Python Text Dosyası İçerisinde İstediğimi Bulamıyorum

engerekpentagon

Yeni üye
14 Mar 2017
6
0
herkese merhaba bir projem var kodlama da ha bire hata alıyorum hata olmamasınna rağmen konu şu python ile bir örnek text dosyasının içinden aynı soyadlarını bul dememe rağmen cevap vermiyor biri bana kod yazabilir mi yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim

Helmsys

Ar-Ge Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,492
1,653

Extazİ

Moderatör
20 Haz 2021
2,622
1,552
Front-End-Teşkilat-ı Mahsusa
herkese merhaba bir projem var kodlama da ha bire hata alıyorum hata olmamasınna rağmen konu şu python ile bir örnek text dosyasının içinden aynı soyadlarını bul dememe rağmen cevap vermiyor biri bana kod yazabilir mi yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim
Merhabalar kodu bizle paylaşırsanız daha iyi yardımcı oolabiliriz hatanın tam olarak nerede olduğunu bulabilirim.

engerekpentagon

Yeni üye
14 Mar 2017
6
0
Merhabalar kodu bizle paylaşırsanız daha iyi yardımcı oolabiliriz hatanın tam olarak nerede olduğunu bulabilirim.
merhaba hocam hatayı ben de yapıyor oalbilirm çünkü python kullanmayı bilmiyorumve kodu yapay zeka ile aldım.

import pandas as pd

# Verileri CSV dosyasından okuyun
data = pd.read_csv("data.csv")

# Soyadlarını içeren sütunu seçin
soyadlar = data["Soyad"]

# Aynı soyadları bulmak için "groupby" ve "count" fonksiyonlarını kullanın
aynı_soyadlar = soyadlar.groupby(soyadlar).count()

# Aynı soyadı sayısı 1'den fazla olanları filtreleyin
birden_fazla_aynı_soyad = aynı_soyadlar[aynı_soyadlar > 1]

# Sonuçları yazdırın
print(birden_fazla_aynı_soyad)

burada olan kod belirtilmiş ama brnim text dosyamın adı farklı isim değiştirmeme rağmen olmuyor ban açıklaycıı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz. anlayamıyorum

Extazİ

Moderatör
20 Haz 2021
2,622
1,552
merhaba hocam hatayı ben de yapıyor oalbilirm çünkü python kullanmayı bilmiyorumve kodu yapay zeka ile aldım.

import pandas as pd

# Soyadlarını içeren sütunu seçin
soyadlar = data["Soyad"]

# Aynı soyadları bulmak için "groupby" ve "count" fonksiyonlarını kullanın
aynı_soyadlar = soyadlar.groupby(soyadlar).count()

# Sonuçları yazdırın

burada olan kod belirtilmiş ama brnim text dosyamın adı farklı isim değiştirmeme rağmen olmuyor ban açıklaycıı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz. anlayamıyorum
Merhabalar kod hatalı değil ama ben senin için başka bir kod buldum

Python:
import pandas as pd

# Soyadlarını içeren sütunu seçin ve aynı soyadları bulmak için "groupby" ve "count" fonksiyonlarını kullanın
aynı_soyadlar = data.groupby('Soyad')['Soyad'].count()

# Sonuçları yazdırın

Ancak, groupby metodunu kullanırken, soyadlar serisini doğrudan kullanmak yerine, data üzerinde groupby yapmanız ve sonra count fonksiyonunu uygulamanız daha iyi bir yaklaşım olabilir.

bu kütüpaneyi indirdin mi ?
Kod:
pip install pandas

engerekpentagon

Yeni üye
14 Mar 2017
6
0
Merhabalar kod hatalı değil ama ben senin için başka bir kod buldum

Python:
import pandas as pd

# Soyadlarını içeren sütunu seçin ve aynı soyadları bulmak için "groupby" ve "count" fonksiyonlarını kullanın
aynı_soyadlar = data.groupby('Soyad')['Soyad'].count()

# Sonuçları yazdırın

Ancak, groupby metodunu kullanırken, soyadlar serisini doğrudan kullanmak yerine, data üzerinde groupby yapmanız ve sonra count fonksiyonunu uygulamanız daha iyi bir yaklaşım olabilir.

bu kütüpaneyi indirdin mi ?
Kod:
pip install pandas
ben bu kütüphaneyi indirmeye çalıştım indiremedim ve yapay zeka indirmene gerek yok diyince... siiznle özel olarak iletişime geçebilme şansım var mı şunu artık çözmem gerekiyor

Extazİ

Moderatör
20 Haz 2021
2,622
1,552
ben bu kütüphaneyi indirmeye çalıştım indiremedim ve yapay zeka indirmene gerek yok diyince... siiznle özel olarak iletişime geçebilme şansım var mı şunu artık çözmem gerekiyor
Kütüphaneyi indirmeden kodu çalıştıramazsınız bilgisayarınız yeniden başlatın ve kütüphaneyi indirin sonra kütüphaneyi aktif hale getirin.

pandas kütüphanesini yükledikten sonra Python projenizde aktif hale getirmek için, Python dosyanızın en üstüne import pandas as pd satırını eklemeniz yeterlidir. İşte adım adım bir örnek:
  1. Pandas’ı Yükleyin:Terminal veya komut istemcisine şu komutu girerek pandas kütüphanesini yükleyin:
    pip install pandas

2. Python Dosyanızda Pandas’ı İçe Aktarın:Python dosyanızın başına şu satırı ekleyin:
    import pandas as pd

3. Pandas’ı Kullanmaya Başlayın:Artık pandas kütüphanesini kullanarak veri analizi işlemlerine başlayabilirsiniz. Örneğin, bir CSV dosyasını okumak için:
    data = pd.read_csv('dosya_yolu.csv')

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.