Çözüldü Python kodumda hata nerede?

khetrop

Katılımcı Üye
25 Mar 2018
349
5
-
uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba tht ailesi python kodlaması esnasında ufak bir sorun yaşıyorum.

kayitlikullanici= ["khetrop", "khetrop25", "thtdeneme"] şeklinde kullanıcı listesi oluşturduğumuzu düşünelim.

üyeliksorgu = input("üyeliğiniz var mı?(evet/hayır): ")
if üyeliksorgu == ("evet"):
üyegiris = input("kullanıcı adınız: ")
if üyegiris == kayitlikullanici:
print("hoşgeldiniz")
else:
print("hata")

kırmızılı yerde hata var galiba.. olmasını istediğim şey yeşil renkli listede olan kullanıcı adı yazılmışsa hoşgeldiniz yazılması ama listedeki adı ( örnek: khetrop ) yazsam bile else döngüsü oluyor ve hata mesajı geliyor yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba tht ailesi python kodlaması esnasında ufak bir sorun yaşıyorum.

kayitlikullanici= ["khetrop", "khetrop25", "thtdeneme"] şeklinde kullanıcı listesi oluşturduğumuzu düşünelim.

print("hoşgeldiniz")
else:
print("hata")

kırmızılı yerde hata var galiba.. olmasını istediğim şey yeşil renkli listede olan kullanıcı adı yazılmışsa hoşgeldiniz yazılması ama listedeki adı ( örnek: khetrop ) yazsam bile else döngüsü oluyor ve hata mesajı geliyor yardımcı olabilir misiniz?
...

'GHOST

Uzman üye
31 Mar 2022
1,387
568

print("hoşgeldiniz")
else:
print("hata")

Merhaba değerli forum üyesi khetrop;

kodlarında 1 tab boşluk bırakmayı unutmuşsun ve liste içinde eleman arama kontrolünü doğru yapamamışsın kodlarını düzenledim bu şekilde kullanabilirsin.

Python:
kayitlikullanici= ["khetrop", "khetrop25", "thtdeneme"]
if üyeliksorgu == "evet":
if üyegiris in kayitlikullanici:
 print("hoşgeldiniz")
else:
 print("hata")

Çözüm

khetrop

Katılımcı Üye
25 Mar 2018
349
5
-
Merhaba değerli forum üyesi khetrop;

kodlarında 1 tab boşluk bırakmayı unutmuşsun ve liste içinde eleman arama kontrolünü doğru yapamamışsın kodlarını düzenledim bu şekilde kullanabilirsin.

Python:
kayitlikullanici= ["khetrop", "khetrop25", "thtdeneme"]
if üyeliksorgu == "evet":
if üyegiris in kayitlikullanici:
 print("hoşgeldiniz")
else:
 print("hata")

Teşekkürler çözüldü.

KONU KİLİT

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.