basit bir anlatım var.
Ayrıca W3School'un kendine ait bir online editörü olması da onu bir adım öne taşımakta.
Bu sayede projelerinizi yerel bir editör olmadan hızlıca test edebilirsiniz.

Online editörümüz;
Editöre gitmek için: TIKLA

jygyii6.jpg

6OfL8I.gif

Codecademy

1meynhj.jpg

Codecademy içinde bir çok dil barındıran ücretli bir eğitim platformudur.
Ben yazıyı yazarken içerisinde şu dilleri barındırıyor;

Python | C# | JavaScript | Bash | HTML & CSS | C | SQL | PHP | Java | R | C++ | Swift
Artı olarak bazı eğitimlerde sertifika alma şansınızda var.

Örnek sertifikalı eğitim;

q7dmkj2.jpg

Ayrıca:
Skill level kısmından hangi seviye olduğunu öğrenebilir,
Time to complete kısmından eğitimin süresini öğrenebilir,
Certificate of complation kısmında ise sertifikanın ödemeye dahil olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Prerequisites kısmında ise herhangi bir ön koşul olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ve de sayfanın alt kısımlarında eğitim hakkında ve kazandıracağı yetenekler bölümüne göz atabilirsiniz;

8t871me.jpg

Biraz daha alta inerseniz ise;

4ry4w9p.jpg

Eğitim içeriğini görebilirsiniz.

Şimdi de isterseniz fiyatlara bir göz atalım.
Burada bizi 3 farklı fiyatlandırma karşılıyor.

Bunlar sırasıyla;

Bireysel

Aylık: 0$ | 13.99$ | 23.99$
Daha detaylı bakmak isteyenler için: TIKLA

Öğrenci

Yıllık : 149.99$

Takım.

Şahsen ben önce 0$ olan paketle başlamanızı öneririm. Eğitimi beğenirseniz ve sertifika almak isterseniz diğerlerini de inceleyebilirsiniz.
Ayrıca küçük bir not: Üye olmadan eğitimlere katılamıyorsunuz.

6OfL8I.gif

Programiz

3lt18oz.jpg

Codecademy'in aksine ücretsiz olan Programiz de içerisinde pek çok dil hakkında eğitim bulunduruyor.
Bunlar sırasıyla;

Python | C# | JavaScript | SQL | HTML & CSS | C | SQL | PHP | Java | R | C++ | Swift | Rust | Go | Kotlin | DSA

g3b6ss1.jpg

Eğitim sayfasının linki: TIKLA

Programiz'in eğitim bölümüne girdiğimiz zaman bizi 4 adet seçenek karşılıyor.
Bunlar sırasıyla;

Tutorials kısmı eğitim hakkında bilgi sunan kısımdır. Ayrıca bir alt kısmında eğitimin şeması vardır.

erfvqjm.jpg

Bu kısmın tasarımının sadeliği ve kolay anlaşılır olması özellikle yeni başlayanlar için gayet kolay bir öğrenme deneyimi sunacaktır.

Examples kısmı eğitim örneklerinin bulunduğu kısımdır.

bpayvva.jpg

Referances kısmı öğrendiğiniz dilin referanslarının ne anlama geldiğini anlatan kısımdır.

scue7j6.jpg

Online Editor kısmı ise bizlere kod yazacağımız bir alan sunmaktadır.
Bilgisayarına ide indirmek istemeyenler için gayet kullanışlı bir bölümdür.

sv2ovod.jpg

Kapanış

Evet, genel olarak kaynaklarımız bu kadardı. Tabi daha bir sürü kaynak var ancak ben bir kaç tanesini göstermek istedim.
Umarım yazı hoşunuza gitmiştir, iyi forumlar.​
Eline emeğine sağlık güzel anlatmışsın

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.