Programlama öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir yazı

MendeburMarul

Katılımcı Üye
17 Haz 2020
659
0
Andromeda
O zaman Savaş ve Barış gibi klasikler de eski yazılar, onları da okumayalım. Sen öyle devam et bence. Ben programlama öğrenmek isteyenler için bunu paylaştım.

Ben o anlamdami yazdim.

Okumayin demedim, guncelde daha iyi sistemler veya daha iyi kaynaklar olabilir. onlardanda yararlanilmali anlaminda soyledim.

Veteran 7

El Patrón
26 Ara 2011
11,500
12,867
Programlama dilini bir konuşma dili olarak hayal edin, kimi şarkı söyler kimi şiir okur kimi sunum konuşması yapar fakat her ne yapılırsa yapılsın tek bir programlama dilinde uzmanlaşırsanız belli bir bölgeye hitap edersiniz A dili öğrendiniz A bölgesine hitap edersiniz ancak A dili B ve C dilleri ile desteklerseniz 3 bölgeye hitap edersiniz.

Örnek olarak PHP bilen biri bir proje aldığında eğer HTML, CSS ve tabiki SQL bilmiyor ise büyük oranda dışa bağlı kalacaktır veritabanı ve arayüz tasarımları açısından ancak bu 4 dili de etkili şekilde kullanabiliyorsa projesinde çok küçük dışa bağlılıkları olacaktır bu da daha yüksek kazanç oranı demek. Tabiki bunlarla bitmiyor jQuery, vue.js, node.js gibi dillere hakim olup üstüne bir de Adobe Flash, Illustrator gibi alanlarda da gelişim sağlanırsa "Full Stack Developer" diye tabir ettiğimiz unvanı hak etmeye giden yolda önünüzde hiçbir engel olmaz.

Öğrenin, öğretin.

Ego1st

Uzman üye
15 Mar 2018
1,109
25
Programlama dilini bir konuşma dili olarak hayal edin, kimi şarkı söyler kimi şiir okur kimi sunum konuşması yapar fakat her ne yapılırsa yapılsın tek bir programlama dilinde uzmanlaşırsanız belli bir bölgeye hitap edersiniz A dili öğrendiniz A bölgesine hitap edersiniz ancak A dili B ve C dilleri ile desteklerseniz 3 bölgeye hitap edersiniz.

Örnek olarak PHP bilen biri bir proje aldığında eğer HTML, CSS ve tabiki SQL bilmiyor ise büyük oranda dışa bağlı kalacaktır veritabanı ve arayüz tasarımları açısından ancak bu 4 dili de etkili şekilde kullanabiliyorsa projesinde çok küçük dışa bağlılıkları olacaktır bu da daha yüksek kazanç oranı demek. Tabiki bunlarla bitmiyor jQuery, vue.js, node.js gibi dillere hakim olup üstüne bir de Adobe Flash, Illustrator gibi alanlarda da gelişim sağlanırsa "Full Stack Developer" diye tabir ettiğimiz unvanı hak etmeye giden yolda önünüzde hiçbir engel olmaz.

Öğrenin, öğretin.

Katılıyorum hocam, örneğin bir kişi sadece masaüstü geliştirmeye odaklanmış, kendini başka şeyleri öğretmeye kapatmış ise masaüstünde takılı kalır ve diğerlerini öğrenemez. Masaüstü içinde de aynı şekilde bir tekniği / yöntemi öğrenip diğerlerini boş vermek yeni bir yöntem çıktığında "eskisi çalışıyor zaten bunu kullanmaya ne gerek" deyip kendini diğer teknolojilere kapatmış ise gelişemez.

Bir programcı yeniliklere ayak uydurmalı eskide takılı kalmamalıdır, yeni şeyleri öğrenirken aynı zamanda çevresine de faydalı olup öğretmelidir. Zaten bunları öğrenme sürecinin başından beri uygulayan kişi kendini en iyi geliştirmiş kişidir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.