Yazılım | Programlama Python'da Listenin Boş Çıkması Sorunu

EL _PATRON

Üye
28 May 2022
53
13
Map, Filter ve Lambda Uygulamalari
Soru 4: Asagidaki fonskiyonu 1 parametre alacak (liste tipinde) ve sadece str tipindeki degerleri filter ve lambda ifadelerini kullanarak filtreleyecek bicimde olusturun
In [9]:
def str_filtrele():
"""
parametre: rastgele tipte elemanlar iceren
tip: liste
örnek: [1,2,3,5,'abc','a',True]

r-return: sadece string tipindeki degerleri iceren
r-tip: liste
r-örnek: ['abc', 'a']
"""
Pass
hocam size zahmet şu soruyu bir çözer misiniz çünkü 30 dk dir bu soruya uğraşıyorum ve sürekli kod da hata oluyor en son hata vermedi bu sefer de liste boş çıktı. Yardım lütfen!!

EL _PATRON

Üye
28 May 2022
53
13
Soruyu tamamen atar mısınız.
Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamıyorum.
///Soru 4: Asagidaki fonskiyonu 1 parametre alacak (liste tipinde) ve sadece str tipindeki degerleri filter ve lambda ifadelerini kullanarak filtreleyecek bicimde olusturun//burası soru

###def str_filtrele():
"""

r-örnek: ['abc', 'a']### burasıda ipucu nasıl yapılacağına dair. Neyi anlamadınız

TheSadError

Katılımcı Üye
28 May 2022
387
266
...
Map, Filter ve Lambda Uygulamalari
Soru 4: Asagidaki fonskiyonu 1 parametre alacak (liste tipinde) ve sadece str tipindeki degerleri filter ve lambda ifadelerini kullanarak filtreleyecek bicimde olusturun
In [9]:
def str_filtrele():
"""

"""
Pass
hocam size zahmet şu soruyu bir çözer misiniz çünkü 30 dk dir bu soruya uğraşıyorum ve sürekli kod da hata oluyor en son hata vermedi bu sefer de liste boş çıktı. Yardım lütfen!!

Soruda ne denmek istiyor anlıyamadım. Sorunun linkini ata bilirmisiniz veya ss ?

TheSadError

Katılımcı Üye
28 May 2022
387
266
...
///Soru 4: Asagidaki fonskiyonu 1 parametre alacak (liste tipinde) ve sadece str tipindeki degerleri filter ve lambda ifadelerini kullanarak filtreleyecek bicimde olusturun//burası soru

###def str_filtrele():
"""

r-örnek: ['abc', 'a']### burasıda ipucu nasıl yapılacağına dair. Neyi anlamadınız
anladım

TheSadError

Katılımcı Üye
28 May 2022
387
266
...

###def str_filtrele():
"""

peki listenin boyutu ne kadar olacak ?

EL _PATRON

Üye
28 May 2022
53
13

###def str_filtrele():
"""

Burası nasıl yapılacağına dair talimat
def str_filtrele():
"""

"""

pass

Helmsys

Ar-Ge Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,494
1,654
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim. Birde hocam ben bu soruya mesela baya uğraştım yarım saat, sürekli bir yerler yanlış çıktı sizce normal mi bu kadar uğraşmam. Yeniyim bu arada phyton da 2 haftalık falanim
Uğraşmamanız daha anormal olurdu. Ancak bunu söyleyebilirim.
2-3-5-7 farketmiyor ne yazıkki. Uğraşmaya devam edin.

Helmsys

Ar-Ge Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,494
1,654
Anladım hocam lambda nin işlevlerini nasıl kullanıldığını falan biliyorum da işte niyeyse yazamadım bir türlü. Aslında şöyle oldu siz type is str Dan gitmişsiniz ben if den gitmeye çalıştım else None falan denyecektim ama bilmiyorum olmadı
type bir sınıf. içerisine girilen parametreye göre çıktı üretiyor. Üretilen çıktı da parametrenin sahip olduğu veri tipidir.

lambda isimsiz bir fonksiyon bildiğin üzere.
lambda da paramere belirtmek için yazdığım fonksiyondaki gibi genelde tek harften oluşan bir parametre oluşturulur. lambda x: sözdizimi bu şekilde.

is str dediğim bool bir değer döndüren mantıksal bir işleç gibi düşünebilirsin ki öyle.

Şimdi yazdığım lambda fonksiyonu şu şekilde yorumlanıyor.
"Aldığı x parametresinin veri tipi string mi"

filter sınıfı iki adet parametre alıyor. ilki bir fonksiyon ikincisi ise bir iterasyon. Yani bir döngü elemanı.
İterasyonun anlamı tekrarlama olduğundan döngüsel bir anlam kattığını anlıyorsundur.

EL _PATRON

Üye
28 May 2022
53
13
type bir sınıf. içerisine girilen parametreye göre çıktı üretiyor. Üretilen çıktı da parametrenin sahip olduğu veri tipidir.

lambda isimsiz bir fonksiyon bildiğin üzere.
lambda da paramere belirtmek için yazdığım fonksiyondaki gibi genelde tek harften oluşan bir parametre oluşturulur. lambda x: sözdizimi bu şekilde.

is str dediğim bool bir değer döndüren mantıksal bir işleç gibi düşünebilirsin ki öyle.

Şimdi yazdığım lambda fonksiyonu şu şekilde yorumlanıyor.
"Aldığı x parametresinin veri tipi string mi"

filter sınıfı iki adet parametre alıyor. ilki bir fonksiyon ikincisi ise bir iterasyon. Yani bir döngü elemanı.
İterasyonun anlamı tekrarlama olduğundan döngüsel bir anlam kattığını anlıyorsundur.
Anlamıştım ama şimdi daha iyi anladım hocam teşekkürler. Sorum olursa sizi rahatsız etmem sıkıntı olmaz inşallah

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.