Python'a adım atıyorum[Python3 kulübü]-3 + özür

Hacknology

Kıdemli Üye
25 Eki 2015
2,712
11
rm -rf /
Öncelikle diğer makalemde daha ayrıntılı işleyeceğimi söylemiştim şimdiye kadarki işlediğim konuları, ama gerçekten çok meşgul bir zamanıma denk geldi ve onu yarına erteledim, umarım bir kez daha ertelemek zorunda kalmam. Şimdiye kadar sizlerle ig else elif while print ve input u işledik. Şimdi ise for döngüsünü göreceğiz.

for:

Bazen while döngüsünde zorlanır, sıkıntı çekeriz. Python'da çare tükenmez! der gibi yardımımıza koşan for döngüsü ingilizce'deki anlamı "için" dir. Burda da benzer bir kullanımı vardır. Size şuan devam ettirdiğim bir programdan örnek bir kullanım sunayım.

Örnek:

Kod:
ugurlu_sayilar = ["1", "2", "5", "7", "13"]
sorgu = input("en sevdiginiz sayi nedir")

if(any(sayi in sorgu for sayi in ugurlu_sayilar)):

print("O benim de ugurlu sayim!")
else:
    print("Eh, zevkler ve renkler tartışılmaz")

Burada for u görmek biraz zor da olsa anlayacağınızı düşünüyorum. Eğer ugurlu sayılardan herhangi birisi kullanıcı çıktısında varsa onun da uğurlu sayısı olduğunu söylüyor. Yoksa zevklerin tartışılmayacağını. Hemen while döngüsüne alıp kullanımına bir göz atalım.

Kod:
en sevdiginiz sayi nedir3
Eh, zevkler ve renkler tartışılmaz
en sevdiginiz sayi nedir9
Eh, zevkler ve renkler tartışılmaz
en sevdiginiz sayi nedir7
O benim de ugurlu sayim!
en sevdiginiz sayi nedir1
O benim de ugurlu sayim!
en sevdiginiz sayi nedir

Evet bir sorun yok gibi gözüküyor, hemen daha basit bir kullanımına göz atalım

Kod:
sayilar = "123456789"
isim = input("isminiz nedir: ")
for sayi in isim:
    if sayi in sayilar:
        print("İsimde sayı mı olurmuş?!")

Oldukça basit değil mi, bence bunu herkes anlayabilir. Son olarak bunun da kullanımına göz atalım.

Kod:
isminiz nedir: h4ckn0l0gy
İsimde sayı mı olurmuş?!
>>>

Ayrıntılı işleme sözü verdiğim makaleyi bugün yazamadığım için herkesten tekrar özür diliyorum, telafi edeceğim

Darmadumann

Katılımcı Üye
11 Ara 2015
528
0
Eline saglık dostum en yakın zamanda ayrıntılı olarak ögrenmeye baslamayı dusunuyorum python ' u ama onun öncesinde C ve C# 'a giriş yapmayı düşünüyorum .

HTML , CSS , PHP , MySQL bilgim var az da olsa

Bu sene Bilgisayar Programcılıgına gidicem sen hangi dili ögrenmemi tavsiye edersin ? Forumda sormuştum çogu kişi C ile başla sonra C# ve Python ' la devam et demişti

Hacknology

Kıdemli Üye
25 Eki 2015
2,712
11
rm -rf /
Eline saglık dostum en yakın zamanda ayrıntılı olarak ögrenmeye baslamayı dusunuyorum python ' u ama onun öncesinde C ve C# 'a giriş yapmayı düşünüyorum .

HTML , CSS , PHP , MySQL bilgim var az da olsa

Bu sene Bilgisayar Programcılıgına gidicem sen hangi dili ögrenmemi tavsiye edersin ? Forumda sormuştum çogu kişi C ile başla sonra C# ve Python ' la devam et demişti

Python aşığıyım ben :)

ix Tr

Yeni üye
5 Haz 2016
45
0
Gayet guzel bir konu olmasina karsin. "for" dongusu icin saglikli bir ornek oldugu konusunda suphelerim var. "Pythonic" olarak nitelendirdigimiz olayi gerceklestirmeye calisir iken konudan uzaklasmis, gereksiz fonksiyon kullanimina gitmissin. Algoritmani begendigim soylenemez. Yukaridaki gerceklestirmeye calistigin sey yerine bunu kullanmak hem daha Pythonic olacak, hem de kod kalabaligini onleyecektir. Donguler ile alakali daha guzel ornekler bekliyorum, sevgiler.
Kod:
[COLOR='white']In [1]: print("Aha!") if int(input("Sayi: ")) in [1, 2, 5, 7, 13] else print("Oh..")
Sayi: 5
Aha![/COLOR]

Hacknology

Kıdemli Üye
25 Eki 2015
2,712
11
rm -rf /
Gayet guzel bir konu olmasina karsin. "for" dongusu icin saglikli bir ornek oldugu konusunda suphelerim var. "Pythonic" olarak nitelendirdigimiz olayi gerceklestirmeye calisir iken konudan uzaklasmis, gereksiz fonksiyon kullanimina gitmissin. Algoritmani begendigim soylenemez. Yukaridaki gerceklestirmeye calistigin sey yerine bunu kullanmak hem daha Pythonic olacak, hem de kod kalabaligini onleyecektir. Donguler ile alakali daha guzel ornekler bekliyorum, sevgiler.
Kod:
[COLOR='white']In [1]: print("Aha!") if int(input("Sayi: ")) in [1, 2, 5, 7, 13] else print("Oh..")
Sayi: 5
Aha![/COLOR]
Öncelikle eleştiri için teşekkürler. Senin düşündüğünü bende düşündüm ve bu yüzden altta çok daha basit bir kullanımına gittim böyle daha "pythonic" oldu.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.