Programlamanızı Kolaylaştıracak Yapay Zeka Araçları //ByPerPer

ByPerPer

Uzman üye
23 Mar 2018
1,986
96
İstanbul

Programlamayı Kolaylaştıracak Yapay Zeka Araçları!

Yazılım geliştirme dünyasını kasıp kavuran yapay zeka destekli AI araçlarının etkisi çok büyük. Görünüşe göre artık her şeyin bir AI aracı yani yapay zekası var.
Şirketler artık yapay zeka destekli her şeyi sunuyor. Bir yazılım geliştiricisi olarak, bildiğimiz programlama dünyasını değiştireceğini iddia eden çok sayıda ürüne erişimimiz var. Ama hangileri gerçekten buna değer?


Bu makalede, geliştiriciler için bazı popüler yapay zeka araçlarını inceleyeceğiz ve hangilerinin hayatımızı gerçekten biraz daha kolaylaştırdığını göreceğiz.


Github Copilot
Bahsedeceğim bu araç, bir AI kod tamamlama hizmeti için açık ara en havalı araçlardan biridir. GitHub Copilot, GitHub ve OpenAI tarafından sunulan ve belirli IDE'lere takılan bir abonelik hizmetidir.

Değişken adları hakkında önerilerde bulunan, fonksiyonlar ve işlevler yazacak ve projeniz için temel gereksinimlere cevap verecektir. Ayrıca GitHub ve OpenAI tarafından geliştirilmiştir, bu nedenle biraz güven ve kullanışlı yada sağlam kod yazmayı bekleyebilirsiniz.


-Github Copilot-

Bu hizmet, GitHub'ın devasa kod deposundan yararlanır, bu nedenle sağlam kod yazmak hakkında bir iki şey bilir. Copilot'u kullanmak, başka bir programcının yanınızda oturup kod yazmanıza yardım etmesi gibi doğal bir his verir.


r61fhv3.jpegCopilot ile ilgili gerçekten harika bir şey, yazdığınız kodun içeriğini anlaması. Kodunuzu okur, anlar ve akıllı önerilerde bulunmaya çalışır.


Copilot'un Desteklediği IDE Programları;
-Visual Studio
-Neovim
-VSCode
-Jetbrains IDEs

Bütün bunlar, Copilot'un görmemezlikten gelmeyeceğiniz bir AI programlama aracı olduğunu göstermek için. Yukarıdaki IDE'lerden birini kullanıyorsanız, AI yolculuğunuzdaki ilk adım Copilot olmalıdır.


Sourcery
Sourcery, GitHub Copilot gibi sizin için kod yazmak yerine, zaten yazdığınız kod üzerinde işlem yapan bir araçtır. Bu hizmet, AI destekli kod incelemeleri sağlar. Kodu yazarsınız; yazarken veya hemen sonrasında Sourcery, yazdığınız kodun nasıl geliştirileceği konusunda önerilerde bulunur.

-Sourcery-

Başka bir arkadaşınızla iletişime geçmek zorunda kalmadan, gruplarda destek talepleri oluşturmadan, forumlarda konu açmadan ve tüm bunları yapıp geri dönüş beklemekten ziyade Sourcery'den hızlı performans ve okunabilirlik önerileri alabilirsiniz. En iyi yanı, bir butona tıklayarak sizin için her şeyi düzeltmesini bile sağlayabilirsiniz.95axxpz.png
Sourcery, kullanım açısından GitHub Copilot'tan biraz daha esnektir. IDE'nizde Copilot gibi çalıştırabilirsiniz, ancak komut satırında veya Git kancası olarak da çalıştırabilirsiniz. Bu araç kendisini CI/CD ardışık düzenlerinde oluşturma ve bazı özel kurallara sahip büyük geliştirici ekiplerine dağıtma seçeneği sunar.


Esneklik, Sourcery'nin gücünün çoğunun geldiği yerdir. AI modelinin size söylediği her şeye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Kendi kodunuzun nasıl çalıştığına bağlı olarak özel kurallar ekleyebilirsiniz.


Text2SQL
Veritabanlarıyla uğraşıyorsanız veya SQL yazmak size göre değilse, bu hizmet aklınızı başınızdan alacak. Text2SQL AI motoruyla, basit dil girişinden SQL çıktısı oluşturabilirsiniz. SQL sorgunun ne yapmasını istediğinizi söyleyin, gerisini o halleder.

-Text2SQL-

Bu AI Motoru yalnızca sizin için SQL sorguları oluşturmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mevcut olanları da açıklamasını sağlayabilirsiniz. Modu "Açıkla" olarak değiştirirseniz, bir SQL deyimi girebilir ve ne yaptığını size düz İngilizce olarak söylemesini sağlayabilirsiniz. Bu araç yalnızca SQL sorgusu oluşturmaz , aynı zamanda onları anlamanıza da yardımcı olur.


darngok.pngBu araç daha da ileri gider ve sağladığınız istemi temel alarak sizin için bir veritabanı şeması oluşturur.
Bu, tamamen yeni bir veritabanından çalışan bir şemaya, neredeyse hiç vakit kaybetmeden geçebileceğiniz anlamına gelir.


bp9gvfn.jpegYeni bir veritabanı prototipi oluşturuyorsanız, Text2SQL size her adımda yardımcı olur.


Stenography
Belge veya dökümantasyon yazmak hem berbat hem de uğratırıcı bir iş. Geliştiriciler, kod hakkında belge yazmak değil, kod yazmak istiyor. Bu nedenle, sizin için otomatik olarak belgeler oluşturabilen bir AI motoruna sahip olmak, bu zorlu görevi neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

-Stenography-

Stenography, kodunuzu her kaydettiğinizde kodunuz için zarif, yüksek oranda okunabilir belgeler üretecektir. Bu da kodunuza tek tek yorum satırı ekleme işinizi baya bir kolaylaştırır. Stenografi, nasıl çalıştığını göstermek için harika bir örnek kod deposuna sahiptir. Biraz inceleyerek hangi dil desteğine sahip
olduklarını ve otomatik olarak oluşturulan kod belgelerinin son derece temiz olduğunu görebilirsiniz.


Yazdığınız her kod satırı; fonksiyonlar, değişkenler vs ayrıntılı ve özlü bir konuşma açıklaması alır. Bu, parametre tabanlı bir şablon motoru değil, aslında kodu okuyor ve tam olarak ne yaptığını belirliyor.


90mjjzz.jpegStenography, tamamen ücretsiz bir hizmet olmasa da, zahmetli dokümantasyon yazma işinizden kurtulmak için cüzi bir ücret ödemeye fazlasıyla değer.


Tabnine
Tabnine, geliştiricilerin hızlı ve etkili bir şekilde kod yazmasını sağlayarak üretkenliği arttıran, yapay zeka odaklı bir kodlama asistanıdır. Python, Java, JavaScript, PHP, Go ve Rust gibi çok sayıda programlama diliyle uyumlu olan Tabnine, karmaşık kodlama durumlarında bile doğru kod

tamamlamayı kolaylaştıran geniş bir açık kaynak kodu veri deposundan öğrenmek için geniş kapsamlı bir ağ kullanır.


-Tabnine-


Tabnine, akıllı tamamlama önerileri sunarak ve olası hataları belirleyerek üretkenliği artırmaya yardımcı olur ve kod kalitesini iyileştirir. Zaman kazanmak, kod kalitesini artırmak ve maliyetleri azaltmak isteyen geliştiriciler için vazgeçilmez bir araçtır.28jj3s5.jpeg
Büyük bir açık kaynak kodu veri kümesine dayalı akıllı kod tamamlamaları, olası hataları belirlemek ve düzeltmeler önermek için kod yazma özelliği gibi avantajlara sahip olan Tabnine'ın, hem ücretli hem de ücretsiz planları mevcuttur.Kapanış

Sizde proje geliştirirken kendinize uygun bu araçları kullanarak hızlı bir şekilde projelerinizi oluşturabilir, olası hataların önüne geçebilir, kodunuzda ne yaptığınızı yorum satırlarıyla belirtebilir ve dökümantasyon çıkartabilirsiniz.
Saygılarımla..
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.