Python'da Programı belli bir kelime girilince çalıştırma?

electricismyjob

Yeni üye
2 Ara 2018
17
1
Merhaba arkadaşlar pyhton da acemiyim. yeni yeni öğrenmeye başladım. ve merak ettiğim şey şu:

ben bi program yapmak istiyorum örneğin: programa ''10'' yazdığımda 10'dan geriye saysın.

ama bi programı aktif etme komutu istiyorum örneğin: beni dinle yazınca program sonraki yazcağım komutu uygulasın

eğer ''beni dinle'' yazmadıysam ''10'' yazdığımda hiç bir şey olmasın. bu nasıl olur internette kod örneğini bulamadım. şimdiden teşekkür ederim.

aynı zamanda ''beni dinleme'' gibi bi kapatma komutuda ekleyebilirsem çok güzel olur

isteğim sadece şu ''beni dinle/dinleme'' yeri. yoksa geri sayım ile ilgili bir çok örnek var internette

Son düzenleme:

Liserjik

Kıdemli Üye
11 Ağu 2018
2,180
7
6
<10> ve <Beni dinle: 10>

a = str(input())
if (a[0:11] == 'Beni dinle:'):
....print(a[12:])

Bu şekilde, ama bir çok if else kullanmanız gerekecek. 10 yazınca geri sayması yerine "Geri say: 10" şeklinde yaparsanız daha mantıklı bir düzen olacaktır.

Son düzenleme:
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
<10> ve <Beni dinle: 10>

Bu şekilde, ama bir çok if else kullanmanız gerekecek. 10 yazınca geri sayması yerine "Geri say: 10" şeklinde yaparsanız daha mantıklı bir düzen olacaktır.

Teşekkür ederim dediğinizi peki tek bir if komutu içinde bir çok elif komutu kullanmak programın yavaş çalışmasına neden olur mu? örneğin 10-15 tane?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.