Python Ders'i

b3zkurt

Yeni üye
6 Tem 2021
22
23
Merhabalar Ben B3zkurt Bu Konumda Python Orta Seviye Eğitimini Vericem Umarım Beğenirsiniz.

İlk Olarak Python Nedir Kullanım Alanları Nelerdir Onlara Bakalım Ardından Kuralım Ve Kod Yazmaya Başlayalım.

Python

Programlama dili
Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit söz dizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır.

Python Kullanım Alanları

Web Geliştirme. Python'ın en popüler kullanım alanı, web geliştirmedir.
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi. Python, yapay zeka ve makine öğrenimi için popüler bir yazılım dilidir.
Veri Analizi.
Oyun Geliştirme.
Robotik Uygulamaları.

Python'u Bilgisayarımıza Kuralım

Welcome to Python.org İnternet Adresine Gidiyoruz.
Download Kısmına Geliyoruz
Ekran-Goruntusu-52.png

Burda Soldaki İşletim Sisteminize Göre Seçip İndirin Benim İşletim Sistemim Windows.

İndikten Sonra Açın
image873d54555ed2b6d3.png

Ve Normal Kurulum İşlemlerini Tamamlayın.

Şimdi Kod Yazıcağımız Programı İndirelim
Şahsen Visual Studio Code Kullanıyorum
Sublime Text 3'te Kullanabilirsiniz Onlarıda İndirin Ardından Açın

Programımız Açıldı Kod Yazmaya Başlayalım.
image59f2188c5b0fe661.png

İlk Olarak Klasik Olan Hello World Yazalım.

image0e38de59ead2c2d7.png

Oldu.

Şimdi Kullanıcıdan Veri Almaya Bakalım.

imagede35937a289d444e.png

Şimdi Çok Basit Hesap Makinesi Yapalım.

image63895d34655ea08d.png

input ile giriş yapmasını istiyoruz kullanıcıdan.
sayi1 ve sayi2 değerini int ceviriyoruz str cevirirsek toplamaz yan yana yazar yazı olarak görür sayı olarak görmez.

Rich (BB code):
print("sonuç", sayi1 + sayi2)

sayi1 ve sayi 2 değerini "iki tırnak arasına yazmiycaz yazarsak ekrana yazdırır sadece toplamaz."

Şimdi Python Time Mödülünü Gösterelim.
image57fd0920fe1ff02b.png

import time ile tool'a time kütüphanesini ekliyoruz.
time kütüphanesini time.sleep() diye kullanıyoruz. iki parantez arasına saniye yazcaksınız.

Şimdi Python Link Açmayı Gösterelim İf İle beraber İf Karar Yapısı.
image1199fd9310b53783.png

gördüğünüz üzere

if link =="3": yani link kısmında girilen şeylerden 3. olan şey seçilirse bu linki aç mantığındadır.

Python For Döngüleri
Meyve listesinde ki her bir meyveyi yazdırın:

Rich (BB code):
meyveler = ["apple", "banana", "cherry"]
for meyve in meyveler:
print(meyve)

Berak Deyimi

i değeri 3 olduğu zaman döngüden çık:

Rich (BB code):
fruits = ["apple", "banana", "cherry"]
for x in fruits:
if x == "banana":
break
print(x)

Continue Deyimi

“banana”yı yazdırmaz:

Rich (BB code):
for x in fruits:
if x == "banana":
continue
print(x)

range() Fonksiyonu

Belirli bir sayıda kodla döngü yapmak için range() fonksiyonunu kullanabiliriz, range() fonksiyonu 0’dan başlayan ve 1’er artan (varsayılan olarak) ve belirtilen sayıda biten bir sayı dizisi döndürür.

Örnek:

range() fonksiyonu kullanımı:

Rich (BB code):
for x in range(6):
print(x)

range(6)’nın 0 - 6 değerleri değil, 0 - 5 değerleri olduğunu unutmayın.

range() fonksiyonu varsayılan başlangıç değeri olarak olarak 0’dır, ancak başlangıç değerini bir parametre ekleyerek belirtmek mümkündür: range(2, 6), yani 2’den 6’ya kadar olan değerler anlamına gelir (ancak 6’yı içermez):

Örnek

Başlangıç parametresi kullanma:

Rich (BB code):
for x in range(2, 6):
print(x)

range() fonksiyonu varsayılan olarak diziyi 1 artırır, ancak üçüncü bir parametre ekleyerek artış değerini belirtmek mümkündür: range(2, 30, 3):

Örnek

Diziyi 3’er artırır (varsayılan 1’dir):

Rich (BB code):
for x in range(2, 30, 3):
print(x)

Ve Basit Bir Site İp Adres Öğrenme Tool'u Yapalım.
imagebed5a51b1646120a.png

os.system(exit) hata olarak veriyor ping atma bitsin diye oraya bir hata yerleştirdim basit diye.

Bu Konumuzda Böyleydi İyi Günler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

darkswan

Katılımcı Üye
19 Haz 2021
254
139
KARS
Merhabalar Ben B3zkurt Bu Konumda Python Orta Seviye Eğitimini Vericem Umarım Beğenirsiniz.

İlk Olarak Python Nedir Kullanım Alanları Nelerdir Onlara Bakalım Ardından Kuralım Ve Kod Yazmaya Başlayalım.

Python

Programlama dili
Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit söz dizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır.

Python Kullanım Alanları

Web Geliştirme. Python'ın en popüler kullanım alanı, web geliştirmedir.
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi. Python, yapay zeka ve makine öğrenimi için popüler bir yazılım dilidir.
Veri Analizi.
Oyun Geliştirme.
Robotik Uygulamaları.

Python'u Bilgisayarımıza Kuralım

Welcome to Python.org İnternet Adresine Gidiyoruz.
Download Kısmına Geliyoruz
Ekran-Goruntusu-52.png

Burda Soldaki İşletim Sisteminize Göre Seçip İndirin Benim İşletim Sistemim Windows.

İndikten Sonra Açın
image873d54555ed2b6d3.png

Ve Normal Kurulum İşlemlerini Tamamlayın.

Şimdi Kod Yazıcağımız Programı İndirelim
Şahsen Visual Studio Code Kullanıyorum
Sublime Text 3'te Kullanabilirsiniz Onlarıda İndirin Ardından Açın

Programımız Açıldı Kod Yazmaya Başlayalım.
image59f2188c5b0fe661.png

İlk Olarak Klasik Olan Hello World Yazalım.

image0e38de59ead2c2d7.png

Oldu.

Şimdi Kullanıcıdan Veri Almaya Bakalım.

imagede35937a289d444e.png

Şimdi Çok Basit Hesap Makinesi Yapalım.

image63895d34655ea08d.png

input ile giriş yapmasını istiyoruz kullanıcıdan.
sayi1 ve sayi2 değerini int ceviriyoruz str cevirirsek toplamaz yan yana yazar yazı olarak görür sayı olarak görmez.

print("sonuç", sayi1 + sayi2)

sayi1 ve sayi 2 değerini "iki tırnak arasına yazmiycaz yazarsak ekrana yazdırır sadece toplamaz."

Şimdi Python Time Mödülünü Gösterelim.
image57fd0920fe1ff02b.png

import time ile tool'a time kütüphanesini ekliyoruz.
time kütüphanesini time.sleep() diye kullanıyoruz. iki parantez arasına saniye yazcaksınız.

Şimdi Python Link Açmayı Gösterelim İf İle beraber İf Karar Yapısı.
image1199fd9310b53783.png

gördüğünüz üzere

if link =="3": yani link kısmında girilen şeylerden 3. olan şey seçilirse bu linki aç mantığındadır.

Python For Döngüleri
Meyve listesinde ki her bir meyveyi yazdırın:

meyveler = ["apple", "banana", "cherry"]
for meyve in meyveler:
print(meyve)

Berak Deyimi

i değeri 3 olduğu zaman döngüden çık:

for x in fruits:
if x == "banana":
break
print(x)

Continue Deyimi

“banana”yı yazdırmaz:

for x in fruits:
if x == "banana":
continue
print(x)

range() Fonksiyonu

Belirli bir sayıda kodla döngü yapmak için range() fonksiyonunu kullanabiliriz, range() fonksiyonu 0’dan başlayan ve 1’er artan (varsayılan olarak) ve belirtilen sayıda biten bir sayı dizisi döndürür.

Örnek:

range() fonksiyonu kullanımı:

for x in range(6):
print(x)

range(6)’nın 0 - 6 değerleri değil, 0 - 5 değerleri olduğunu unutmayın.

range() fonksiyonu varsayılan başlangıç değeri olarak olarak 0’dır, ancak başlangıç değerini bir parametre ekleyerek belirtmek mümkündür: range(2, 6), yani 2’den 6’ya kadar olan değerler anlamına gelir (ancak 6’yı içermez):

Örnek

Başlangıç parametresi kullanma:

for x in range(2, 6):
print(x)

range() fonksiyonu varsayılan olarak diziyi 1 artırır, ancak üçüncü bir parametre ekleyerek artış değerini belirtmek mümkündür: range(2, 30, 3):

Örnek

Diziyi 3’er artırır (varsayılan 1’dir):

for x in range(2, 30, 3):
print(x)

Ve Basit Bir Site İp Adres Öğrenme Tool'u Yapalım.
imagebed5a51b1646120a.png

os.system(exit) hata olarak veriyor ping atma bitsin diye oraya bir hata yerleştirdim basit diye.

Bu Konumuzda Böyleydi İyi Günler.

eline sağlık bende python yazılım dilini öğrenmeye başliyacaktım çok iyi oldu benim için konun :)

ZiksthemW

Uzman üye
28 Mar 2020
1,026
113
Oslo
Merhaba,

Elinize sağlık fakat birazcık hızlı bir giriş olmuş sanki. Kullanıcıya daha int'in, str'in ne olduğunu veya ne işe' yaradığını anlatmadan kullanmaya başlamışsınız. Bunu da geçtim, 'input'u daha 1 kere gösterdikten hemen sonra modüllere geçmişsiniz. Eksik ve programlamaya yeni başlayan kişiler için tercih edilemez bir konu olmuş fikrimce.

Edit: Son fotoğraftaki kodda hata var, bilginize..

Saygılarımla,

ZiksthemW

darkswan

Katılımcı Üye
19 Haz 2021
254
139
KARS
Merhaba,

Elinize sağlık fakat birazcık hızlı bir giriş olmuş sanki. Kullanıcıya daha int'in, str'in ne olduğunu veya ne işe' yaradığını anlatmadan kullanmaya başlamışsınız. Bunu da geçtim, 'input'u daha 1 kere gösterdikten hemen sonra modüllere geçmişsiniz. Eksik ve programlamaya yeni başlayan kişiler için tercih edilemez bir konu olmuş fikrimce.

Edit: Son fotoğraftaki kodda hata var, bilginize..

Saygılarımla,

ZiksthemW
merhaba ben de python yazılım dilini öğrenmek istiyorum sizce hangi yolla veya yöntemle başlamalıyım yardımcı olursan sevinirim iyi geceler

Loux

Uzman üye
16 Ocak 2019
1,753
1,085
BL4CKGORE
Böyle kimse bir şey öğrenemez ki :D Ama tekrar amaçlı olsa daha iyi olur ellerinize sağlık

ZiksthemW

Uzman üye
28 Mar 2020
1,026
113
Oslo
merhaba ben de python yazılım dilini öğrenmek istiyorum sizce hangi yolla veya yöntemle başlamalıyım yardımcı olursan sevinirim iyi geceler

Merhaba,

Önceden açmış olduğum "Python Programlama" konusuna bakarsanız Python dilinin tarihçesini ve ücretsiz ders bulabileceğiniz birkaç yere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ise üniversitelerden ve şirketlerden ücretli/ücretsiz sertifika almak için diğer konuma bakabilirsiniz. İkisinin de linki aşağıda bulunmakta.

Python Programlama - Tıkla
Üniversitelerden ve Şirketlerden Sertifika - Tıkla

Saygılarımla,
ZiksthemW

darkswan

Katılımcı Üye
19 Haz 2021
254
139
KARS
Merhaba,

Önceden açmış olduğum "Python Programlama" konusuna bakarsanız Python dilinin tarihçesini ve ücretsiz ders bulabileceğiniz birkaç yere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ise üniversitelerden ve şirketlerden ücretli/ücretsiz sertifika almak için diğer konuma bakabilirsiniz. İkisinin de linki aşağıda bulunmakta.

Python Programlama - Tıkla
Üniversitelerden ve Şirketlerden Sertifika - Tıkla

Saygılarımla,
ZiksthemW
teşekkürler:)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.