Programlamaya Nerden Başlamalıyım?

lolsec

Katılımcı Üye
21 Kas 2022
496
363
Yine programlamadan anlamayanlar konuya gelmiş.
bence şöyle birşey yapın bilginizin olmadığı konulara yazmayın, yanlış yönlendirme yapıyorsunuz insanların hayatını mahvedersiniz.
öncelikle VB .net nedir ya? vb. net ölmüş üstüne toprak atılmış bir dildir. html,css zaten programlama dili dahi değildir.

dostum sana önerim C/C++ olacaktır çünki java,c# ve dolayısı ile kotlin ve swift'e temel atarsın(yapısı benzer birbirine) ayrıca pointer kavramını en iyi anlayacağın dilde C/C++ dır.

ayrıca algoritmalar ve akış diyagramları, matematik konularına çalış eğer matematiğin zayıf ise

khanacademy matematik kursları: Matematik | Khan Academy

algoritma ve akış diyagramları için ise :

khan academy algoritmalar: Algoritmalar | Bilgisayar Bilimi | Khan Academy

ayrıca farklı kaynaklarıda çalış özellikle ingilizce alanında geliştir kendini çünki okuyacağın makaleler ingilizce olacaktır.

sana 1-2 tane kaynak bırakıyorum derleyici olarak DEVC++ veya VSCODE öneririm.

udemy yeni başlayanlar için C kursu (şimdilik fiyatı 49 tl bence alınabilir): https://www.udemy.com/course/yeni-baslayanlar-icin-c-dili/

C/C++ ditel programlama kitabı: https://docs.google.com/file/d/0B1i...THc/view?resourcekey=0-nnPRAB-e_3ELWDJYMHkncQ

C sistem programcıları derneği C programlama kitabı: https://huseyinahmetoglu.com.tr/wp-...stem-Programcilari-Dernegi-C-Ders-Notlari.pdf

faithless35

Yeni üye
13 Mar 2022
1
4
32 yıldır yazılımcı biri olarak @lolsec in tavsiyelerinden "ayrıca algoritmalar ve akış diyagramları, matematik konularına çalış; özellikle ingilizce alanında geliştir kendini çünki okuyacağın makaleler ingilizce olacaktır" kısmına tamamen katılıyorum. Ancak c/c++ öğrenmeye çalışarak bu işe başlamak başlayan kişinin kısa sürede işten soğumasına neden olur. c/c++; low level (alt seviye yani makine diline çok yakın) veya bazı görüşlere göre mid level (orta seviye) dillerden olup öğrenme eğrisi çok yüksektir. Bu yüzden üst seviye dillerden (c#, phyton vb) öğrenmeye başlamak ve esas olarak programlama mantığını oturtmak çok daha iyi olur diye düşünüyorum. High Level ve Low Level Programlama Dilleri Nedir? - Teknoloji.org
Yazılım dilleri/teknolojileri giyim modası gibidir, her 3-5 senede biri ya da bir kaçı moda olur. Ama hep temeli aynıdır, programlama mantığını oturtmuş biri moda olanı çok çabuk öğrenebilir ve iş yapabilir.
İşin temeli yapılacak işlemi en küçük ayrıntısına kadar talimat haline getirip yazmak olarak düşünülebilir. Bu konuda komik bir video:

Bir kaç kaynak vermek gerekirse:

woxr1n.online

Katılımcı Üye
18 Nis 2022
600
302
C ile başlamak nasıl bir yazılım önerisidir arkadaş ???
Sana önerim kendine bir alan seç ve o alan ile alakalı en basit dilden başla
Python çoğu dilde ii göreceği için, öğrenilmesi diğer dillere göre basit ve daha zevkli olduğu için python ile başlamanı öneririm
web alanına yoğunlaşacak isen html ile başlayabilirsin.

lolsec

Katılımcı Üye
21 Kas 2022
496
363
Python çoğu dilde ii göreceği için, öğrenilmesi diğer dillere göre basit ve daha zevkli olduğu için python ile başlamanı öneririm
C ile pointer kavramını daha iyi anlar ayrıca C öyle korkulacak bir dil değil bizde C kullanıyoruz eğitimler de devamında Java,kotlin,swift,php,perl gibi dilleri çok kolay kavrıyor insan.
ayrıca python dediğin dil c/c++ ile geliştiriliyor ve hantal bir dildir 4GB ram ister C/C++ ile 128 mb ram de uzaya roket gönderirsin. :)

uzaylgen

Katılımcı Üye
12 Mar 2019
757
172
Linux
Python ile başlamak nasıl bir öneridir?

Python kolay ve eğlenceli ama yukarıda arkadaşımızın dediği gibi pointer ve algoritma mantığını daha iyi öğrenmek için Python uygun değil bana göre.

İlla düşük seviyeli dillerden de başlaması gerekmez C/C++ gibi ama başlasa iyi olur. Orta seviyeli dillerden olan C# veya Java başlayabilir.

lolsec

Katılımcı Üye
21 Kas 2022
496
363
Python ile başlamak nasıl bir öneridir?

Python kolay ve eğlenceli ama yukarıda arkadaşımızın dediği gibi pointer ve algoritma mantığını daha iyi öğrenmek için Python uygun değil bana göre.

İlla düşük seviyeli dillerden de başlaması gerekmez C/C++ gibi ama başlasa iyi olur. Orta seviyeli dillerden olan C# veya Java başlayabilir.
Bence pointer nedir onuda bilmiyor arkadaş.
dostlar C/C++'ın hakkını yemeyin o temeli ben almasam çoğu dile hakim olamazdım java ve kotlinden gayet güzel para kazandım oturduğum yerden :)

lolsec

Katılımcı Üye
21 Kas 2022
496
363
Bilmiyor olabilir. Sonuç bilgi yarıştırmiyoruz😀
Yada oda onun fikridir tartışmaya gerek yok ama şu görüntüye insan dayanamıyor.
yıl 2007 hava yağmurlu ve soğuk içeri de kömür sobası yanıyor tüplü bilgisayarı açıyorsun ve karşında bu ekran
Dev-Cpp-Projekt-erstellen.png

Kruvazör

Ar-Ge Ekibi Lideri
28 Mar 2020
1,746
2,568
Wrong Side Of Heaven
@lolsec
ve
@faithless35'in
yazdıkları haricinde mantıklı bir açıklama/öneri olmadığını düşünmekle beraber

ben c# öğrenmeni tavsiye ederdim

c# syntaxı ve programlama yapısı ile bir sürü dilin syntaxına aşina oluyorsun.
ve bu sayede başka bir dile geçmen gerektiği zaman öğrenme/alışma süren kısalıyor.

1- Herhangi bir foruma girip; "Yazılıma nasıl başlayabilirim" demeyerek.
2- Kim ne derse desin, asla ve asla, ASLA pythona yaklaşmayarak.
3-
Google kullanmayı ve araştırma yapmayı öğrenerek.
4-
Kitaplar yazılım gibi sürekli gelişen ve değişen bir alan için uygun değil. Elbette istisnalar söz konusu, yazılım bilimlerinin de uygun olduğu bazı değişmeyecek mimariler ve prensipler var. Bu tarz konular daha ileriye yönelik olduğu için başka zamanın konuları. Şimdilik pratik kodlama ve güncel eğitim setleri ile ilerlemen lazım.
5- Alan seçmen lazım. Nasıl mı?
GOOGLE ya da; Yazılımcının Yol Haritası
6- Pythondan uzak dur.
7- Python kolay mı diyorlar? Hayır değil, python da diğer her dil gibi kompleks yapılara ve imkanlara sahip gelişmiş bir dil. Süslü parantezlerin olmaması bir dili kolay yapmaz. Yorumlamalı olması da. Kuyuya atılan taştan ibaret Python'ın kolay bir dil sanılması.
Python ile ilgili de;
Kötü bir dil, yapısı gereği ile başlıca. Neden görünmez olan bir karakteri söz dizimi olarak kullanırsın! Yaratıcısı ne düşünüyordu aklım almıyor. GOOGLE amca artık kendisini desteklemiyor onun GOlang'i var. Kolay bir dil değil, insanların büyük bir kısmının kandırıldığı şekilde. Yerine daha performanslı seçenekleri var. Basit scriptler dışında iyi bir tercih olmadığı gibi çok ama çok kötü bir syntax'a sahip bir dil.
Javascript, C# veya Java gibi diller varken hiç ama hiç gerek yok. En ama en mantıklı seçenek kesinlikle Python yerine Javascript olurdu. Evet makine öğrenimi için bile! Çünkü TensorFlow'un JS için de portu var! Ne trajik değil mi, halbu ki insanlar makine öğrenimini sadece python ile yazılabiliyor sanıyor 😅

böyle yazmış @BeoWulf007 ,saygılar sevgiler :)

9 Ağu 2022
78
61
selam saygıdeğer THT üyeleri programlama dili öğrenmek istiyorum sizce hangi dilden başlamam daha doğru olur?

Merhaba,
"selam saygıdeğer THT üyeleri programlama dili öğrenmek istiyorum sizce hangi dilden başlamam daha doğru olur?"
diye bir soru yöneltmiştir. Bu soru çok genel amaçlı bir gaye için sorulmuş olabilir. İşin profesyonelleri de
en uygun yanıtları vermişlerdir. Tüm önerilere katılıyorum. Ben biraz daha açarak ve de daha ekstrem bir yaklaşım göstererek yazayım.
Öncelikle yazılım hangi platform için yazılacak? MCU'nun yazılım dilleri farklı PC ortamından sanal alem için yazılacak programlama dilleri farklıdır.
MCU'yu tüm özellikleri ile kullanmak istenirse ve de profesyonelce iş yapılacak ise orta dereceda "assembly"
dilini kavramak gerekir diye düşünüyorum. Haklı olarak bu zamanda "asm" öğrenmek ne demek diye itiraz edecek arkadaşlar
olacaktır ama eminim bu arkadaşların çoğu az çok "asm" bilgisine vakıftırlar. Evet öğrenmesi BİRAZ zor ama sistemi kavradıktan sonra
Tüm MCU'la elinizin altında takla atarlar. Bu böyle. "asm" den sonra CCS c nispeten daha anlaşır ve öğrenmesi daha kolaydır.
MCU'yu PC'den kontrol edebilmek için C# da daha kolay gelecektir.
Eğer bu da zor gelir, sıkıntı yaratırsa "PICBASIC" tamamen anlaşılır bir yazılım dilidir. Öğrenmesi çok kolaydır. Bu işin uzmanı bir arkadaş
(ki o da benim gibi amatördür, sakıncası olmaz ise genelden, olur ise isteyene özelden link verebilirim.) pıcbasıc ile ilgili bir web sitesi var ve
Orada dersleri görüntüleyebilirsiniz.
Özetle MCU tarafı yazılım dillerden ben bunları öneririm.PC tarafındaki yazılımlar için ise zaten yazmak için
fazla bilgim yok ama bu işin ana dilinin "HTML" olduğunu biliyorum.
Not:Assembly ile ilgili kaynak linkler de aşağıdadır. Kolay gelsin.
https://www.kitapyurdu.com/kitap/***-programlama/99630.html

İdefix te var.

kurononyanko

Katılımcı Üye
6 Şub 2022
534
397
kişinin potansiyeli ve sonuca ulaşmakta farklı yolların izlenebileceğini kendisine katamayan birinin eksik kalacağının düşüncesindeyim. Mesela C++ dilinde pointer kavramları ile birçok farklı dilde yazılmış programı lehinize çevirebileceğinizi, artık derlenmiş olan bir projeyi lehinize kütüphane olarak kullanabileceğinizi biliyor muydunuz :)

freebsd

Üye
24 Nis 2020
120
54
herkes şunu öğren bunu öğren, şöyle yap diyecek ama bu tam bir facia. bu sorunun cevabı, ne tür yazılımlarla uğraşmak istediğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. web veya mobil'den başlamanı tavsiye ederim. web'den başlayacaksan html, css, javascript, react, node js, öğrenmeni tavsiye ederim, mobil'den başlayacaksan da java olabilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.