Çözüldü Python Liste İçerisini Düzenleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OniOz

Üye
14 Mar 2017
246
0
Satan no ie
Merhabalar çok acil bir sorum olacak. Elimde her biri enter ile ayrılmış bir veri listesi var (ahmet <enter> ayşe gibi) ve .txt formatında.
Ben bunları:
x=open("dosya.txt", "r")
y=x.readlines()
liste=[y]

ile bir liste içerisine alıyorum ancak sorun şurada. Bu veriler enter ile ayrıldığı için print liste dediğimde sonuç şu şekilde oluyor:
'ahmet\n',
ve verileri enter ile değil de böyle kaydettiği için ben de bunlar üzerinden işlem yapamıyorum. Nasıl \n leri enter ile değiştirebilirim ? ya da listeye direkt yazdığı gibi almamın bir yolu var mıdır ? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
readlines fonksiyonu zaten liste formatında veriyi döndürdüğünden tekrardan liste içerisine almana lüzum yok. direkt print(y) de. \n zaten LF, Line Feed, yeni satır karakteri. Senin deyiminle enter.

OniOz

Üye
14 Mar 2017
246
0
Satan no ie
yok hayır biliyorum \n in line feed olduğunu ancak liste içerisine aktarmadığımda da \n şeklinde veriyor. yani direkt print y yapınca \n orada oluyor. ben bu line feed leri nasıl silebilirim ?

Anonim6

Yeni üye
29 Şub 2012
0
5
yok hayır biliyorum \n in line feed olduğunu ancak liste içerisine aktarmadığımda da \n şeklinde veriyor. yani direkt print y yapınca \n orada oluyor. ben bu line feed leri nasıl silebilirim ?
canım cevapta hatana da yer verdim. liste formatındaki bir falanca nesnesini tekrardan liste içerisine alıyorsun, [[falanca]] oluveriyor. print(*y) yazıver hele. ha diyorsan ki o zımbırtıyı kaldırmak istiyorum, print([i.rstrip() for i in y]) yaz.

OniOz

Üye
14 Mar 2017
246
0
Satan no ie
canım cevapta hatana da yer verdim. liste formatındaki bir falanca nesnesini tekrardan liste içerisine alıyorsun, [[falanca]] oluveriyor. print(*y) yazıver hele. ha diyorsan ki o zımbırtıyı kaldırmak istiyorum, print([i.rstrip() for i in y]) yaz.
canım benim ben de o zımbırtıyı nasıl kaldıracağımı soruyorum en başından beri, readlines ın zaten liste formatında çevirdiğini ve benim bir daha onu liste içine aldığımı en başında anlamıştım :) bu sefer ve diğer replace modüllerini kullanınca da <generator object <genexpr> at 0x01E67E68> verdi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.