Çözüldü Python Hk.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2
Pythonla yazdığım programın kullanıcı kapatmadan önce bir işlem yapmasını nasıl sağlarım?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2
kod parçacığının başına

Kod:
while True:
ekleyerek sonsuz döngüye alabilirsiniz.

Bkz: https://belgeler.yazbel.com/python-istihza/donguler.html

Hocam o şekilde değil.Ben tkinterla bir program yazdım ve bu program işlevi gereği bir cmd ekranı açıp os.system komutuyla komut giriyor.Ben program kapatıldığında bu cmd ekranının da kapanmasını istiyorum bunu nasıl sağlarım?

Hmm şöyle yapılabilir.

Cikis butonuna tikladiktan sonra veya komutu verdikten sonra if ile isleme sokabilirsin ve if blogu icinde pythonda bir kod vardı hatırlamıyorum tam, cmd yi açmaya ve komut yazdırmaya yarıyordu, o komut yerinede cmd den taskill komutu olması lazım onunla arkaplandaki bir islemi sonlandırabilirsin.

Çıkış butonu koyarak yapsam kolay zaten.Ben sağ üstteki çarpıya basarak kapatılınca yapmak istiyorum.O buton için nasıl if yazabilirim?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
===========================================================

import tkinter as tk
from tkinter import messagebox
pencere = tk.Tk()
def kapanirken():
[kapama X işaretine bastığında olacaklar]
pencere.protocol("WM_DELETE_WINDOW", kapanirken)
pencere.mainloop()

=====================================================

İşine yarayacağını düşünüyorum

Son düzenleme:

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2

Ordakini denedim zaten :D Ordaki fonksiyonun içine os.system('taskkill /f /im "cmd.exe"') şeklinde satır ekledim.Bir cmd açıp programı çalıştırdım kapat butonu cmdyi kapattı fakat programı kapatmadı :D Ben de o fonksiyonun içine bir de sys.exit komutu ekledim programı sonlandırsın diye.O da işe yaramadı

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2
===========================================================

import tkinter as tk
from tkinter import messagebox
pencere = tk.Tk()
def kapanirken():
[kapama X işaretine bastığında olacaklar]
pencere.protocol("WM_DELETE_WINDOW", kapanirken)
pencere.mainloop()

=====================================================

İşine yarayacağını düşünüyorum

hocam oraya cmdyi kapatmaya yarayan komutu giriyorum bu sefer cmdyi kapatıyor fakat program kapanmıyor.programı kapatmaya yarayan kod yazdım fakat işe yaramadı yine kapanmıyor.

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2
hocam oraya cmdyi kapatmaya yarayan komutu giriyorum bu sefer cmdyi kapatıyor fakat program kapanmıyor.programı kapatmaya yarayan kod yazdım fakat işe yaramadı yine kapanmıyor.

Yaptııımmm evet yaptım :D O fonksiyonun içine sys.exit() koymuştum onun yerine pencere.destroy() koydum ve programı sonlandırdı :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.