Python Nasıl Kurulur?

kst132

Junior Hunter
12 Haz 2023
920
539
m0c9z3u.png

Merhaba TürkHackTeam ailesi,
Bugün sizlere Python'u kurmayı öğreteceğim. Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Python Nedir?
Python kısaca, basit ve anlaşılır bir sözdizimine sahip olmasıyla öne çıkar. Geniş bir kütüphane ve topluluk desteği sunar. Veri analizi, yapay zeka, web geliştirme ve otomasyon gibi birçok alanda kullanılır. Python, yeni başlayanlar için ideal bir tercih olabilir. Öğrenilmesi diğer programlama dillerinden oldukça basittir. Ayrıca Siber Güvenlikte de oldukça kullanılan bir programlama dilidir. Eğer yeni başlıyorsanız kesinlikle sizler için harika olduğunu düşünüyorum.

Python Nasıl İndirilir?
İlk olarak Python'u indireceğiz daha sonra da kod editörü olarak Visual Studio Code'u indireceğiz. Eğer isterseniz kod editörü olarak Anaconda gibi farklı uygulamalara kullanabilirsiniz. Ancak benim size önerim Visual Studio Code.

İlk olarak Pythonun resmi sitesine giriyoruz.
Pythonun Resmi Sitesi için Tıkla!

mwtra64.jpg

Downloads diyip işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben windows'a indireceğim için windows'u seçtim.
Bunu indirdikten sonra Visual Studio Code indiriyoruz.

Visual Studio Code Nasıl İndirilir?
Visual Studio Code'un resmi sitesine giriyoruz.
686afyp.jpg

Kırmızıyla gösterdiğimi indiriyoruz.

Bunları indirdikten sonra İndirilenlerden Python'u açıyoruz.
6ztgix2.jpg

Altta ki iki seçeneği de seçip İnstall Now seçeneğine basıyoruz.
Böylece Python'u indirmiş oluyoruz. Sıra Visual Studio Code indirmeye geldi.
Bunu indirirken hiç bir şeyi değiştirmenize gerek yok. Direktmen kurabilirsiniz.

Dip Not: Visual Studio Code açmanızın bir yolu daha var. Bunun için Cmd'yi açıp komut satırına,
Kod:
code .
Kodunu yazıyoruz ve yine Visual Studio Code açılıyor. Dilerseniz böyle de açabilirsiniz.

Visual Studio Code'un Genel Yapısı

142mcgz.jpg

Explorer yazan kısım Dosya yönetimi yapısı anlamına geliyor. Burada dosya oluşturabilirsiniz.
Altta bulunan Extensions bölümüne gelelim.
Bu kısım eklentiler bölümüdür. Burada Python Interpreter eklentisini indireceğiz.

b0vtbrt.jpg

Bu eklentiyi indiriyoruz.
Sol alt kısmında Ayarlar bölümüne gelip burada kendinize göre özelleştirebilirsiniz.
Açık tema koyu tema gibi...

İlk Kodumuz...
O meşhur kodu duymayanınızın omadığını düşünüyorum :D
"Hello THT" nasıl yazılır bunu anlatacağım.
Explorer yazan kısıma geliyoruz ve bir dosya oluşturuyoruz.
Kod kısmına;
Python:
print ('Hello THT')
Burada ki "print" kodunun anlamı yazdırmak anlamına gelir ve ingilizceden geçmiştir.
Ve böylece ilk kodumuzu çalıştırmış olduk.

Konumuz bu kadardı umarım yardımcı olmuştur.
İyi forumlar dilerim...
a3b2jeo.png

Son düzenleme:

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
591
m0c9z3u.png

Merhaba TürkHackTeam ailesi,
Bugün sizlere Python'u kurmayı öğreteceğim. Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Python Nedir?
Python kısaca, basit ve anlaşılır bir sözdizimine sahip olmasıyla öne çıkar. Geniş bir kütüphane ve topluluk desteği sunar. Veri analizi, yapay zeka, web geliştirme ve otomasyon gibi birçok alanda kullanılır. Python, yeni başlayanlar için ideal bir tercih olabilir. Öğrenilmesi diğer programlama dillerinden oldukça basittir. Ayrıca Siber Güvenlikte de oldukça kullanılan bir programlama dilidir. Eğer yeni başlıyorsanız kesinlikle sizler için harika olduğunu düşünüyorum.

Python Nasıl İndirilir?
İlk olarak Python'u indireceğiz daha sonra da kod editörü olarak Visual Studio Code'u indireceğiz. Eğer isterseniz kod editörü olarak Anaconda gibi farklı uygulamalara kullanabilirsiniz. Ancak benim size önerim Visual Studio Code.

İlk olarak Pythonun resmi sitesine giriyoruz.
Pythonun Resmi Sitesi için Tıkla!

mwtra64.jpg

Downloads diyip işletim sistemimizi seçiyoruz. Ben windows'a indireceğim için windows'u seçtim.
Bunu indirdikten sonra Visual Studio Code indiriyoruz.

Visual Studio Code Nasıl İndirilir?
Visual Studio Code'un resmi sitesine giriyoruz.
686afyp.jpg

Kırmızıyla gösterdiğimi indiriyoruz.

Bunları indirdikten sonra İndirilenlerden Python'u açıyoruz.
6ztgix2.jpg

Altta ki iki seçeneği de seçip İnstall Now seçeneğine basıyoruz.
Böylece Python'u indirmiş oluyoruz. Sıra Visual Studio Code indirmeye geldi.
Bunu indirirken hiç bir şeyi değiştirmenize gerek yok. Direktmen kurabilirsiniz.

Dip Not: Visual Studio Code açmanızın bir yolu daha var. Bunun için Cmd'yi açıp komut satırına,
Kod:
code .
Kodunu yazıyoruz ve yine Visual Studio Code açılıyor. Dilerseniz böyle de açabilirsiniz.

Visual Studio Code'un Genel Yapısı

142mcgz.jpg

Explorer yazan kısım Dosya yönetimi yapısı anlamına geliyor. Burada dosya oluşturabilirsiniz.
Altta bulunan Extensions bölümüne gelelim.
Bu kısım eklentiler bölümüdür. Burada Python Interpreter eklentisini indireceğiz.

b0vtbrt.jpg

Bu eklentiyi indiriyoruz.
Sol alt kısmında Ayarlar bölümüne gelip burada kendinize göre özelleştirebilirsiniz.
Açık tema koyu tema gibi...

İlk Kodumuz...
O meşhur kodu duymayanınızın omadığını düşünüyorum :D
"Hello THT" nasıl yazılır bunu anlatacağım.
Explorer yazan kısıma geliyoruz ve bir dosya oluşturuyoruz.
Kod kısmına;
Python:
print ('Hello THT')
Burada ki "print" kodunun anlamı yazdırmak anlamına gelir ve ingilizceden geçmiştir.
Ve böylece ilk kodumuzu çalıştırmış olduk.

Konumuz bu kadardı umarım yardımcı olmuştur.
İyi forumlar dilerim...
a3b2jeo.png

Ellerinize sağlık. Android de pydroid 3 kullanım, plugin kurulumu ve pip eklenti yüklenmesi gibi detaylı kullanım bu konunun devamı olabilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.