Python | Bugün Hangi Gün? | akovskiniz

akovskiniz

Kıdemli Üye
7 Ocak 2016
3,636
50
23
akovskiniz.php
Merhaba dostlar, bu konumda Python ile hazırladığım yaşadığımız bu zamanda hangi günde olduğumuzu gösteren bir programlamayı göstereceğim:))
Bir sonraki konumda cihazınızın adını, ip adresini, IPv4 ve IPv6 adreslerini gösteren bir python uygulaması ile karşınıza geleceğim:))

Kod:
import datetime
a = datetime.datetime.today().weekday()
if a == 0:
    print("Bugün Pazartesi.")
elif a == 1:
    print("Bugün Salı.")
elif a == 2:
    print("Bugün Çarşamba.")
elif a == 3:
    print("Bugün Perşembe.")
elif a ==4:
    print("Bugün Cuma.")
elif a == 5:
    print("Bugün Cumartesi.")
elif a == 6:
    print("Bugün Pazar.")

Eline sağlık. Bu biraz uzun ve uğraştırıcı bir yöntem olmuş. Sadece 5 satır kodla daha iyisi olabilir;

qYEJK7.png

Kod:
[B]import locale
import datetime[/B]
[B]locale.setlocale(locale.LC_ALL, "")[/B] [I]## Gün ve ay isimlerini Türkçe vermesi için konum belirliyoruz.[/I]
[B]x = datetime.datetime.now()[/B] [I]## x değişkenimize şuanki zamanı tanımlıyoruz.[/I]
[B]print("Bugün günlerden {}".format(x.strftime("%A"))) [/B][I]## strftime metoduyla gün ismini yazdırıyoruz.[/I]

Son düzenleme:

'Stabil

Uzman üye
4 Eki 2015
1,702
1
8
Eline sağlık. Bu biraz uzun ve uğraştırıcı bir yöntem olmuş. Sadece 5 satır kodla daha iyisi olabilir;

qYEJK7.png

Kod:
[B]import locale
import datetime[/B]
[B]locale.setlocale(locale.LC_ALL, "")[/B] [I]## Gün ve ay isimlerini Türkçe vermesi için konum belirliyoruz.[/I]
[B]x = datetime.datetime.now()[/B] [I]## x değişkenimize şuanki zamanı tanımlıyoruz.[/I]
[B]print("Bugün günlerden {}".format(x.strftime("%A"))) [/B][I]## strftime metoduyla gün ismini yazdırıyoruz.[/I]

Son düzenleme:

akovskiniz

Kıdemli Üye
7 Ocak 2016
3,636
50
23
akovskiniz.php

qYEJK7.png

Kod:
[B]import locale
import datetime[/B]

if, elif mantığını biraz daha kavrayabilmek adına bu şekilde hazırladım:))

AhmetKnKc

Uzman üye
15 Mar 2018
1,080
9
19
Evden
elinize sağlık. Fakat şöyle birşey var. Bu kodlar bilgisayarın tarihinden çekiyor. Yani kişi sağ alt kısımdan istediğini seçip burda göstere bilir. Hevesini kırmak istemem ama biraz saçma olmuş. Kesinlikle bunları yapma veya bırak demiyorum. Böyle devam et. Sana yapma bırak diye yaptıklarına gülen kişileri asla ama asla takma. Zaten bunları diyen kişiler 1 satır kod bile yazmayı bilmiyen kişiler oluyor genellikle. Sana tavsiyem Pythondan sonra C#öğrenmeni. Eğer ileride C# başlamak istersen bana ÖM at. Kesinlikle yardımcı olurum.

Son düzenleme:

akovskiniz

Kıdemli Üye
7 Ocak 2016
3,636
50
23
akovskiniz.php
elinize sağlık. Fakat şöyle birşey var. Bu kodlar bilgisayarın tarihinden çekiyor. Yani kişi sağ alt kısımdan istediğini seçip burda göstere bilir. Hevesini kırmak istemem ama biraz saçma olmuş. Kesinlikle bunları yapma veya bırak demiyorum. Böyle devam et. Sana yapma bırak diye yaptıklarına gülen kişileri asla ama asla takma. Zaten bunları diyen kişiler 1 satır kod bile yazmayı bilmiyen kişiler oluyor genellikle. Sana tavsiyem Pythondan sonra C#öğrenmeni. Eğer ileride C# başlamak istersen bana ÖM at. Kesinlikle yardımcı olurum.

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, bu dile yeni başladım yeni yeni bir şeyler yapıyorum, kazandığım bölüm neticesi ile C# öğreneceğim büyük ihtimalle ilginiz için teşekkür ederim :))

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.